2.El taşıt kredisi veren bankalar

Posted on

Günlük hayatta hemen hemen hepimiz araçlara ihtiyaç duyarız ve araç kullanım sayısında bir hayli artış vardır. Tüketicilerin birçok ihtiyaçlarına kısa süre içerisinde cevap veren bankalar, araçlar konusunda da bazı destekler sunuyorlar. Araç kredisini ele aldığımız zaman tüketici kredilerinden birçok farklı yanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu farkların en başında, 48 aya kadar vadelendirmesinin olduğunu söyleyebiliriz. Araç aynı zamanda ipotek ettiildiği için, taşıt kredilerinde kefil gibi şartlar da yoktur. Şimdi sizlere 2. El araç kredisi hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

2.El araç kredisi kaç yaşa kadar verilir?

2.el araç kredileri genel olarak belirli yaş aralığında olan araçlara verilmektedr. Bu konuda yasa ile getirilen farklı kısıtlamalar olduğu gibi, bankanın kendine göre uyguladığı durumlar da oluyor. Şimdi sizlere 2. El taşıt kredisi veren bankaları ve bu bankaların kaç yaşına kadar taşıt kredisi verdiğini aktaracağız.

Bankalara Göre 2. el araç kredisi yaş sınırları

Finansbank : 5 ve 8 yaş arası olan araçlara verilmektedir fakat aranan şartlar farklıdır.

Ingbank : 2.el araçlarda tam 8 yaşına kadar, kolay taşıt kredisi desteği verilmektedir.

Ziraat Bankası : En fazla 5 yaşına kadar olan araçlarda, 48 aylık bir vadelendirme yapılır.

Vakıfbank  : 5 yaşına kadar olan araçlara verilir ve genel olarak 48 aya kadar vade yapılır.

Garanti bankası : 2. El taşıt kredilerinde yeni bir uygulamaya geçen Garanti Bankası belki de listelerdeki en yaşlı araçlara kredi veren bankadır. Garanti bankası 2. el araç kredisinde 10 yaşına kadar olan araçlara 48 ay vade ile beraber verilmektedir ve sizler 10 yaşına kadar bir araç almak için, bu bankayı tercih edebilirsiniz.

2.El Taşıt Kredisi Alırken nelere dikkat edilmelidir?

Taşıt kredisi ile ilgili önemli bir diğer açıklamamız ise, taşıt kredilerinde aracın tutarı kadar kredinin çekilmesidir. 2. el taşıt kredilerinde 50.000 TL ve civarında olan araçlar için aracın %70’i kadar kredi çekebilirsiniz. Yani 20.000 TL lik bir araç alacaksanız eğer, bunun yalnızca 14.000 TL’sine kredi kullanabiliyorsunuz. Bu durumda 6.000 TL nakitiniz olması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir