Banka Hesabına Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır
Banka Hesabına Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka Hesabına Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Posted on

Günümüzde maaşımız bankalar aracılığıyla almaktayız. Yapmak istediğimiz birikimleri de evde tutmak yerine bankaya yatırıyoruz. Hatta bankalar artık altın gümüş gibi hesaplar açarak fiziksel anlamda birikim yaptığımız değerler içinde hesaplar açmaktalar. Bireylerin bu banka hesapları, sadece kendine özeldir ve izinsiz herhangi bir işlem yapılması kesinlikle yasaktır. Fakat bireyin bir kuruma, kişiye ya da bankaya karşı bir borcu varsa, kişinin hesabına bloke işlemi uygulanabilmektedir. Hesaba bloke koymak kişinin kendi mevcut hesabı içerisinde belli bir borca veya işleme karşılık gelen tutarın veya yüklü bir meblağ ise hesap bakiyesinin tamamının kullanılması veya harcanmasının yasaklanmış olduğu paraya denmektedir. Bu para belli bir zaman veya amaç için bloke edilebilmektedir. Bloke koyma işlemlerinin bir sebebi olabileceği gibi, birden fazla sebebi de olabilir. Bugünkü makalemizde banka hesabına neden bloke konur? Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? Banka hesabıma bloke konmaması için neler yapmalıyım? gibi sorularınıza cevap arayacağız.

Banka Hesabı Bloke
Banka Hesabı Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesaplarına Neden Bloke Koyulur?

Bir çok bankada hesabınız bulunabilir. Fakat daha önceki makalelerimiz de de belirttiğimiz gibi aslında tek bir merkezden tüm hesaplarınız gözükmekte ve yasal çerçevede takip edilebilmektedir. Ayrıca muhakkak birçoğumuz maaşını bankalar aracılığı ile aldığımızdan en azından bankalarda bir maaş hesabımız bulunmakta. İşte bir gün para çekmek istediğinizde, bir ödeme yapmak için kartınızı kullanırken veya mobil bankacılığınızı açtığınızda birden hesabınızın bir kısmına veya hepsine bloke konduğu ile ilgili bir uyarı alabilirsiniz. İşte aktif olarak kullandığınız veya birikim yaptığınız hesabınıza bloke konduğunu anladığınızda aklınıza ilk olarak ödenmemiş bir borcunuzun olup olmadığı gelmeli ve eğer böyle bir borç hatırlıyorsanız artık borçlu olduğunuz kişi veya kurum hakkınızda yasal işlem başlatmış demektir. Az gecikme yaşadınız bir borcunuzun olması hesabınıza hemen bloke konması anlamına gelmemektedir.

Banka Hesabına Nasıl Bloke Koyulur?

Banka hesabına bloke koymak için belli yasal süreçler ve yetki verilmiş merciler aracılığı ile olmaktadır. Akla gelen en kötü senaryoda hesabınız yürütülen bir soruşturma sonucu yasa dışı nedenlerle bloke konması. Bu normal vatandaşların başına gelmeyecek bir durum olduğundan değinmeden geçeceğiz. Fakat burada sadece bir uyarıda bulunmak istiyorum ki emniyet güçleri ve resmi kurumların tüm uyarılarına rağmen bu senaryo üzerinden bir çok vatandaş dolandırılmaktadır.

Unutmayın ki bu gibi bir durumda sizi kimse arayarak hesabınıza bloke kondu bir soruşturmaya konusunuz vb. konuşmalar yapmaz. Gelelim asıl günlük hayatta neden banka hesabınıza bloke konacağına; vergi borcunuz nedeniyle, kredi borcunuzu ödememeniz dolayısıyla, yine bir banka hizmeti olan kredi kartı borcunuzun ödenmemesi nedeniyle, haciz işlemleri nedeniyle yani bunların tümünün neticesi olan yasal takibe düştüğünüz herhangi bir borç nedeniyle hesabınıza bloke konabilir. Ayrıca yurt dışına yasal olmayan yollar ile çıktığınız tespiti durumunda, vergi kaçakçılığı gibi bir suç neticesinde veya adli bir suç tespitinde yine hesabınıza bloke konmaktadır.

Son zamanlarda yaygınlaşan ve yasal olmayan bahis sitelerinden yapmış olduğunuz hesap hareketleri de MASAK ve Cumhuriyet Başsavcılıkları emriyle banka hesabınıza bloke konmasıyla sonuçlanacaktır. Yasa dışı durumlarda adli makamlar ve yetkilendirilen kurumlarca bloke işlemleri gerçekleştirilirken, borç durumlarında; alacaklı kişinin devlet kurumu olması durumunda, borcu belirten bir tahakkuk fişini tüm bankalara gönderim yapılarak veya yeni kullanılmaya başlanan e-haciz yoluyla banka hesabınıza bloke konabilmektedir. Alacaklı kişi eğer devlet kurumu değil bir şahıs veya kuruluşsa, icra yolu ile banka hesabınıza bloke işlemi başlatabilir. Yapılacak bloke işlemi borcun tutarı kadardır diyebiliriz. Eğer borç gecikmiş ve faiz işlemiş veya yasal süreçlerden doğan ücretlerin tarafınızca ödenmesine hükmedilmişse borcunuzdan fazla bir miktara bloke işlemi gerçekleşmiş olabilir. Bu gibi durumlar dışında borcunuzdan fazla bir tutarın bloke olduğunu fark ederseniz bankanız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Banka Hesabına Koyulan Bloke
Banka Hesabına Koyulan Bloke

Banka Hesabına Konan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabına konan blokenin kaldırılması banka hesabınıza neden bloke konduğuyla ilgilidir. Adli konularda konan blokelerin kaldırılması için bankalar yine adli makamlardan blokenin kaldırılmasıyla ilgili yazı talep etmektedirler. Yani bankalar sizden savcılıktan yazı getirmenizi isteyeceklerdir. Eğer bloke borç nedeniyle yapıldıysa ve şahsa bir borcunuz varsa ilk olarak o kişiyle görüşmenizi şiddetle önermekteyim. Kişiye ola borcunuzu kapatmak en kestirme yol olacaktır. Kişiye veya bir kuruluşa olan borcunuzu kapattıktan sonra ödemenizin gerçekleştiğine dair bir yazıyla bankanıza başvurmanız blokeyi kaldırmak için en kısa yol olacaktır. Eğer borcunuz, devlet dairesi ya da vergi borcu gibi durumlarda meydana geldiyse. Devlet dairesine gitmeniz durumunda, blokenin kaldırılması için talimat oluşturabilir ya da blokenizi kaldırabilirsiniz. Vergi borçlarında borcun en az yüzde 10’luk kısmının ödenmesi gerekmektedir. Her durumda borcu kapatmanız veya borçlu olduğunuz kişilerle anlaşmanız gerekecek ve borcun kapatıldığı ya da borçlu olunanlar ile anlaşıldığının resmi kanallar yardımıyla ilgili bankaya bildirilmesi gerekecektir.

Blokenin kaldırılma süreci bankalara göre farklılıklar gösterse de müşterilerinin mağdur olmasını istemeyen bankalar işlemi en kısa sürede halledecektir. Ayrıca bazı bankalar hesaplarda belli bir süre hareket olmadığı yani para yatırılmadığı veya çekilmediği durumlarda banka hesabına tedbir amaçlı bloke işlemi uygulamaktadır. Bu bloke işlemini kaldırmak için maalesef banka şubesine başvurmanız gerekecektir. Bu sebeple banka hesaplarınızda 6 aydan daha uzun süreli hareket olmadığı durumlardan bunun başınızı ağrıtabileceğini unutmayınız.

23 thoughts on “Banka Hesabına Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

 1. Bankadaki bulunan hesaplarımıza dedemden kalan yerlerin vergisi için Malmüdürlüğünce tedbir konulmuş. Bize haber vermeden bunu yapmaları yasal mı? Ne şekilde sorunumuzu çözebiliriz

  1. Öncelikle mirasın bölünerek yerlerin sizin üzerinize geçip geçmediğini bilmemiz gerekir.

 2. Bloke koydurma gibi işlemler nasıl yapılıyor. Bizim birisinde alacağımız var acaba onun hesaplarına da elimizdeki senetleri göstererek bloke koydurabilirmiyiz?

  1. Maalesef bu şekilde bloke koydurmanız imkansız. Öncelikle icra takibi başlatmanız gerekiyor.

 3. Bloke koyulması bir yandan güzel ancak bence bazı yanlış uygulamalar var. Hesaplara bloke koyulmadan önce süre tanınıp bu şekilde bir işlem yapılsa daha iyi olur. Adam bankaya gidiyor bir anda para blokeli. Bankalar da kredi çekenlere aynı işlemi yapıyor. Kafaarına göre bloke koyuyorlar.

 4. Bankada blokeli hesabım var. Ödeme yapıldı ancak belirli bir işlem yapılması gerektiği söyleniyor ve 3 gündür blokemiz hale kalkmadı. Ne yapmamız gerekiyor.Banka bence haksız yere paramı alıkoyuyor.

  1. Blokenin nedenini öğrenmelisiniz. Blokeye neden olan durum ortadan kalktığında hesabınız açılacaktır.

 5. Bankalar bloke işlerini imza almadan yapamıyorlar diye biliyorum. Hesabınıza kafasına göre bloke koyamaz. Muhtemelen kredi alırken siz bu izni veriyorsunuz

  1. Bankalar kanunlar çerçevesinde ve belirttiğiniz gibi imzaladığımız sözleşmelerde yer alan kanolarda hesaplara bloke koyabilmektedir. Fakat konulan blokeyi size bildirmek zorunda değillerdir. bir gün hesabınıza baktığınızda bloke işlemi yapıldığını görebilirsiniz.

 6. İşyerimizdeki maaşlarımızı banka aracılığı ile almak zorunda olmamız kanun çerçevesinde onu anladık. Ama işyerimiz aylık aidat gibi belirli bir ücreti banka aracılığı ile maaşımızdan kesiyor. Fon parası vs. diyerek. Benim iznim olmadan banka hesabımdaki yatan paradan nasıl kesinti yapabilir. Böyle bir şey kanunlara aykırı değil mi?

  1. Kesintinin ne amaçla yapıldığını belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Hesabınızda bulunan paranın sizin izniniz olmadan alınması imkansızdır.

 7. Ben bankaların kanuna dayanarak kestiğine inanmıyorum. Öyle olsa kesintileri şikayet edince geri ödemezler. Demekki kanunla değil keyfi kesiyorlar.

 8. Hesabımdaki blokeyi bankaya dilekçe vererek kaldırma imkanım var mı? Herhangi bir zorunluluğum olmadan hesabımdan para kesilmesini istemiyorum. Zaten emekliyim zar zor geçiniyorum.

  1. Bir hata sonucu bloke konulmadıysa, yalnızca dilekçe vererek blokeyi kaldıramazsınız. Öncelikle blokeye neden olan durumu ortadan kaldırmalısınız.

 9. Bankaya kimler bloke koyabilir ki. Mesela benim alacağım var ben nasıl hesaplarına bloke koydururum

  1. Borcu kanıtlayıcı evraklarla icra müdürlüğüne başvurup haciz işlemi başlatırsanız ilgili kişinin banka hesaplarına borç karşılığı kadar bloke işlemi uygulanır.

 10. Bayramda maaşlarımız erken yatacakmış. Acaba bankadaki blokemiz aylık olarak bizden kesilerek uygulanıyor. Erken yattığı için maaşımı tam alabilirmiyim bu ay

 11. Merhabalar;
  Ben iş bankasından kredi çektim odeyemedigim için icralik oldum. Dosya şu anda avukatta ve kısmı ödemeler yapıyorum. Ben emekliyim ve emekli maaşımı ing bank ‘tan alıyorum. Bu hesaba bloke konmuş. Geçen ay dilekçe yazdım açtılar bu ay tekrar koymuşlar. Tekrar dilekçe yazdım ama açılmadı. Emekli olduğum için kesinti yapamıyorlar ama hesabımı kullanamıyorum. Sorunum olmayan bir bankaya başka bir banka nasıl bloke koydurabilir?

 12. iyi günler banka hesabıma . kocaeli valiligi emniyet mudurlugu tarafından bloke konmuş. Ben bunu şans eseri ögreniyorum. Sebebi o ay içinde çok fazla havale işlemi yapmış olmam sanırım. Bankada emniyete bildirerek tedbir blokesi koydurmuş sanırım.

  Hesabımı tekrar nasıl aktif ederim.

  1. En yakın karakola giderek bilgi alabilirsiniz. Hesabınıza bloke konulduysa mutlaka ifadeye de çağırırlar, size ulaşamamış olabilirler. Son dönemde kaçak bahis nedeniyle birçok hesaba bu şekilde bloke konuluyor. Hesabınızda illegal bir işlem yoksa açılacaktır.

 13. merhaba iş bankası hesabıma yüklü bir miktar para geldi ve hesap bloke oldu ve diğer banka hesaplarımda incelemeye alındı bu doğrumu bir bankaya para geldi onu anlıyorumda diğerleri blokenlemesi incelenmesi normalmi

  1. Tüm banka hesaplarınıza bloke konulduysa maliye ya da savcılıkla ilgili bir sorun olabilir. Öncelikle maliyeye giderek hesaplarınıza bloke konulup konulmadığını öğrenin. Bloke maliye tarafından konulmadıysa, büyük ihtimalle savcılık tarafından konulmuştur. Masak tarafından incelemeye de alınmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ne yazık ki bankalar bilgi vermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir