Araç Kiralanırken Kredi Notu’na Bakılacak

Posted on

Geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB), araç kiralama sektörüne özel olarak tasarlanan risk değerlendirme sistemini aktif etti. Bu anlaşmayla beraber  araç kiralamak için başvuran bir müşterinin detaylı olarak risk raporları, otomatik bir biçimde değerlendirmeye alınacak ve otomobil için başvuranların kredi risklerini hemen ele alma, anlama imkanını içerisinde barındıracak. KKB ve TOKKDER işbirliği ile beraber araç kiralama sektörüne özel tasarlanan müşteri riski değerlendirme sistemi olarak geçen “KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi”, araç kiralama firmalarına müşteri adaylarının risk değerlendirmelerini kısa sürede yaparak kiralama açısından doğru kararlar vermesini sağlayacak.

Bu konu ile ilgili KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Araç kiralama şirketlerinin hem risklerini yönetme hem de doğru kişiye, doğru aracı sunabilmelerini hedef aldık. Amacımız, bu sistemle detaylı risk raporu ve Findeks notunu beraber kullanarak otomatik bir risk değerlendirmesi yapılmasını sağlamak” şeklinde aktardı.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Önder Erdem ise konu ile ilgili, “Toplumun her kesiminden talep gören günlük araç kiralamanın, bu denli yaygınlaşması müşteri riski değerlendirmesini araç kiralama şirketleri için olmazsa olmaz bir duruma getiriyor. Günlük ve kısa süreli araç kiralama şirketlerinin müşterilerinden talep ettiği kira ücretleri kiralanan aracın değeri ile kıyaslandığında araçların güvenilir şirketlerden kiralama konusu da ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB), araç kiralama sektörüne özel olarak tasarlanan müşteri riski değerlendirme sistemini tamamen aktif etti.

Araç Kiralama’da Kredi Notu-Araç kira ücretleri kiralam sürecinin başında, kredi kartlarından tahsih işlemi yapılıyor. Ancak, araç kiralama şirketleri açısından asıl önemli olan nokta, kira ücretinin müşteriden tahsil edilmesinin yanı sıra kiralanan aracın kira süresi sonunda müşteri tarafından sorunsuz bir biçimde alıcıya ulaştırılması.

İşte KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi’ TOKKDER üyesi araç kiralama firmalarının, müşterilerinin risk değerlendirme ve analizlerine birkaç dakika içinde ulaşarak kiralama konusunda sağlıklı bir karar vermelerini hedef alacak. Sistem ayrıca doğru kişiye, doğru aracın, doğru şartlarla kiralanmasına da olanaklar verecek.” açıklamasında bulunarak kredi notunun araç kiralamada ne derece önemli olacağının altını çizmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir