2019 Toki Kredisi Şartları

Posted on


Türkiye genelinde TOKİ tarafından inşa edilen toplu konutlar ile dar gelirli vatandaşların kolay ve ekonomik bir şekilde ev sahibi olabilmeleri sağlanıyor. Bu çerçevede de TOKİ tarafından sunulan konut hizmetlerine başvuruda bulunan kişiler ekonomik yönden bir sorumluluk altına girer. Faaliyetlerini kamu bünyesinde sürdüren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) vatandaşların çok uygun ödeme koşulları ile konut sahibi olabilmesine olanak sağlayacak TOKİ kredi hizmetleri sunuyor.

Bu şekilde dar gelirli vatandaşlarında konut sahibi olabilmelerine yardımcı olunuyor. Ancak vatandaşın bu haktan/fırsattan yararlanabilmesi için 2019 TOKİ kredisi şartları açısından uygun olması gerekliliği bulunmaktadır.


2019 TOKİ Kredisi Şartları Nelerdir?


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Türkiye genelinde yapılan konutlara ilişkin olarak şehir aileleri, dul ve yetimler ile harp ve vazife malulleri gibi özel durumu bulunan vatandaşlara yönelik olarak faizsiz kredi desteği vermektedir.

Devletin Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşlara sunulan 2019 TOKİ kredisi şartları bulunuyor. Bu çerçevede de vatandaşların belirlenmiş olan bu TOKİ kredisi şartlarına uygun olması gerekliliği bulunuyor. Buna göre 2019 yılı için yapılan TOKİ konutlarından ev sahibi olmak isteyen vatandaşların uyması gereken şartlar arasında;


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
Başvuru yapılacak ilde en az 1 yıldır ikamet ediliyor olması ve nüfus kaydının bulunması,
TOKİ kredi başvurusu itibari ile 25 yaşını doldurmuş olunması,
TOKİ’ den daha önce konut ya da kredi alınmamış olunması,
Birinci derece aile yakınlarına ait konut bulunmaması,
Aylık hane halkı gelirinin 4.500 TL’den düşük olması,
Bir aileden yalnızca bir adet TOKİ kredisi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Bu şartlara uygun olan her vatandaş, kolay bir şekilde TOKİ kredisine başvuru gerçekleştirebilmektedir.


2019 TOKİ Kredisi Öncelik Sırası


TOKİ konutları için belirlenmiş olunan 2019 TOKİ kredisi şartları sağlanmış olmasının dışında bazı özel durumlu vatandaşlar için öncelik hakkı tanınmaktadır.

Buna göre öncelik sırası olanlar;
Şehit aileleri, harp ve vazife malullüğü ve yetimler,
En az 40% engeli raporu bulunanlar,
Emekliler,
Şeklindedir.

Bu vatandaşların öncelikli sıralaması bulunmaktadır. Yani TOKİ konu kurası için bu vatandaşlar öncelikli olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir