Krediler

2019 Dosya Masrafsız Kredi


Bankacılık sektöründe kredi ürünleri, ekonominin önemli yapı taşlarından birisi haline geldi. Dünyanın her yerinde bankacılık kuruluşları tarafından farklı ihtiyaçlara yönelik olarak değişken koşullar ile sunulan kredi hizmetleri, tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı oluyor.

Ancak bankaların kredi hizmetlerinde dosya masrafları çok ciddi bir kalem haline geldi. Bu durumda tüketicilerin dosya masrafı olmayan kredileri daha fazla tercih etmesine neden oluyor.

2019 yılında acil nakit ihtiyaçları dolayısı ile kredi kullanacak vatandaşlar için 2019 dosya masrafsız kredi hizmeti veren bankalar bulunuyor.


Kredilerde Dosya Masrafı Nedir?


2014 yılında çıkartılan bir yargı kararı kapsamında finansal tüketiciden alınacak ücretler yönetmeliği kapsamında kredi alacak tüketicilere, bankalar tarafından müşterilerden tahsil edilebilen bir tür ücret olan dosya masrafı, tüketici açısından ciddi sorunlara neden oluyor.

Yasal olarak bu tip uygulamanın zemini oluşturulmadan önce yapılan şikayetlerin ardından ‘Finansman Tahsis Ücreti’ olarak uygulanmaya başlandı. Ancak temelde halen dosya masrafı olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Günümüzde yasal olarak bankalar tarafından tüketicilere kredi kullandırırken en fazla kredinin binde 5’i kadar dosya masrafı yansıtabilmektedir.

Türkiye’ de faaliyet gösteren tüm bankalarda kredi ürünlerine ilişkin olarak dosya masrafı uygulaması gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı kampanyalar ile bankalar tüketicilere kredi alırken, dosya masrafı yansıtmayabiliyor.

2019 dosya masrafsız kredi hizmeti veren bankalar aracılığı ile bu ücret olmadan kredi alabilirsiniz.


Dosya Masrafı Almayan Bankalar Hangileri?


Genel kredi hizmetleri kapsamında tüm bankalar tarafından dosya masrafı tahsili gerçekleştirilmektedir.

Ancak son derece yüksek rekabetin olduğu kredi hizmetleri alanında bankalar tarafından tüketiciyi kendisine çekebilmek amacı ile çeşitli kampanyalar gerçekleştiriliyor.

Bu sayede de tüketicilerin dosya masrafı ödemeden, kredi kullanabilme imkanı oluşur.

2019 dosya masrafsız kredi hizmeti sunan bankalar arasında;


Akbank,
Ziraat Bankası,
Kuveyt Türk,
İş Bankası,
Aktif Bank,
Yer almaktadır.

Tüketiciler bu bankalar tarafından sunulan dönemsel kampanyalar çerçevesinde bazı kredi hizmetlerinde dosya masrafı ödemek zorunda olmadan kredi alabiliyor.

Bu sayede de kredilerde çok ciddi bir problem teşkile den dosya masrafı tahsilatı gibi bir uygulamadan yoksun şekilde kredi kullanımı gerçekleştirilebiliyor.

Yorum Yap