Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Yapılandırma 2019 [En Güncel]

Posted on

Ekonomi sisteminde önemli bir paydaş olan kredi kartlarının kullanımı her geçen gün çok yüksek seviyeye çıkıyor. Ancak alışveriş yaparken artık vazgeçilmez ödeme aracı olarak kullandığımız bu kredi kartları bazen ihtiyaçlar bazen de alışverişi abartmamız nedeniyle bir borç batağı olarak bizi uğraştırabiliyor. Dünya genelindeki ekonomik bozulma ve olumsuz hava Türkiye’ de de etkilerini somut bir şekilde göstermeye balaması ile yoğun kullanımın olduğu kredi kartlarında borçlanma durumunun da artışına neden oluyor. Bu gibi sorunların giderilmesi ve mevcut sistemin önünü açmak adına; kredi kartı borçlarında taksitlendirme veya diğer adıyla yapılandırmaya bazen devlet politikası olarak bazen de bankaların mevzuat çerçevesinde sunduğu imkanlar çerçevesinde gidilmektedir. Bu çerçevede kredi kartı borçlanmasında ve kredi kartı ödemelerinde yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak 2019 yılında kredi kartı borcu taksitlendirme desteği sunuluyor. Bu makalemizde kredi kartı borç taksitlendirme ne çerçevede yapılır? Mevzuat gereği hangi borçlar taksitlendirilebilir? Hangi zamana kadar olan borçlar ve günümüzdeki borçlar hangi vadeler ve limitler çerçevesinde taksitlendirilebilir? Kredi kartı borcumu nasıl taksitlendirebilirim? gibi soruların cevabını arayacağız.

Kredi kartı borç taksitlendirme nedir?

Kredi kartı borç taksitlendirme, mevcut kredi kartı veya kartlarınızın borcunda ödeme güçlüğü çektiğinizde var olan borcunuzu ödemek için bankanız veya başka bir banka aracılığı ile borcun tekrar düzenlenerek gelirinize uygun taksitlerle ödenmesidir. Bu yöntemin borçların toplanarak yapılan ihtiyaç kredisi işlemi ile arasındaki en büyük fark borçlunun kredi notunun düşük olsa dahi kredi kartı taksitlendirme işleminden faydalanmasıdır. Yani kredi notunun diğer kredilere göre daha az etkisinin olması. Burada bankaların amacı var olan kredi kartı borcunun yasal takibe takılmadan kapanması yoluna gitmek ve ayrıca bir kredi daha satmış olmaktır. Kredi kartı taksitlendirme araçları çeşitlilik arz etmektedir.

Bunlardan birisi, kimi dönemlerde yasal mevzuatta yapılan değişiklikler ile yapılan taksitlendirilmedir. En son yapılan mevzuat değişikliği ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe eklenen geçici madde 2 ile “bu maddenin yayımı tarihi ile (27.09.2016) kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir. “ denmiş olup 27.09.2016 tarihine kadar olan yapılan borçlarda kişinin talebi olması şartı ile tavan vade süresi yetmiş iki aya kadar belirlenerek taksitlendirme imkanı getirilmişti. Buradaki yetmiş iki ay tavan süre olup bankalar kendi belirledikleri daha düşük bir vade süresi belirleyebilir.  Garanti BBVA bankasının bu mevzuat değişikliği ile ilgili yapmış olduğu kampanya mevcut.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 2019
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 2019

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2019

Yukarıda belirtiğimiz gibi mevzuatlarda yapılan düzenlemeler ile kredi kartınızı taksitlendirme şansınız bulunuyor. Ama bu taksitlendirmeler kanunlarda düzenleme ile yapıldığı için belli bir limit veya tarihe kadar olan borçları kapsıyor. Sizin bu değişikliği beklemeye vaktiniz yoksa veya yapılan değişiklik sizin borcunuzu kapsamıyorsa diğer bir yol kredi notunuzun iyi olması koşuluyla ihtiyaç kredisi kullanmak suretiyle borcunuzu toplayabilirsiniz. Burada da ihtiyaç kredileri vadeleri de belli aralıklarla mevzuatta değişiklik yapılarak belirlendiğinden bu yapılandırmayı yapmak istediğiniz tarihte güncel ihtiyaç kredisi vade sürelerine bakmalısınız. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) en son şubat 2019 yılı itibariyle yaptığı mevzuat düzenlemesiyle ihtiyaç kredisi vadesini 36 aydan 60 aya çıkardı.  Makale tarihi itibariyle halen ihtiyaç kredisi vade süresi 60 ay olarak uygulanmaktadır.

Ayrıca Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Halkbank 2019 yılı başında bireysel kredi kartı borçlarını kapsayan bir kredi kartı borç yapılandırma hizmeti sunmaya başladı. Birleştirilen ihtiyaç kredisi ismiyle sunulan bu hizmet mevzuat gereği 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borçlar yapılandırılabiliyor ve tek şart gelirinizi belgelendirmek. 24 aya kadar olan krediler için %1.10, tavan vade süresi olan 60 ay krediler için %1.20 faiz oranı uygulanıyor. Limitler kişinin gelirine göre yeni bir kredi açılacağı için kişilerin geliriyle orantılı yani herhangi bir limit sınırı yok.

İkinci bir yol ise yine kredi kartınız üzerinden başka bir kredi kartına aktarılması yani taksitli borç transferi yoluyla borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Burada bazı bankalar bor transferi yapılan kredi kartını kapattırdıklarını unutmamalıyız. Bu seçeneği Akbank axess kart kredi kartı taksitlendirme- taksitli borç transferi adı altında vermektedir. Axess kart ile kredi kartı borç transferi yaparak ücretsiz 9 aya kadar taksitlendirme yapabiliyorsunuz. Burada kullanılabilir limitiniz olduğu taktirde en 200 tl en çok 20.000 tl borç transferi yapmak mümkün. Ayrıca borç transferi için bir borçlandırma yapılmamaktadır. Aylık maliyet oranı % 2,42, yıllık maliyet oranı % 29,09 olarak uygulanmaktadır.

Bu hizmetten axess kart sahipleri Akbank direkt internet ve Akbank direkt mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.  Vakıfbank kredi kartı borç transferi kredisi adı altında 12 aya varan vade, 20.000 tl ye kadar, istenirse 3 ay ertelemeli, eşit taksitli ödeme seçeneklerinden yararlanma veya ister değişken taksitli ödeme planı ile ödeme planınızı kendinizin belirlemesine imkan veriyor. Yapı Kredi Bankası Türkiye’nin en bonkör kartı adı altında hizmete sunduğu World Kart ise; 5-12 ay vade için Taksitli Borç Transferi faiz oranı %1,99 olarak uyguluyor. Banka Taksitli Borç Transferi işlemleri için minimum tutar olarak 300 TL belirlemiş durumda.

Bu bankada da diğer bankalardaki gibi Kredi kartı kullanılabilir nakit limiti dahilin de Taksitli Borç Transfer işlemi yapabiliyor. Taksitli Borç Transferi işleminde son ödeme tarihine kadar ödeme yapılmadığı veya taksit tutarından daha az ödeme yapıldığı takdirde anapara taksit tutarı üzerinden günlük mevcut nakit faizi işletmektedir.

Bir başka yol ise kredi kartınız üzerinden taksitli nakit avans kullanmak. Bankaların kredi kartları ile limitiniz içerisinde taksitli nakit avans çekerek kredi kartı borcunuzu kapamanız mümkün. Taksitli nakit avans veren bankaları şöyle bir inceleyelim. İş Bankası Maximum Kart 300 tl ile 5000 tl arası kullanabileceğiniz nakit avans 5 ay ile 12 ay arasında taksitlendirmeniz mümkün. Bu işlemi Bankamatiklerden, bankanın internet şubesinden, banka Şubelerinden, Maximum Mobil, İşCep’ten veya 0850 724 0 724 numaralı Telefon Şubesinden gerçekleştirmek mümkün. Akbank axess kart kredi kartı taksitli avans için ise; 200 tl ile 15.000 tl arasında 7 ay ile 12 ay vadeli olarak kullandırılmakta. Taksitli Avans’a başvuru yolları ise 6665’e “TA” yazıp yolladığınızda banka size dönüş yapmaktadır. Bunun yanında 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi’ni arayarak kredi kart numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ”Kredi Kartı” menüsünden 3’ü tuşlayarak, Axess Mobil‘de ”Kartlar” menüsünden ”Taksitli Avans”ı tıklayarak, Akbank Direkt İnternet’te “Kart İşlemleri” menüsünden “Taksitli Avans”ı tıklayarak, Akbank Direkt Mobil’de “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım” menüsünden “K. Kartından Taksitli Nakit Avans”ı tıklayarak, Akbank ATM’sine veya Akbank Şube’sine giderek taksitli nakit avans için başvuruda bulunabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası World Kart 5-12 ay arası sabit taksit imkanı sunmakta.

Taksitli nakit avans hizmetinden faydalanmak için tüm Yapı Kredi Şubeleri’nden, Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden, Mobil Şube’den ve Yapı Kredi ATM’leri kullanabilir, ayrıca Worldcard ‘ınız ve Telefon Bankacılığı şifreniz ile 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’ndan da Nakit Avans çekme şansınız bulunmakta. DenizBank bonus kart 3 aya kadar ertelemeli toplamda 12 aya varan vadeler sunmakta. Başvuru yolları ise; ERTELE boşluk, kartın son 6 hanesi boşluk kullanmak istediğiniz tutarı 3280’e mesaj göndererek, MobilDeniz ve DenizKartım uygulamalarından, DenizBank şubelerinden, 08502220800 DenizBank iletişim Merkezi’nden ve DenizBank ATM’lerinden yapabilirsiniz.

Bazı finans kuruluşları sizin adınıza borcu satın alıp sizi kendisine borçlandırmakta olup bu tür işlem yaptırmak istediğinizde iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Kredi-Kartı-Borcu-Taksitlendirme-2019
Kredi-Kartı-Borcu-Taksitlendirme-2019

Kredi kartı tek çekimi taksitlendirme

En son çözüm ve aslında çözümden çok bir önlem olan kredi kartı ile tek çekim harcamanızı taksitlendirmek. Yani taksit olmayan alışverişlerinizde veya tek çekim yaptığınız bir harcamanızı bankanın size sunduğu bir taksit imkanı. Böylece kartınızın borcunu şişirmeden ödeyebileceğiniz taksitlere böldürmeniz mümkün. Bazı bankaların bu hizmetine değinelim. İş Bankası Maximum Kart Maximum Kart’ınızla yaptığınız tek çekim alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz. Peşin işlemleri taksitlendirmek için hesap kesim tarihiniz gelene kadar İşCep’ten,  Maximum Mobil uygulaması üzerinden, 0850 724 0 724 numaralı müşteri hizmetlerinde İnternet Şubemizden veya şubelerden gerçekleştirebilirsiniz. Taksitlere getirilen faiz oranları şu şekilde; KKDF ve BSMV tutarları tabloda belirtilmemiştir.

Taksit Sayısı 50 TL ve Üzeri
3 % 2,66*
4 % 3,68*
6 % 5,72*
9 % 8,81*
10 % 9,90*
12 % 11,96*

Garanti BBVA Bonus Kart: bu bankanın sunduğu hizmetler şu şekilde faydalanabilirsiniz; alışveriş anında size SMS geldiyse SMS ile hemen taksitlendirme yapabilir ya da henüz ekstre işlemi gerçekleşmeden 444 0 333/Müşteri İletişim Merkezi ya da Garanti BBVA Şubeleri’nden başvuruda bulunabilirsiniz. Harcamalara yapılan taksit ve faiz oranları aşağıda çıkarılmıştır.

Harcama Tutarı Taksit seçeneği Aylık faiz oranı Ücret
50 TL ve Üzeri 2, 3, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16 , 17         %2,00 0 TL

Yapı Kredi Bankası World Kart:  Bu banka bu hizmete “Harcama Taksitlendir” fonksiyonu adını vermiş. Başvurunuzu, Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden, Yapı Kredi Mobil’den 2 veya 3 taksit yaptırabilirsiniz. Alışveriş anında cep telefonunuza gönderilen SMS ile de gelen SMS deki bilgilere göre taksitlendirme yapabilirsiniz. Yapı Kredi Mobil ve Yapı Kredi İnternet Şubesi üzerinden taksitli alışverişinize ayrıca taksit ekleyebilirsiniz.

Halk Bankası Paraf Kart: Bu bankada yaptığınız peşin işlemlerinizi Halkbank Mobil’den, Halkbank İnternet Şubesinden veya 0850 222 0 400 Halk Bank Dialog’dan aracılığı ile 18 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bu hizmetler yurtiçindeki harcamalarda geçelidir. Taksitlendirilebilecek minimum tutar 50 TL, maksimum tutar 30.000 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca verdiğiniz taksitlendirme talimatını, aynı gün içinde iptal edebilirsiniz.

           İşlem faizleri şu şekilde olmaktadır;
 

Taksit Adedi 3 6 9 12 18
Faiz (BSMV ve KKDF hariç) 2,00% 2,00% 2,00% 2,00% 2,00%

Kredi kartı borç taksitlendirmede nelere dikkat etmeliyiz?

Bu makalede vazgeçilmez ödeme aracımız kredi kartı ile alışverişlerimiz ve taksitlerimiz sonucu borçlar ödenemeyecek seviyeye gelmiş veya bir dönem yaşadığınız maddi sıkıntılar nedeniyle kredi kartı ödeme dengeniz bozuldu ve borçlarınızı ödeyemiyorsunuz. Sicil notunuzun bozulmaması ve kara listeye girmemek adına borcunuzu yani durumunuza uygun bir ödeme planı ile taksitlendirme planı ile ilgili araştırma yaptık. Eğer kredi kartı borcunuz bu şekilde ödenmez hale geldi ise çözüm olarak ilk seçenek ihtiyaç kredisi ile kapama yolu borçlarınızı toplayarak kara listeye girmeden ihtiyaç kredisi yardımı ile borçlarınızı kapatabilirsiniz ama bu yol size daha pahalıya geleceğine değindik. İkinci yol olarak kredi kartı borç transferi ile bir kredi kartına diğer bir kredi kartı ile borcunu transfer, bu yolda borcu kapatılan kartı bankalar genelde kapatmakta ve borcu direk borçlu olduğunuz bankaya yatırır. 

Bir diğer yol ise kredi kartınız ile nakit avans çekerek var olan borcunuzu kapatmak. Burada dikkat etmeniz gereken limitinizin dolmamış olması. Mesela 15.000 tl bir kredi kartı borcunu nakit avans ile kapatmak isterseniz kart limitinizin en az 30.000 tl olması gerekli. Bir diğer yol olarak devletin yetkili kurumlarının borçlanmanın çok arttığı ve ödeme zorluğu çekildiği dönemlerde mevzuatta yaptığı değişiklikler ile bankalara kredi kartı olan kişilere kredi vermesini sağlayan değişiklikler yapması. Burada dikkat edilecek olan genelde borcun yasal takibe takılan kişilerin faydalanmasına uygun olmaması. Eğer borcunuz yasal takibe takılıyorsa bu tip düzenlemelerden yararlanmanız biraz zor. Bu nedenle ne olursa olsun kredi kartı borcunuzun her zaman en az ödeme tutarını ödemeniz.

En son yöntem aslında bir önlem olan peşin yani tek çekim yapmış olduğunuz alışverişlerinizde bankaların sunmuş oldu imkanlar çerçevesinde borcunuzu taksitlendirmek. Bu oranlardan yukarıda bahsettik. Borcunuzu ödeyememektense vade farkı ödeyerek borcu taksitler halinde ödeyebileceğiniz miktara getirmek daha mantıklı olacaktır. Burada da bankaların ortalama olarak 400 tl tek çekim alışverişinizi 6 ay taksitli hale getirdiğinizde sizden alacakları toplam para 450-480 tl civarında olmaktadır. Yani bir kerede 400 tl ödemektense ay da ortalama 80 tl lik taksitlerle ödeyebilirsiniz.

Her şeyden önce en iyi yapılandırmanın sizin harcamalarınız ile geliriniz arasında kuracağınız denge olacağını unutmayınız.

16 thoughts on “Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Yapılandırma 2019 [En Güncel]

 1. Kredi kartlarını bankalar borçlandırma yapıp taksitlendirip kredi kartını iptal ediyorlar. Acaba borç bittikten sonra tekrardan kredi kartı alabiliyormuyuz?

  1. Kredi kartı almanız mümkün fakat bunun için bankaların prosedürlerini tam anlamıyla yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Kredi kartı borcunu daha önce ödeyememiş tüketicilere bankalar daha temkinli yaklaşıyor.

 2. Kredi kartım var bunun her ay limit sınırını ödeyebiliyorum. Asgari haricindekiler borç olarak kalıyor. Acaba bu çıkan yeni yasadan faydalanıp taksitlendirme yapabiliyormuyum. Şayet bunu yaparsam kredi kartım kapanır mı?

 3. Kredi kartımı yapılandırma yaptırdım. Banka benim kredi kartımı kapattı. Yapılandırma yapmak isteyenler iyi düşünsün banka yapılanma yapılan kartları kapatıyor ve daha sonra yeniden açacağını söylüyor. Tabi ki borç bitince

 4. Kredi kartlarım iki farklı bankadan var. Acaba ben birini yapılandırma yapsam ötekini etkileyen bir durum ortaya çıkar mı? Kapatma vs. gibi bir şey

 5. Kredi kartımın şu anki sistem içinde kaç taksit yapabilirim. En son olarak kaç taksit oluyor onu merak ediyorum.

  1. ihtiyaç kredisi ile 60 aya kadar, kredi kartı ile 12 aya kadar taksitlendirmede bulunabilirsiniz.

 6. Kredi kartımı yapılandırmak istiyorum. Sizce aynı banka üzerinden mi yoksa başka bankaya müracaat ederek mi kapatmalıyım. En karlı hangisi olur?

  1. Kendi bankanız üzerinden yapmanızın daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Banka hem sizden borcunu tahsil edecek hem size yeni kredi satacak bu sebeple ilk kendi bankanız ile görüşünüz.

 7. Kredi kartını yapılandırmak için bankaya gittim. Banka bana yapılandırma için birkaç ödemenin geç yapılması gerektiğini söyledi. Benimki düzenli ödendiği için yasadan faydalanıp kredi kartımı taksitlendirme yapamıyormuşum. Aslı var mı yoksa benimi kandırıyorlar?

  1. Düzenli ödemesi yapılan bir kredi kartını yapılandıramazsınız. Düzenli ödeme yapabildiğiniz için buna gerek de kalmıyor.

 8. Kredi kartlarını şimdi yeniden düzenleme yaptırsak. Acaba yasada çıkan faizmi baz alınır yoksa şu an faizler düştü onlar üzerinden mi hesap yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir