Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Posted on

Araç plaka sorgulamaları, araç satın alacaklar için hayati öneme sahiptir. Plaka sorgulama işlemleri ile sorgulanan araca dair pek çok bilgi elde edilebilir. Plaka sorgulaması yapmak isteyenler için dört farklı seçenek mevcuttur. Bunlar:

  • E-Devlet sistemi,
  • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi
  • SMS ile Sorgulama
  • Bilgi ve Gözetim Merkezleri’dir

Araç Plakası ile Neleri Sorgulayabilirim?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sorgulanmak istenen aracın plakasını kullanarak aşağıdaki konuları sorgulayabilirsiniz.

  • Araç Muayene Sorgulama: Aracın TÜVTÜRK araç muayenesi en son ne zaman yapıldığına dair bilgi edinebilirsiniz. Muayene numarası da kullanılarak aracın muayene sonucunu öğrenebilirsiniz.
  • Araç Borç Sorgulama: Trafik ceza ya da MTV borç bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tescil tarihi ve TC kimlik no bilgilerini de girmeniz gerekmektedir.
  • OGS ve HGS Borç Sorgulama:  OGS ve HGS sorgulamasını sadece plaka no ile sorgulayabilirsiniz
  • Trafik Sigortası Sorgulama: TC kimlik no ile birlikle plaka no kullanılarak zorunlu trafik sigortası bilgilerine ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi İle Sorgulama

Araç plakası sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için öncelikle E-Devlet giriş yöntemlerinden ( e-Devlet şifresi, Mobil İmza, Elektronik imza, T.C. Kimlik Kartı) biri ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapılmadan araç plakası sorgulama işlemine izin verilmemektedir.

Araç Plaka Sorgulama İşlemlerini Nasıl Yaparım?

E-Devlet sistemine giriş yapmak için “Kimlik Doğrulama” kısmından, seçtiğiniz bir yöntem ile sisteme giriş yapınız Siteme giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst kısmındaki “e-Hizmetler” bağlantısını açınız. Açılan bağlantıdan “Emniyet Genel Müdürlüğü” menüsü altında bulunan “Araç Plaka Sorgulama” bağlantısını açınız Bilgileri öğrenilmek istenen aracın plakasını ve altında görünen güvenlik kodunu doğru bir biçimde yazınız. Sorgula butonuna bastığınızda karşınızda yazdığınız plakaya ait aracın durum bilgileri çıkacaktır. Bunlar; aracın markası ve modeli, sahip belge tarihi, tescil birimi, rengi ve cinsi bilgilerini içermektedir.

Ayrıca araç plaka sorgulaması ile aracın çalıntı olup olmama durumu ve hak mahrumiyetinin olup olmama durumu da öğrenilebilir. Eğer sorgulanan aracın bilgileri yok ise karşınıza “Arama kriterlerinize uyan sonuç bulunamadı” yazısı çıkacaktır.

Araç Plakasına Yazılan Cezaları Nasıl Sorgularım?

Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine giriniz. “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” bağlantısını açınız Açılan sayfada sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri; isim, soyisim, TC Kimlik No ve doğum yılı bilgileri doğru bir şekilde girilir. “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmına girilir. Sorgulanmak istenen aracın plaka numarası ile tescil belge seri ve no kısmı doldurularak araca yazılan cezalar sorgulanabilir.

SMS İle Araç Plaka Sorgulama

Tüm operatörler üzerinden SMS ile araç plaka numarası sorgulamaları yapılabilir. Her sorgulama işlemi için gönderilen mesaj 7 Türk Lirası olarak ücretlendirilir “DETAY PLAKA” yazılarak 5664’e göndermeniz durumunda plakası yazılan aracın trafiğe çıkış tarihi, kaskolu ve kasko olmadan devam eden gün sayısı, son sahiplik süresi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz “PARÇA PLAKA” yazılarak 5664’e göndermeniz durumunda sorgulanan plakaya ait aracın değişen parça durumunu öğrenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir