5 Bin TL Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Posted on

2018 yılı içerisinde emeklilerin durumunu iyileştirmek amacıyla, düşen faiz oranlarının da etkisiyle, faizsiz olarak kredi desteği kamu bankaları tarafından sağlanıyordu. Emeklilerin 3 aylık gelirlerinin 36 aya kadar vadelendirilerek geri ödenmesi şeklinde hazırlanmış bu uygulama, 2018 yılı sonunda değişen ekonomik koşullar ve faizlerin yükselmesiyle birlikte son buldu.

5 Bin TL Faizsiz Kredi Veren Bankalar arasında Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankacılığı, Kuveyttürk Katılım Bankacılığı, Albarakatürk katılım bankacılığı ve PTT bulunuyordu. PTT anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla, emeklilere bu olanağı tanımıştı. 2019 yılı itibariyle bu imkan bankalar tarafından sağlanmıyor, bununla birlikte emekliler için özel kampanyalar ve düşük faizli kredi destekleri, çeşitli bankalar tarafından veriliyor.

Emeklilere Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Emeklilerin maaşlarını ilgili bankaya taşımaları halinde, hemen her banka özel olanaklar sağlıyor. Klasik olarak adlandırabileceğimiz bir uygulamada, emeklilerin maaşlarının 10 katına kadar kefilsiz kredi desteği, maaşlarını ilgili bankaya taşımaları durumunda tüm bankalar tarafından veriliyor. 2019 yılı ile birlikte artan faiz oranları nedeniyle, faizsiz olarak verilen bir kredi bulunmuyor. 5 Bin TL Faizsiz Kredi Veren Bankalar uygulaması, bu yılın başıyla birlikte şu an için askıya alınmış durumda.

Ancak katılım bankaları ve sermayeleri ve çalışma prensipleri itibariyle katılım bankacılığı yapan bankalar, faizsiz olarak finansman destekleri veriyor. Bu kredi destekleri kar payı ve komisyon verilerek kullanılabiliyor. Şu anda en düşük bireysel kredi oranları 1.94 ile ING Bank’ ın uyguladığı faiz oranlarından başlıyor.

Bu oran kredi talebinde bulunan kişinin kredi skoruna göre artan risk oranına paralel bir şekilde belirleniyor. Ancak Kuveyt Türk Katılım Bankacılığı 5000 TL bireysel ihtiyaç finansmanı için 1,89 faiz oranı uyguluyor ve şu anda en düşük oran bu banka tarafından sunuluyor. Ekonomide gerçekleşmesi muhtemel iyileşmeye paralel olarak emekliler için hazırlanan 5 Bin TL Faizsiz Kredi Veren Bankalar uygulamasının da yeniden başlaması ihtimali bulunuyor.

PTT Emeklilere Kredi Desteği Veriyor mu?

PTT anlaşmalı bankaları aracılığıyla ve emeklilerin maaşlarını PTT’ ye taşımaları şartıyla, emekliler için çeşitli avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar arasında emeklilere sunulan çeşitli kredi destekleri de bulunuyor. 5 Bin TL Faizsiz Kredi Veren Bankalar projesinde, anlaşmalı bankaları aracılığıyla PTT’ de bulunuyordu. Değişen ekonomik şartlara paralel olarak, PTT’ de emeklilere düşük faizli kredi desteği sunmaya başladı. PTT Vakıfbank ve alternatifbank anlaşmalı bankaları aracılığıyla, düşük fazili çeşitli kredi desteklerini emeklilere sunuyor.

Emeklilere En Düşük Faizi Hangi Banka Uyguluyor?

Emekliler için hemen her bankanın çeşitli avantajları bulunuyor. Bu dönem dönem değişen şartlara sahip ve şu anda en düşük faiz oranı uygulayan banka hangisi denildiğinde bu sorunun yanıtını bulmak oldukça güçtür. Örneğin Fibabanka yeni başladığı bir uygulamayla, emeklilerin maaşlarını bankaya taşıması ve kredi skorlarının yeterli olması şartıyla, 3000 TL faizsiz kredi uygulaması yapıyor.

Ancak bu kredi desteğini başka bir kredinizin bulunmaması halinde alabiliyorsunuz. Emekliler için en uygun kredi desteğini hemen her zaman katılım banakları sağlıyor ve böyle bir ihtiyaç halinde, öncelikle bu bankalardan fikir ve faiz oranları hakkında bilgi alınmasını tavsiye ediyoruz.

Kaynak: https://www.kredipedi.com/5-bin-tl-faizsiz-kredi-veren-bankalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir