Banka Hesabına Koyulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Posted on

Bireylerin kişisel banka hesapları, sadece kendine özeldir ve izinsiz herhangi bir işlem yapılması kesinlikle yasaktır. Fakat bireyin bir kuruma ya da bankaya borcu varsa, bloke işlemi yapılarak hesaba el koyulabilir. Bloke koyma işlemlerinin bir sebebi olabileceği gibi, birden fazla sebebi de olabilir.

Bankaların hesaplara aktif olarak koyduğu bloke, borç alacaklısının bildirim yapması durumunda gerçekleşir. Bunun dışından bankaya borç var ise eğer gerekli işlemleri yapar ve borç kadar bir paraya bloke koyar. Örneğin 1.000 TL tutarında bir borcunuz olduğunu düşünelim, hesabınızın yalnızca 1000 TL’lik kısmına koyulur ve geriye kalan kısmında herhangi bir işlem olmadan kullanabilirsiniz. Özellikle bilinen kurumlar, bu tür işlemleri sıklıkla yaptığını sizlere aktarmak isteriz. Bloke koyulduktan sonra, mutlaka blokenin nedenini tam olarak kavramanız gerektiğini sizlere aktarabiliriz.

Bloke Kaldırma İşlemleri

Öncelikle hesabınıza kim bloke işlemi yaptıysa, ilk olarak o kişiyle görüşmenizi şiddetle önermekteyiz. Bloke durumları genel olarak, devlet dairesi ya da vergi borcu gibi durumlarda meydana gelir. Devlet dairesine gitmeniz durumunda, blokenin kaldırılması için talimat oluşturabilir ya da blokenizi kaldırabilirsiniz. Ek olarak bir yerde maaşlı olarak çalışan bir birey ve aynı zamanda borcunuz da yüksek ise çalıştığınız kurum ile görüşerek blokeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Çalıştığınız işletme, devlet dairesine gerekli yazıyı iletir ve maaşın 1/10’luk bir kısmını borcu için kestiğini ve kendisinin ödeyeceğini yazılı olarak beyan eder. Devam eden durumda borç bitene kadar maaş için kesinti yapılır ve vergi dairesi hesabına sizlerin adına gönderilir. Olası durumda borç düşük bir tutarda ise, peşin ödeme yaparak da kaldırabilirsiniz.

Hesaplara Nasıl Bloke Koyulur?

Alacaklı kişinin devlet kurumu olması durumunda, borcu belirten bir tahakkuk fişini tüm bankalara gönderim yapar. Bankalar da borç miktarına göre, bloke işlemlerini aktif eder. Alacaklı kişi eğer devlet kurumu değilse, icra yolu ile bloke işlemi yapabilir. Bloke işlemi yalnızca paranın tutarı kadardır diyebiliriz. Borcunuzun fazla tutarında bloke olduysa, bankanız ile görüşmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir