Alışveriş kredisi mi Evkur Mu?
Alışveriş kredisi mi Evkur Mu?

Alışverişler İçin Kredi Kullanımı mı, Taksit Yapan Mağazalar mı Daha Karlı?

Posted on

Alışveriş, mecburen yapılması gereken; hem temel ihtiyaçların hem lüks ihtiyaçların giderilmesini sağlayan bir ticaret sistemidir. Ücret ödemesi gerçekleştirilen ürün satıcıdan alınır. Fakat bu ticaret sisteminin birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de; taksitli alışveriştir. Fiyatı tek seferde ödemek için yüksek olan (beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya) ürünler için mağazalar kendi bünyelerinde taksit yapmaktadır. Aydan aya ödeme sistemiyle birlikte aldığınız eşyaların tutarını taksit taksit ödersiniz. Bunun yanı sıra; bankadan kredi çekip yine taksit taksit bankaya ödeme yapıp; satın alacağınız firmaya ya da kişiye nakit ödersiniz. Peki bu 2 durumdan hangisi daha karlı?

Taksitli Alışveriş mi, Bankadan Kredi Çekmek mi?

Bu durumla ilgili olarak net bir şekilde “taksitli alışveriş daha karlı” veya “alışverişler için kredi kullanımı” daha mantıklı diye bir yargıya varamayız. Çünkü burada en önemli nokta mağazanın uyguladığı taksit sistemi olarak öne çıkmaktadır. Aşağıda vereceğimiz adımları izleyerek hangisinin daha karlı olduğuna karar verebilirsiniz.

  • Alışverişler için kredi kullanımı mı, taksit yapan mağazalar mı daha karlı? Sorusunu sormadan önce alacağınız ürünü “taksitli” satan mağazaları belirleyin. Ardından ise bu mağazaların taksit seçeneklerine göz atın.
  • Taksit sistemlerinde faiz uygulanıyor mu, eğer uygulanıyorsa % kaç faiz uygulaması var buna bakmalısınız. Bunun yanı sıra bu ürünü nakit aldığınızda kaç TL’ye denk gelecek bunu da ek olarak öğrenmeniz gerekmektedir.
  • İki bilgiyi de öğrendikten sonra İnternet’te yer alan en uygun kredi hesaplama araçlarından herhangi birine  girerek; alacağınız ürünün nakit satın alım fiyatıyla kredi çektiğinizde; bankanın sizden tahsil edeceği aylık miktara bakın.
  • Sonrasında ise satın alacağınız ürünü satan mağazanın taksit seçeneklerinde sunduğu aylık miktara bakın.
  • Yine bu bilgileri öğrendikten sonra; eğer bankanın (vade sayısı eşit olduğu takdirde) ödemenizi talep ettiği ayık taksit miktarı, mağazanın ödemenizi istediği aylık taksit miktarına göre fazlaysa; taksit yapan mağazalar daha karlı olacaktır.
  • Durum farklıysa; bankadan kredi çektiğinizde yapacak olduğunuz aylık ödeme, mağazanın aylık taksit miktarına göre düşükse; bu durumda da bankadan kredi çekmek mantıklı olacaktır.

Alışverişler İçin Kredi Kullanımı mı, Taksit Yapan Mağazalar mı Daha Karlı? Araştırması yapan bireyler, yukarıda yer alan adımları uyguladığı takdirde hangisinin daha karlı olacağına karar verilebilir. Sizler için örnek hesaplama yaptık. Hep beraber alışverişler için kredi kullanımı mı, yoksa taksit yapan mağazalar mı daha karlı bakalım:

Evkur’dan Taksitli Ürün Almak mı, Yoksa Kredi Çekmek mi Mantıklı?

Türkiye’de elden taksitli ürün satışı yapan mağazalardan en büyüğü EVKUR olarak bilinmektedir. EVKUR’dan taksitli ürün almak mı mantıklı, yoksa kredi çekmek mi mantıklı araştırmasını; canlı bir şekilde gerçekleştirelim.

EVKUR’da yer alan Mimoza Koltuk Takımı (Sütlü Kahve) güncel olarak nakit satın alındığında 5.069 TL karşılığında tüketiciye veriliyor. 12+10 taksitle satın alındığı durumda fiyatı 5.919 TL’ye çıkıyor ve aylık ödenmesi gereken tutar 269,05 TL oluyor.

Aynı ürünü şu anda en uygun faiz oranıyla kredi veren TEB’den kredi çekerek, EVKUR’da nakit fiyatı 5.069 TL üzerinden satın aldığınızda 22 aya en yakın 24 ay vadelendirme seçeneği yapabiliyorsunuz. Ödemeniz gereken tutar ise aylık 240,55 TL oluyor. Toplam ödeme ise 5.773,24 TL olarak beliriyor. Yani bu durumda EVKUR’dan taksitli bir ürün almak yerine, TEB’den kredi çekmek daha karlı oluyor.

Kısaca tablo ile özetleyecek olursak; (Tablo EVKUR’da yer alan Mimoza Koltuk Takımı ürünü için yapılmıştır. Ürünün nakit satın alındığındaki fiyatı 5.069 TL’dir)

Mimoza Koltuk Takımı (5.069 TL) Taksit Sayısı Aylık Ödenecek Tutar Toplam Ödeme
Banka 24 240,55 TL 5.773,24 TL
Evkur 22 269,05 TL 5.919 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir