ATM para çekme limitleri

Posted on

Teknolojide yaşanan gelişimi en hızlı şekilde yansıtan bankalar, günümüz ihtiyaçlarını karşılamak için birçok ATM oluşturmuştur. ATM’ler bankaların ufak şubesi olarak işlem yapar ve tüm bireysel işlemler, günün her saati ATM’ler üzerinden yapılma olanağı vardır. Banka ATM’leri müşterilerin işlemlerine hız kazandıran bir yapı olmaları ile beraber, şubelerin de iş yükünü minimum seviyelere indirgemiştir.

Para yatırma konusunda herhangi bir limit olmamasına ek olarak, para çekme konusunda uygulanan limitler vardır. Bu limitler bankaların çalışma şartlarına göre farklılık göstermektedir. En sık kullanılan bankaların para çekme limitleri aşağıdaki gibidir.

Ziraat Bankası

Türkiye’nin devlet bankası olma özelliğini taşıyan Ziraat Bankası, ATM’lerden para çekim limiti olarak, 1500 TL gibi bir tutar belirlemiştir. Fakat emekli maaşı alan bireyler, bu limite takılmazlar.

Halkbank

Ziraat Bankasıyla birlikte bir diğer devlet bankası olan Halkbank, günlük para çekim limitini 1500 TL olarak iletmiş ve uygulamaya geçirmiştir.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası, üye müşterilerine en yüksek para çekim limitini uygulayan bankadır. Atm’lerden 2.000 TL çekim limitinin olmasıyla beraber, eğer bireysel müşteri portföyündeyseniz bu limitiniz 3.500 TL civarına kadar ulaşmaktadır.

Akbank

Akbank diğer bankalara göre günlük para çekim konusunda farklı bir uygulama geliştirmiştir. Neo kart kullanıcıları için geçerli olan günlük para çekim limiti 1.500, Neo Meo kart kullanıcıları için geçerli olan limit 2500 TL, Birebir kart sahipleri için geçerli olan çekim limiti 2.000 TL ve Neo Bussines kart kullanıcıları için geçerli olan çekim limiti ise 4.000 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye İş Bankası

Özel bir teşebbüs ile hayata giren İş Bankası, son zamanlarda uyguladığı birey odaklı çalışmaları ile dikkat çekmiştir. İş Bankası Atm’ler üzerinden çekilen para limitini, 1500 TL olarak belirlemiştir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası Atm’lerinden para çekme limit, 2000 TL olarak işleme alınmaktadır. Diğer bankalarda olduğu gibi bu tutarın üzerinde para çekmek isteyenler, ekstra olarak komisyon tutarı ödemektedir.

QNB Finansbank

Finansbank kısa bir süre önce isim değişikliği yaparak QNB Finansbank olarak işlemlerine devam etmektedir. Sağladığı uygun kredi olanaklarıyla bilinen QNB Finansbank, ATM para çekim limitini 1.500 TL olarak işleme almaktadır.

Denizbank

Son zamanlarda emekliler üzerinde yenilikler yapan Denizbank, günlük para çekim limitini 1990 TL olarak belirlemiştir. Fakat bu durum emekliler için değil, normal statüdeki bireyler için tamamen geçerli kılınmıştır. Emekliler istediği tutarda paralarını Denizbank üzerinden çekebilir.

Teb Bankası

Teb bankası üzerinden günlük para çekim limiti 1.500 TL’dir ve hangi müşteri portyofünde yer alıyorsanız, ona bağlı olarak bu limitlerde bazı değişmeler yaşanır.

Ayrıca bir sözleşme ile ortak ATM ye geçen devlet bankaları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank müşterileri bu üç devlet bankasının ATM lerinde herhangi bir ücret alınmaksızın para çekebilirler. Bunun yanında müşterisi olduğunuz bankadan 1.500 TL çektikten sonra diğer iki bankanın bankamatiklerinden günlük toplamda 1.500 TL çekebilirsiniz. Örneğin Halk Bankası müşterisi siniz bankanızın bankamatiğinden 1.500 TL çektikten sonra Vakıfbank veya Ziraat Bankası ATM sinden 1.500 TL çekebilir ya da Vakıfbank ATMsinden 1.000 TL Ziraat Bankası ATM’sinden 500 TL çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir