Bakım maaşı alanlar kredi çekebilir mi?

Posted on

Evde bakım maaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara tanınan bir haktır. Engelli vatandaşlar bu yardımı alarak hayatlarını ikame etmeye çalışıyorlar. Evde bakım maaşı engelli kişinin ebeveynlerine ödenir. Bu şekilde vatandaşın ihtiyaçlarının karşılanacağı gibi ailenin geçimine yardımcı olunmaktadır. Evde bakım maaşı ile kredi alınabilir mi?

Bankalardan kredi çekebilmek için öncelikle bir gelirinizin olması lazım bankalar gelir belgenize ve kredi notunuza göre size kredi verebilirler. Gelir belgesiz kredi veren bankalarda bulunmakta ve on bankalarında belli şartlarının olduğunu unutmamak gerekir. Sitemizden gerekli araştırmalar yaparak hangi bankaların ne kadar kedi verdiği, gelir belgesiz kredi veren bankalar vb bilgilere ulaşabilirsiniz. Evde bakım maaşı alanların hiç süphesiz ki bir gelirleri olduğu bilinmektedir. Ancak burada düşünülmesi gereken bu gelir nereden geliyor, Eğer esnaf iseniz sizden bilanço vs gibi gelir belgelerinizi referans alırlar, eğer bir firmada işçi iseniz sizden maaş bordosu isterler ve yine bunu refarans alarak kredi alabilirsiniz.

Peki Evde bakım maaşı bir gelir olarak sayılabilir mi? Öncelikle bankaların sizden istediği gelir belgesini hesap ekstresini götürerek ispatlayamazsınız, bankalar sizden hanki kurumdan aldığınızı ve kurumdan bir belge isterler, ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardım bir kazanç değil bir yardımdır.  Ayrıca Bakanlık bunun alakalı size bir maaş bordorsu vermez çünkü siz oranın bir çalışanı değilsiniz.

Evde bakım maaşı alanlar nasıl kredi çekebilir?

Bir çok engelli vatandaş bu soruyu soruyor, Bazıları bankaya gidemediğinde, bazıları ise ailelerin ihtiyaçları için kredi başvurusu yapmak istiyorlar, diğer bankalar böyle bir ayrıcalık tanımadığı için normal olarak evde bakım maaşını aldıkları bankandan böyle bir kredi talep edebilir veya talep etmeyi düşünebilirler, Fakat yukarıda da değindiğimiz gibi gelir belgenizin olması lazım, o bankadan evde bakım maaşını almanız sizin için bir gelir belgesi değildir. Hiç bir banka bunu referans alarak size kredi vermez. Çünkü devletin verdiği yardım her an değişebilir başka bir şekilde verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir