Altın Hesabı Nedir?

Posted on

Altın Hesapları; vadesiz olarak açılan eldeki birikimleri altına dönüştürerek değerlendirme imkanı sunan ve güvenli bir şekilde gram bazında alım yapılan hesap türleridir.

Bankalar Nasıl Altın Topluyorlar?

Bankalar merkez binalarında veya belli günlerde bazı şubelerde elinizdeki altınları alarak altın hesabınıza gram cinsinden yatırmaktadır. Burada önemli olan altın hesabında elinizdeki altını getirip altın hesabınıza 24 ayar altın cinsine çevrilerek yatırılması. Zinet eşyanızdaki taş vb. maddeler ayıklanarak tartılan altınınız 14 veya 22 ayar vb. olabilir 24 ayar altın gram karşılığı hesaplanarak açtırmış olduğunuz altın hesabına yatırılmaktardır.

Altın hesabı Özellikleri

* TL ya da USD karşılığında gram altın alıp-satabilirsiniz

* Altın hesabınızdan altın alışını gram karşılığı veya tutar karşılığı girerek yapabilirsiniz.

* Altın hesapları arası havale mevcuttur.

* Altın hesaplarında faiz işletilmemektedir.

* Altın hesapları, gerçek kişiler için 100.000 TL’ye kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altındadır. (150.000 TL ye çıkarılmak için çalışma yapılıyor.)

*Anlık kur değerlerine göre para karşılığı altın hesabı açmak da mümkündür.

Altın hesabı Avantajlarından bir kaçı ise:

*Gramajın az olması, düşük ayarlı olması ya da eski tarihi ile ilgili yaşanan problemleri yaşamazsınız.

* İşçilik maliyeti gerekmez.

* Çalınma riski yoktur, güven verir.

* Hesap işletim ücreti, alım-satım masrafı, vergi kesintisi veya komisyon alınmamaktadır.

*Hesabı açacağınız bankanın müşterisi iseniz, İnternet/mobil şube üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz, bankaya gitmeniz gerekmez.

*Minimum 1 TL karşılığı gramdan başlayan tutarlarda alım-satım yapmaya imkan sunar.

* Bazı bankalar ise faiz imkanı da sunuyorlar.

* Yastık altı olarak tabir edilen altınların ülke ekonomisine herhangi bir katkısı yoktur. Altın hesabı ile birlikte bu durum da değişir.

Altın Hesabı Nelerden Oluşur?

* Geleneksel yatırımcıların tasarruf olarak gördükleri ziynet eşyaları, platin, gümüş, cumhuriyet, çeyrek gibi kuyum olarak kabul edilen işlenmiş altınlar da dahil, her türlü ziynet eşyasından oluşabilir.

Altın Hesabının Dezavantajları Neler?

* En büyük dezavantajı altın fiyatlarında oluşan yüksek dalgalanmalarda yatırımcılar bankalardaki altınları bozdurmak istediklerinde alış-satış fiyatları arasındaki ciddi farklardan etkilenmemesi mümkün olmuyor. Alım satım arasındaki fark Yatırımcının aleyhine oluyor.

* En çok mağdur olunan konulardan bir diğeri ise yatırımcının altın hesabını bozdurmak ya da yatırımını artırmak istediğinde altın hesabı bulunan bankalar mesai saatleri dışında alım-satım fiyatları arasında ciddi fakrlar mevcut. vermiyorlar. Bu şekilde küresel piyasalarda oluşan yüksek voltatilitede yatırım fırsatlarında aksiyon alamazlar. Bu nedenle yatırımcı altın fırsat ve risklerine karşı kendilerini koruyamazlar. İnternet üzerinden mesai saatleri dışında hizmet veren bankalar ise alım-satım fiyatları arasında ciddi farklar uyguluyor.

* Yatırımcının zorlandığı bir başka konu ise,  yatırımcı altın hesabına yatırım yapacağı  ya da hesabı bozduracağı zaman bankaya ulaşımı esnasında zaman kaybı, çalınma vb gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor.

* Ani fiyat dalgalanmalarında hızlı harekete geçemeyen yatırımcı alım –satım fırsatlarını kaçırarak maliyetleri de artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir