72 Ay Yapılandırma Nedir?

Posted on

Hükümet tarafından yapılan 72 aylık yapılandırma detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. 21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Binali YILDIRIM tarafından açıklana ekonomik reformlar arasında bildiğimiz üzere 72 aylık borç yapılandırması imkanı da bulunmaktaydı. Bu fırsatla tüketiciler; ödeyebildikleri veya ödeyemedikleri kredilerini bir defaya mahsus olmak üzere yapılandırma imkanı buldu. Her ne kadar Başbakan tarafından bu açıklama geldiyse de; bu açıklamada söz konusu yapılandırmanın nasıl uygulamaya konulacağı ve ayrıntıları konusunda bir bilgi verilmemişti.

Ancak devletin ilgili kurumlarının ve yetkililerinin yaptığı açıklamalarla birlikte 72 ay yapılandırma detayları gittikçe gün yüzüne çıkmaya başladı. Bugünkü yazımızda sizlere 72 ay borç yapılandırma hakkında genel bilgi verecek ve tüketiciler tarafından oldukça merak edilen 72 ay yapılandırma şartları nelerdir hususunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Toplanan EKK ( Ekonomi Koordinasyon Kurulu ) tarafından yapılan çalışmalar sonrasında alınan kararlara göre; tüketiciler kredi veya kredi kartı borçları konusunda tekrar yapılandırma şansını yakaladı. Bu yapılandırmaya göre tüketici 9 ay – 72 ay vadeleri arasında herhangi bir vadeyi kendisi seçecek ve borcunu buna göre yapılandırmış olacak. Tabii ki bu düzenlemenin yanı sıra EKK tarafından alınan kararlarla bu ve buna benzer birkaç konuda daha düzenlemelere gidildi. Bunlara örnek olarak kredi kartı taksit sayısı düzenlemesi, konutta KDV indirimi, konut kredisi düzenlemesi, ihtiyaç kredisinde vadenin 48 aya çıkması, vs. daha birkaç başlığı örnek sayabiliriz. Asıl konumuz olan 72 aylık borç yapılandırma konusuna dönecek olursak; bu yapılandırmadan her tüketicinin 1 defaya mahsus yararlanma hakkı olduğunu görmekteyiz. Bunun da doğru bir uygulama olduğunu, çünkü bu konunun art niyetli kişilerce suiistimal edilebileceğini belirmek gerekir.

72 aylık yapılandırma şartları nelerdir baktığımızda; EKK ( Ekonomi Koordinasyon Kurulu ) tarafından alınan kararlar sonrası BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) tarafından, kendisini ilgilendiren konularla ilgili düzenlemelerin seri bir şekilde yapıldığını, bunlardan birisinin 72 aylık borç yapılandırması olduğunu görmekteyiz.

BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) ‘nın, bankaların, alacakları ve kredilerine ilişkin yönetmelikte yaptığı değişiklik sonrasında; 72 ay kredi yapılandırma fırsatından sadece birinci grup tüketiciler ve ikinci grup tüketiciler yararlanabilecektir. Ancak kredilerin geri ödemesinde sıkıntı yaşayan, bu nedenle mali sicil notu kötü olan tüketicilerin bu yapılandırmadan yararlanması zor olacak, bazı tüketiciler için ise tamamen söz konusu olmayacaktır. Bunlar batık kredileri olan yani beşinci grup tüketiciler ve yine üç ile dördüncü grup tüketicilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir