BankalarGenelKredi notu

Banka Hesabına Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde maaşımız bankalar aracılığıyla almaktayız. Yapmak istediğimiz birikimleri de evde tutmak yerine bankaya yatırıyoruz. Hatta bankalar artık altın gümüş gibi hesaplar açarak fiziksel anlamda birikim yaptığımız değerler içinde hesaplar açmaktalar. Bireylerin bu banka hesapları, sadece kendine özeldir ve izinsiz herhangi bir işlem yapılması kesinlikle yasaktır. Fakat bireyin bir kuruma, kişiye ya da bankaya karşı bir borcu varsa, kişinin hesabına bloke işlemi uygulanabilmektedir. Hesaba bloke koymak kişinin kendi mevcut hesabı içerisinde belli bir borca veya işleme karşılık gelen tutarın veya yüklü bir meblağ ise hesap bakiyesinin tamamının kullanılması veya harcanmasının yasaklanmış olduğu paraya denmektedir. Bu para belli bir zaman veya amaç için bloke edilebilmektedir. Bloke koyma işlemlerinin bir sebebi olabileceği gibi, birden fazla sebebi de olabilir. Bugünkü makalemizde banka hesabına neden bloke konur? Banka hesabımıza konulan bloke nasıl kaldırılır? Banka hesabıma bloke konmaması için neler yapmalıyım? gibi sorularınıza cevap arayacağız.

Banka Hesabı Bloke
Banka Hesabı Bloke

Banka hesaplarına Neden ve Nasıl Bloke Koyulur?

Bir çok bankada hesabınız bulunabilir. Fakat daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi aslında tek bir merkezden tüm hesaplarınız gözükmekte ve yasal çerçevede takip edilebilmektedir. Ayrıca muhakkak birçoğumuz maaşını bankalar aracılığı ile aldığımızdan en azından bankalarda bir maaş hesabımız bulunmakta. İşte bir gün para çekmek istediğinizde, bir ödeme yapmak için kartınızı kullanırken veya mobil bankacılığınızı açtığınızda birden hesabınızın bir kısmına veya hepsine bloke konduğu ile ilgili bir uyarı alabilirsiniz. İşte aktif olarak kullandığınız veya birikim yaptığınız hesabınıza bloke konduğunu anladığınızda aklınıza ilk olarak ödenmemiş bir borcunuzun olup olmadığı gelmeli ve eğer böyle bir borç hatırlıyorsanız artık borçlu olduğunuz kişi veya kurum hakkınızda yasal işlem başlatmış demektir. Az gecikme yaşadınız bir borcunuzun olması hesabınıza hemen bloke konması anlamına gelmemektedir. Banka hesabına bloke koymak için belli yasal süreçler ve yetki verilmiş merciler aracılığı ile olmaktadır. Akla gelen en kötü senaryoda hesabınız yürütülen bir soruşturma sonucu yasa dışı nedenlerle bloke konması. Bu normal vatandaşların başına gelmeyecek bir durum olduğundan değinmeden geçeceğiz. Fakat burada sadece bir uyarıda bulunmak istiyorum ki emniyet güçleri ve resmi kurumların tüm uyarılarına rağmen bu senaryo üzerinden bir çok vatandaş dolandırılmaktadır.

Unutmayın ki bu gibi bir durumda sizi kimse arayarak hesabınıza bloke kondu bir soruşturmaya konusunuz vb. konuşmalar yapmaz. Gelelim asıl günlük hayatta neden banka hesabınıza bloke konacağına; vergi borcunuz nedeniyle, kredi borcunuzu ödememeniz dolayısıyla, yine bir banka hizmeti olan kredi kartı borcunuzun ödenmemesi nedeniyle, haciz işlemleri nedeniyle yani bunların tümünün neticesi olan yasal takibe düştüğünüz herhangi bir borç nedeniyle hesabınıza bloke konabilir. Ayrıca yurt dışına yasal olmayan yollar ile çıktığınız tespiti durumunda, vergi kaçakçılığı gibi bir suç neticesinde veya adli bir suç tespitinde yine hesabınıza bloke konmaktadır.

Son zamanlarda yaygınlaşan ve yasal olmayan bahis sitelerinden yapmış olduğunuz hesap hareketleri de MASAK ve Cumhuriyet Başsavcılıkları emriyle banka hesabınıza bloke konmasıyla sonuçlanacaktır. Yasa dışı durumlarda adli makamlar ve yetkilendirilen kurumlarca bloke işlemleri gerçekleştirilirken, borç durumlarında; alacaklı kişinin devlet kurumu olması durumunda, borcu belirten bir tahakkuk fişini tüm bankalara gönderim yapılarak veya yeni kullanılmaya başlanan e-haciz yoluyla banka hesabınıza bloke konabilmektedir. Alacaklı kişi eğer devlet kurumu değil bir şahıs veya kuruluşsa, icra yolu ile banka hesabınıza bloke işlemi başlatabilir. Yapılacak bloke işlemi borcun tutarı kadardır diyebiliriz. Eğer borç gecikmiş ve faiz işlemiş veya yasal süreçlerden doğan ücretlerin tarafınızca ödenmesine hükmedilmişse borcunuzdan fazla bir miktara bloke işlemi gerçekleşmiş olabilir. Bu gibi durumlar dışında borcunuzdan fazla bir tutarın bloke olduğunu fark ederseniz bankanız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Banka Hesabına Koyulan Bloke
Banka Hesabına Koyulan Bloke

Banka Hesabına Konan Blokenin Kaldırılması

Banka hesabına konan blokenin kaldırılması banka hesabınıza neden bloke konduğuyla doğrudan orantılıdır. Adli konularda konan blokelerin kaldırılması için yine bankalar adli makamlardan blokenin kaldırılmasıyla ilgili yazı talep etmektedirler. Eğer bloke borç nedeniyle yapıldıysa ve şahsa bir borcunuz varsa ilk olarak o kişiyle görüşmenizi şiddetle önermekteyim. Kişiye ola borcunuzu kapatmak en kestirme yol olacaktır. Kişiye veya bir kuruluşa olan borcunuzu kapattıktan sonra ödemenizin gerçekleştiğine dair bir yazıyla bankanıza başvurmanız blokeyi kaldırmak için en kısa yol olacaktır. Eğer borcunuz, devlet dairesi ya da vergi borcu gibi durumlarda meydana geldiyse. Devlet dairesine gitmeniz durumunda, blokenin kaldırılması için talimat oluşturabilir ya da blokenizi kaldırabilirsiniz. Vergi borçlarında borcun en az yüzde 10 luk kısmının ödenmesi gerekmektedir. Her durumda borcu kapatmanız veya borçlu olduğunuz kişilerle anlaşmanız gerekecek ve borcun kapatıldığı ya da borçlu olunanlarla anlaşıldığının resmi kanallar yardımıyla ilgili bankaya bildirilmesi gerekecektir.

Blokenin kaldırılma süreci bankalara göre farklılıklar gösterse de müşterilerinin mağdur olmasını istemeyen bankalar işlemi en kısa sürede halledecektir. Ayrıca bazı bankalar hesaplarda belli bir süre hareket olmadığı yani para yatırılmadığı veya çekilmediği durumlarda banka hesabına tedbir amaçlı bloke işlemi uygulamaktadır. Bu bloke işlemini kaldırmak için maalesef banka şubesine başvurmanız gerekecektir. Bu sebeple banka hesaplarınızda 6 aydan daha uzun süreli hareket olmadığı durumlardan bunun başınızı ağrıtabileceğini unutmayınız.

18 Comments

 1. Sunay ZENGİNER
  • Kredi Uzmanı
 2. Yılmaz KARA
  • Kredi Uzmanı
 3. Kardelen BAĞCI
 4. Mehmet Onur GENÇ
  • Kredi Uzmanı
 5. Cennet KESKİN
  • Kredi Uzmanı
 6. Sevda KALKAN
  • Kredi Uzmanı
 7. Mukaddes SERİN
 8. Ayfer İNCİ
  • Kredi Uzmanı
 9. Zekeriya ATLI
  • Kredi Uzmanı
 10. Arzu KARAHASAN
  • Kredi Uzmanı

Yorum Yap