İhtarname Nedir? İhtarname Gelirse Ne Olur?

Posted on

İnsanların kredi talepleri ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösteriyor. Çoğu insan nakit paraya ihtiyacı olduğunda işlerini çözebilmek için bankaların yolunu tutuyor. Ancak bankadan her isteyenin kredi alabilmesi mümkün değildir. Bir çok banka müşterilerinden kredi talepleri sırasında bir takım isteklerde bulunacaklardır. Örneğin kredi alabilmeniz için en önemli konu gelirinizin belgelenebilmesidir. Geliriniz ne kadar yüksek olursa alacağınız kredinin miktarı o kadar fazla olabilecek ve alım işleminiz de o kadar kolay olacak. Ayrıca her işlemde olduğu gibi kredi notunuzun yüksek olması çok önemli.

Ancak tüm bunları karşılamış olduğunuz da ve size banka kredi tahsis ettiğinde bazen işinizin sonradan bozulması neticesinde kredi borcunuzu aksattığınız ya da ödeyemediğiniz durumunuz da olabilecektir. Her müşteri bankadan kredi alırken mutlak suretle onu ödemek isteyecek ve bunun içinde elinden geldiğince ödemelerine dikkat edeceklerdir. Eğer ki ödemelerine dikkat etmezlerse bilirler ki bankadan bundan sonraki zamanlarda kredi talep etmeleri halinde olumsuz sonuçla karşı karşıya kalacaktır.

Her ne kadar bunun bilincinde olunsa da yine de elde olmayan nedenlerden dolayı ödeme yapılamayabilir. İşte böyle durumla yüzleşmek zorunda kaldığınız da banka size kredi ihtarnamesi gönderecektir. Bu can sıkıcı bir süreç olmakla birlikte banka için normal bir süreçtir. Sizi psikolojik anlamda etkileyeceği için panik yapabilirsiniz ancak sakinliğinizi korumanız doğru olacaktır. bu çözümü olmayan bir şey değildir bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunun içinde ihbarnamenin ne olduğunu açıklayalım.

Banka İhtarnamesi

Banka size ihbarname göndermişse borcunuzu ödemeyeli 90 günü yani yasal süreyi aşmıştır. Bu ilk olarak size mesaj yoluyla haber vermek şeklinde olacaktır. Ancak bu süre içerisinde borcunuzu ödememişseniz o zaman bir hafta sonra banka tarafından aranırsınız bu aramalar günde 10 defaya kadar çıkar ve canınızın daha sıkılmasına neden olacaktır. Hatta bazı kişiler bankadan gelen aramalara yanıt vermezler.

Banka İhtarnamesi Gelirse Ne Olur?

Eğer ki bu süre sonunda siz hala borcunuzu ödemezseniz banka bu kez evinize ihtarname gönderir. Burada sizden borcun taksiti değil tamamının istenmesi şeklinde olacaktır. Eğer maaşınızı bankadan alıyorsanız paranızın bloke olmaması için 7 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz gerekiyor.

Herhangi bir İhtarnameniz olup olmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir