18 yaşından küçük bireyler kredi kullanabilir mi?

Posted on

Bankalar kendilerine kredi başvurusu yapan bireylerin, kendi kriterlerine uygun olmalarını isterler. 18 yaşına gelmiş olan her birey, kredi kullanabilir ve bankaların genel olarak aradığı en genel şart budur.. 18 yaş kanunen de bu işlemler için yeterli görünüyor olsa da, bankalar genel olarak 20 yaş ve yukarısını da kredi onaylarında yeterli göremeyebiliyorlar. Bankalar bireylerin 18 yaşına gelmesine bakmazken, adlarına kayıtlı olan bir fatura var mı diye kontrol ediyorlar. Fakat aktif olarak devam eden bir kaç banka, 18 yaşındaki bireylere de üniversite öğrencisi olmasına rağmen kredi veriyor. Aradıkları tek şey, yüksek kredi notu oluyor. Tabi bunu kredi kartı kullanımı yaparak, arttırmak gerekiyor.

Kredi çekmek için hangi şartlar aranıyor?

Şartların en başında bilindiği üzere büyük bir konu olan kredi notudur. Kredi konularının hepsinde kredi notunu görmek durumunda kalırsınız çünkü bankaların neredeyse hepsi kredi notuna göre işlem yaparlar. Kredi notları “en riskli” ve “çok iyi” olarak 2’ye ayrılır. Ara tabirlerde bulunmaktadır. “riskli” , “orta” , “iyi”.gibi. 18 yaş altı bireylerin kredi kartı veya kredi kullanımı gibi durumları uygulaması olumsuzdur.

Çünkü ortada bir kredi notu yoktur ve genel olarka oluşmamıştır. Şahıs daha önceden hiçbir finansal işlem yapmadığından dolayı kredi notu görünmeyecektir ve banka şahsın geçmişine dair hiçbir ödemesi olmadığı için banka kendini riske atmak istemeyecektir. 18 yaşınızı doldurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey, kesinlikle kredi notunuzu ükseltmek olacaktır. Bunu da kredi kartı kullanımı ile yapabilirsiniz. Üniversite öğrencisi olunca, sizlere düşük limitli kredi kartı veren bankalar vardır.

18 yaş altına hangi bankalar kredi verir?

Konu girişinde bahsettiğimiz gibi 18 yaş altında olan bireylerin kredi veya kredi kartı kullanımı gibi bir durm yoktur. Fakat bazı bankalar 19 yaş altı bireylere kredi veya kredi kartı vermezken, yalnızca bankamatik kartı vererek hesap açabiliyor. Hesaba yüklediğiniz para kadar harcama yapabilirsiniz bu aslında bu da sizlerin geleceğe yönelik yaptığınız bir yatırım özelliğini taşır. Çünkü kredi kartları insanlara gelirleri kadar değil de, istedikleri kadar yani limitleri kadar harcama yaptırır. Eğerki bir insan kendi gelirine göre harcama yapmaya alışırsa, ileride bunun meyvelerini fazlasıyla yiyebilir. Fakat bunu öğrenmeyen kişiler ise, kredi kartı yüzünden borç batağına bile batabilir.

Bankadan kredi alabilmek için, yaş sınırı nedir?

Reşit olmadan maalesef ki kredi kullanımı veya kredi kartı kullanımı yapamıyorsunuz. Fakat bu alt sınırın 20 olması demek değildir ki 18 yaşında kredi alamayacaksınız gereken şartları oluşturduğunuz takdirde 18 yaşında kredi kartı veya kredi kullanımı yapabilirsiniz. Fakat genel olarak bu yöntemin yasal olmadığını sizlere aktarmak isteriz.

18 yaş altına hesap açan bankalar

İş Bankası – İlk İmza

VakıfBank – Junior

Akbank – Exi26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir