Bankalar

Altın hesabı nedir?

Altın Hesapları; vadesiz olarak açılan eldeki birikimleri altına göre değerlendiren ve güvenli bir şekilde gram bazında alım yapılan hesap türleridir.

Bankalar nasıl altın topluyorlar?

Her banka altın toplamıyor. Her altın toplayan bankaların da her şubesi altın toplamıyor. Belli bankalar ve bu bankaların belli şubeleri topluyor sadece. Ve önemli sayılabilecek bir nokta söylemek gerekirse; altın ziynet eşyasının içinde elmas, pırlanta, inci, zümrüt gibi kıymetli taşlar var ise bankalar değerlendirmiyor. Bankalar ise bu kıymetli taşları takının altın olan kısımlarından sökerek getirenlere iade ediyor.

Altın hesabı Özellikleri

* TL ya da USD karşılığında gram altın alıp-satabilirsiniz

* Minimum işlem limiti 1(net) gramdır.(Maksimum limit ise bankalara göre değişim göstermektedir.

* Altın hesapları arası havale mevcuttur.

* Altın hesaplarında faiz işletilmemektedir.

* Altın hesapları, gerçek kişiler için 100.000 TL’ye kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altındadır.

*Anlık kur değerlerine göre para karşılığı altın hesabı açmak da mümkündür.

Altın hesabı Avantajlarından bir kaçı ise:

*Gramajın az olması, düşük ayarlı olması ya da eski tarihi ile ilgili yaşanan problemleri yaşamazsınız.

* İşçilik maliyeti gerekmez.

* Çalınma riski yoktur, güven verir.

* Hesap işletim ücreti, alım-satım masrafı, vergi kesintisi veya komisyon alınmamaktadır.

*Hesabı açacağınız bankanın müşterisi iseniz, İnternet/mobil şube üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz, bankaya gitmeniz gerekmez.

*Minimum 1 TL karşılığı gramdan başlayan tutarlarda alım-satım yapmaya imkan sunar.

* Bazı bankalar ise faiz imkanı da sunuyorlar.

* Yastık altı olarak tabir edilen altınların ülke ekonomisine herhangi bir katkısı yoktur. Altın hesabı ile birlikte bu durum da değişir.

Altın Hesabı nelerden oluşur?

* Geleneksel yatırımcıların tasarruf olarak gördükleri ziynet eşyaları, platin, gümüş, cumhuriyet, çeyrek gibi kuyum olarak kabul edilen işlenmiş altınlar da dahil, her ziynet eşyasından oluşabilir.

Altın hesabının dezavantajları neler?

* En büyük dezavantajı altın fiyatlarında oluşan yüksek dalgalanmalarda yatırımcılar bankalardaki altınları bozdurmak istediklerinde alış-satış fiyatları arasındaki ciddi farklardan etkilenmemesi mümkün olmuyor. Alım satım arasındaki fark Yatırımcının aleyhine oluyor.

* En çok mağdur olunan konulardan bir diğeri ise yatırımcının altın hesabını bozdurmak ya da yatırımını artırmak istediğinde altın hesabı bulunan bankalar mesai saatleri dışında hizmet vermiyorlar. Bu şekilde küresel piyasalarda oluşan yüksek voltatilitede yatırım fırsatlarında aksiyon alamazlar. Bu nedenle yatırımcı altın fırsat ve risklerine karşı kendilerini koruyamazlar. İnternet üzerinden mesai saatleri dışında hizmet veren bankalar ise alım-satım fiyatları arasında ciddi farklar uyguluyor.

* Yatırımcının zorlandığı bir başka konu ise,  yatırımcı altın hesabına yatırım yapacağı  ya da hesabı bozduracağı zaman bankaya ulaşımı esnasında zaman kaybı, çalınma vb gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor.

* Ani fiyat dalgalanmalarında hızlı harekete geçemeyen yatırımcı alım –satım fırsatlarını kaçırarak maliyetleri de artıyor.

Yorum Yap