Adıma Çekilen Krediyi Nasıl Öğrenebilirim?

Posted on

Kredi; bankalar ya da bir takım kuruluşlar tarafından geri ödenmek üzerine verilen para olarak bilinir. Kredi; kişinin gelir düzeyine göre verilir ve kişi ödeme planıyla bu krediyi aktif eder. Herkesin gelirine göre belirli bir kredi sınırı vardır ve bunun üzerinde kredi alması hiçbir şekilde mümkün değildir. Adıma çekilmiş kredi var mı? gibi bir soru soruyorsanız ve bunun cevabını öğrenmek için cüzzi bir ücret vermeniz gerekiyor. Günümüzde bu tarz haberleri çok fazla duymaya başladık. İnsanlar artık en yakın arkadaşının kimlik bilgilerini el geçirerek, kredi başvurusu yapıyor ve adına kredi alıyor. Bu tarz olayların önüne geçmek için kimliğinizi kaybettiyseniz fark ettiğiniz anda hemen karakola başvurmanız ve gazeteye ilan vermeniz gerekmektedir. Eğer kimliği bulan kişi sizinle ilgili önemli bilgileri biliyorsa, riskin daha da büyüdüğünü söylemek isteriz. Sistemde kayıtlı bir telefon numarasının olması ise tamamen hayat kurtarıyor. Çünkü yeni bir telefon kaydı için öncelikle eski telefon numarasını aramak hala bankacıların yaptığı güzel bir önlemdir.

Adıma Çekilen Krediyi Sorgulamam Mümkün müdür?

Kişi adına çekilen kredinin olup olmadığını teker teker bankaları arayıp sorgulatarak da takip edebilir fakat bunu yapmak epey bir zaman alacaktır. Kredi kayıt bürosunun hazırladığı risk raporunda kişi kendine ait konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve de kredili mevduat hesabı bilgilerini detaylarına kadar öğrenebiliyor. Bu bilgiler düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliğine iletilmektedir ve ardından da kredi kayıt bürosu tarafından düzenlenmekte ve raporlar halinde tutulmaktadır. Risk raporunu KKB’nin bir markası olan Findeks üzerinden 6 TL +KDV ödeme yaparak alabilirsiniz. Daha sonra aylık periyotlar şeklinde alıp devamlı olarak finansal durumunuz kontrol edebilir ve görebilirsiniz. Ayrıca söylemek isteriz ki bu risk raporları, son 5 yılı kapsamaktadır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Kontrol Yapabilir miyim?

Devletimiz e-devlet sistemini gün geçtikçe yaygın bir duruma getiriyor ve hizmet sayılarını olağanüstü şekilde artırıyor. Eski zamanlarda günlerce uğraştığımız işlemler, artık bizlere tek bir tık uzaklıkta yer alıyor. Fakat maalesef e-devlet sistemi üzerinde kredilere dair herhangi bir işlem yoktur. Bunun yerine adınıza kayıtlı hatların kontrollerini yapabilirsiniz. Hatlarda genel olarak günümüzde büyük önem taşıyan araçlardır.

Adıma haberim olmadan kredi çekilmiş ne yapmam gerekiyor?

Yani böyle bir durum başınıza geldiyse, ilk olarak kredi çekmiş olduğunuz kurum ile iletişime geçin, ilgili ödemeler konusunda kendilerini bilgilendirin. Ardından doğrudan Cumhuriyet Savcılığına giderek şikayette davası açın. İlgili dava sürecini bankanızla da paylaşmanız işlemleriniz için faydalı olacaktır. Geç kalmadan şikayetinizi yapmanız sizler için mantıklı bir adım olacaktır. Daha önce mağdurların lehine sonuçlanan ve bankanın ilgili süreçte suçlu bulunduğu birçok davanın olduğunu söylemek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir