Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar

Posted on


Banka hesabına bloke koyulması günümüzde tüketicilerin bazı durumlarda karşı karşıya kalabildikleri bir uygulamadır. Tüketicinin banka hesabı, mevcut olan bir borcu dolayısı ile bloke uygulamasına neden oluyor.

Tüketicilerin ciddi problemler yaşamasına neden olabilen bloke uygulamaları yasal olarak düzenleme altına alınmıştır. Bu çerçevede de tüketiciler arasında banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar konusunu merak etmektedir.


Banka Hesabına Bloke Koyulması Nedir?


Bankacılık sektöründe tüketicinin banka hesabına bloke koyulmasının hangi durumlarda olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikli olarak bu uygulamanın ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

Bankacılık sektöründe bir banka hesabına bloke koyulması, kişi ya da kişiler tarafından banka hesabının dondurularak hesabında borç miktarına göre o tutar düzeyinde bloke uygulanmaktadır.

Bloke uygulamaları, tüketicinin borç miktarına göre gerçekleştirilmektedir. Örneğin tüketicinin 500 TL değerinde borcu var ise banka tarafından hesaba yalnızca 500 TL’lik bir bloke uygulanmaktadır.

Banka hesabında mevcut olan diğer tutarlar ise kullanılmaya devam edilebilir. Bu kapsamda da banka hesaplarına yönelik olarak bloke uygulamaları devlet daireleri tarafından uygulanmaktadır.


Bu koşullar altında banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar sorusunun yanıtını borç tutarı kadar prosedür de belirlemektedir. Yani devlet daireleri tarafından koyulan bloke uygulamaları için alacaklı tarafından icraya verilmesi ve daha sonrasında devlet kurumların süreci başlatması gerekir.

Bu şekilde çeşitli işlemler sonucunda bankaya devlet kurumları tarafından bloke uygulanması amacı ile bir üst yazı gönderilir. Bunun ardından tüketicinin banka hesabına bloke uygulaması gerçekleştirilir.


Banka Hesabına Bloke Hangi Durumda Uygulanır?


Günümüzde banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar en fazla merak edilen konulardan birisidir.

Bu kapsamda da günümüzde bankalar tarafından tüketicinin hesabına iki halde bloke uygulaması gerçekleştirilir. Bu kapsamda ilk neden tüketicinin devlete borçlu olması durumudur.

İkinci neden ise tüketicinin bir şahıs ya da ticari bir kuruma borcunun bulunmasıdır. Bu durumda alacaklı tarafın devlet kurumu olması halinde söz konusu borç miktarını belirten bir tahakkuk fişi üst yazıya dahil edilerek tüm bankalar gönderilmektedir.

Bankalar tarafından da söz konusu borç tutarına göre tüketici hesabına bloke uygulanır. Alacaklı taraf eğer şahıs ya da ticari bir kurum ise bloke uygulama ancak icra kanalı aracılığı ile yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir