2022 Engelli Maaşları ne kadar ve 2018 yılında zam gelecek mi

Posted on

Türkiye ‘de son yıllara baktığımız zaman, son derece yararlı uygulamaların yapıldığını görüyoruz ve buna en güzel örneği de, engellilere verilen 2022 maaşlarıdır. Bugüne kadar hiçbir şekilde olanak tanınmayan ve yeteri kadar ilgi görmeyen engelliler, bu maaşlar ile beraber derin bir nefe almaktadır.

2018 yılında engelli maaşları

Engelli memur alımları, işyerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu, engelli maaşları, vs. derken birçok aland, engellilerin hakları yerine getirilmektedir. Özellikle birçok vatandaşımız engelli maaşı alarak, hayatlarına devam etmektedir. 2022 Sayılı Kanun Kapsamında bağlanan bu maaşlar, 2022 engelli olarak da bilinmektedir. Her sene zam konusunda merak uyandıran durumlar ise, 2022 engelli maaşlarıdır. Bu maaşı alanların en çok sorduğu sorular ise, 2018 yılında 2022 maaşına zam olacak mı? Yönündedir.

2022 engelli maaşı güncel olarak ne kadardır?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki engelli maaşlarının tutarları, engel durumuna göre değişiyor. Bir kişinin engelli maaşı alabilmesi için en az %40 oranında kusuru olması gerekiyor ve bununda sağlık heyeti tarafından onay verilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak söylemek isteriz ki, engelli maaşları 3 aydan 3 aya bireylere verilmektedir. Şimdi engelli maaşlarının tutarlarını sizlere aktaralım.

Engel Durumu % 70 ve üzerinde olan bireyler, 3 ayda bir 1469 TL maaş almaktadır. Aylığa vurduğumuzda bu rakam 490 TL civarında olmaktadır. Engel Durumu % 40 – % 70 arasında olan engelli bireyler ise, 3 ayda bir 979 TL maaş almaktadır. Bu da aylık olarak 326 TL civarında bir paraya denk geliyor. Yaşlı aylıkları ise 3 ayda bir 652 TL olmaktadır ve bu da aylık olarak 217 TL civarında bir paraya denk gelmektedir.

2022 engelli maaşı neden verilir?

Devlet tarafından % 40 oranındaya da daha fazla kusuru bulunan engellilere, engeli maaşı verilmektedir. Bu konudaki yasal düzenleme 2022 Sayılı Kanun ile yapıldığı için halk arasında genel olarak 2022 maaşı olarak da bilinir. 65 yaş üzerinde yer alan vatandaşlarımız da, yaşlı aylığı almaktadır.

2018 yılında engelli maaşlarına zam gelecek mi?

İşin aslına bakıldığında her ne kadar resmi olarak bir açıklamanın yapılmadığını görsek de; ister istemez hayatın pahalı olduğu, enflasyonun dur durak bilmediği, diğer ücret ve maaşlara zam yapıldığı bir ortamda 2022 engelli maaşlarına da bir zam yapılacağı yönünde düşünceler içerisindeyiz. 2022 engelli maaşlarına gelecek zamlar ise, bizlere göre düşük tutarlarda olacaktır.

Bildiğimiz üzere her yılın sonunda ülkemizdeki maaşlar tekrar düzenlenmekte ve farklı uygulamalar ile gelmektedir. Asgari ücret, emekli maaşlar, memur zamları gibi durumlar, her yıl birbirini tekrar ediyor. Tabi ki bu ücretler arasında olmayan fakat merak konusu olan birçok başka konu daha vardır Ancak; 2022 Engelli maaşına ait 2018 yılında bir zam gelecek mi konusunda net bir bilgi gelmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir