2019 Dosya Masrafsız Kredi

Posted on

Bir ihtiyacımız olduğunda, nakit paraya ihtiyaç duyduğumuzda artık ilk başvurduğumuz adres bankalar olmaktadır. Belli kredi oranlarıyla verilen kredileri incelerken dosya masrafı adı altında ekstra bir ücret görüyoruz. Bankalar kredi hizmetine dosya masrafı adı altında aldıkları ücretler itiraza sebep olsa da bankalar bu ücreti almaya devam ediyor. Peki Dosya masrafsız kredi veren banka yok mu? 

Dosya Masrafı Nedir?

2014 yılı öncesi herhangi bir yasal dayanak bulunmadan müşterilerden talep ettikleri bir ücretti. 2014 yılında sonra yargıya taşınan konu finansman tahsis ücreti adı altında yasal bir dayanak kazanmış oldu. Yani günümüzde finansman tahsis ücreti adı altında alınan ücret aslında daha önce dosya masrafı adı altında alınan ücretle aynı şey. Her ne kadar yasal bir dayanağa dayandırılsa da bankaların bu ücreti alma zorunluluğu yok. Günümüzde artan rekabet ve müşteri kaçırmak istemeyen bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyerek dosya masrafsız kredi vermektedir. Sizler İçin Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankaları araştırdık.

Dosya masrafsız kredi veren bankalar

Dosya masrafı ücretinin 2014 yılından sonra yasal bir dayanak kazanmış olmasıyla bir sınırlamaya da tabi oldu. Finansman tahsis ücreti olan bu para kullanılacak kredi tutarının binde 5’i kadar olabiliyor. Örneğin 100.000 TL bir kredinin dosya masrafı 500 TL olabiliyor ve bu isim altında bundan yüksek bir ücret talep edilemiyor.  2019 şu an dosya masrafız kredi veren bankaları sizler için inceledik:

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2019
Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2019
  1. QNB Finansbank: 35.000 TL’ye ve 60 ay vadeye kadar kredi veren bankanın kredi oranları müşteri skoruna göre değişmektedir.
  2. Garanti BBVA: 50.000 TL’ye ve 60 aya kadar vadeye kadar kredi kullanımını bankanın internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi oranları müşterinin durumuna değişmektedir.
  3. CepteTEB: 1000 TL ile 40.000 TL arasında kredi kullanabilirsiniz 4 ay ile 60 ay arasında vade süresi ile hizmet sunmaktadır.
  4. EnParacom:  1000 TL ile 50.000 TL arasında kredi kullanabilirsiniz 3 ay ile 60 ay arasında vade süresi ile hizmet sunmaktadır.
  5. Ziraat Bankası: 100.000 TL’ye ve 60 aya kadar vadeye kadar kredi kullanımını bankanın internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi oranları müşterinin durumuna değişmektedir.
  6. Halk Bankası: 100.000 TL’ye ve 48 aya kadar vadeye kadar kredi kullanımını bankanın internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi oranları müşterinin durumuna değişmektedir.

Bankaların kampanyaları belli süreleri kapsamakta ve vade ile kredi oranları bazen değişiklik göstermektedir. Bu nedenle internet siteleri üzerinden güncel kampanya ve oranları takip etmek gerekmektedir.

Dosya masrafsız kredide nelere dikkat etmeliyiz?

Bankaların kampanyalarını incelerken dosya masrafı almamaları hemen sizi bu ürünlere yönlendirmesin çünkü bu ürünlerle öne çıkmaya çalışan bankaların bazen kredi oranları yüksek olmaktadır. Diğer bir bankanın dosya masraflı kredisi toplam ödemeler hesaplandığında dosya masrafsız bir krediye göre daha uygun olabilmektedir. Bu yüzden kredi kullanılmak istediğinizde almak istediğiniz limit ve vadenizi kısa tutarak bankaların internet sitelerinden kampanyalarını ayrıntılı incelemeniz sizin için önemli. Mesela internet alışverişinizde kargo ücreti ödememek için kargo ve ürün ücreti toplamı kargo ücreti almayan bir firmadan daha ucuz olan ürünler bulunmaktadır. Bu yüzden dosya masrafsız bir kredi size dosya masrafı olan bir krediden daha pahalıya gelebilir. Ayrıca bu ücret yasal bir dayanak olmadan önce sadece tüketici hakem heyetlerine başvurarak geri alınırken yasal düzenlemelerden sonra bu ücretlerin geri alınması hayli güçleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir