Korona Virüs kredi kartı ve kredi ödemlerine erteleme
Korona Virüs kredi kartı ve kredi ödemlerine erteleme

Bankalar Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerini Erteledi Mi?

Posted on

Corona virüsün Dünyayı tamamen ele geçirmesi ve ardından global bir salgını da beraberinde getirmesi; aynı zamanda ekonomik sorunlara da neden oldu. Bankalar kredi ve kredi kartı ödemelerini erteledi mi sorusu, son zamanlarda sıkça soruluyor. Bu nedenle bu içeriğimizde sizler için kredi borçlarını erteleyen bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

İlk adım kamu bankalarından gelirken, sonrasında birçok özel banka da borçların ertelenmesi konusunda yeni kararlar açıkladı. Borç ertelemeleri, 31 Mart ve sonrasına denk gelen ödeme tarihleri için geçerli. Yani Mart ayı içerisindeki borçlarınızı ödemek durumundasınız. Fakat Mart ayından sonra, her bankanın belirlemiş olduğu süreç içerisinde borçlarınızı erteleyebilirsiniz. Peki hangi bankalar kredi ve kredi kartı ödemelerini erteledi?

Kredi Ödemelerini Erteleyen Bankalar

İlk adımın kamu bankalarından gelmesinin ardından, birçok özel banka da kredi borçlarının ertelenmesine yönelik kararlarını ve Corona Virüs tedbirlerini açıkladı. Buna ek olarak kamu bankaları, işletmeler için ek kredi kartı limitlerini de sağlayacağını duyurdu. Buna ek olarak personel maaşlarını kamu bankalarından ödeyen işletmeler için, ek olarak 3 aylık maaş akışı sağlanabilmesi adına limit miktarı da arttırıldı. İşte sizin için güncel borç erteleyen bankalar;

Ziraat Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Ziraat Bankası, 31 Mart ve sonrasında ödeme tarihi bulunan tüm kredi türleri için erteleme kararı aldığını duyurdu. 31 Mart öncesinde ödemeniz gereken bir krediniz varsa, ödedikten sonra borçlarınız 2. Bir açıklamaya kadar ertelenecek. Ertelenen kredi borçları için herhangi bir faiz ödemesi ya da faiz yaptırımı olmayacak.

Halk Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Halk Bankası, kredi borçlarını erteleyen kamu bankalarından birisidir. Ziraat Bankasının aksine, ödemeler süreli olarak (3 Aylığına) faizsiz bir şekilde ertelendi. Fakat yine Halk Bankasında da 31 Mart kuralı geçerli. Yeni karar, 31 Mart ve sonrasında olan kredi ödemeleri için geçerli olacak.

Vakıf Bank Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Kredi borçlarını erteleyen bir diğer banka ise Vakıf Bank. Vakıf Bank, 31 Mart ve 30 Haziran arasında ödemesi gereken tüm krediler için erteleme kararı aldı. Ödemeler 30 Haziran’a kadar ertelenecek. 3 Aylık maaş ödemeleri için ve ek giderler için de, işletmelere ek kredi kartı limiti tanımlanacak.

İş Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Kredi borçlarını erteleyen bankalar arasında İş Bankası da bulunuyor. İş Bankası, küresel olarak finansal anlamda oluşan olumsuz etkileri minimum seviyeye indirmek için; kredi borçlarını erteleme kararı aldı. Dijital kanallardan yapılan Havale ve EFT işlemleri için komisyon ücreti almama kararı alan İş Bankası, Müşterilerinin 30 Nisan tarihine kadar ihtiyaç duydukları takdirde Faiz – Ana Para – Taksit ödemelerini ek koşul olmaksızın 30 Haziran’a kadar ertelenmesi için karar aldı.

Bireysel müşteriler kredi ve kredi borçlarını 3 ay kadar erteleyebilecekler.

Ziraat Katılım Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Ziraat Katılım Bankası da kredi borcu ertelenmesine imkan tanıyan bankalardan birisi. Yeni yayınlanan karar ile, 3 aylık bir süreç içerisinde yani 31 Mart ve 30 Haziran arasında olan kredi ödemelerinde erteleme imkanı bulunacak. Borcu olan kişiler, başvuru yaparak erteleme işlemlerini başlatabilir.

Vakıf Katılım Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Vakıf Katılım bankası da, kredi borcu erteleyen bankalar arasında yer alıyor. Vakıf Katılım bankası, ödeme durumu olmayan ve ekonomik krizden etkilenen müşterilerine 3 aylık bir erteleme imkanı sunuyor. Ek olarak personel ödemelerini Vakıf bankası aracılığı ile yapan kurumsal firmalar, Vakıf Katılım ile kredi kartı limitlerini yükselterek 3 aylık maaş ödemesi yapabilirler.

Yapı Kredi Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Özel Bankalar da müşterilerinin Corona Virüsünün ekonomik etkilerinin minimum seviyede etkilenebilmeleri için yeni düzenlemeler ve paketler açıklıyor. Bu bankalardan birisi de Yapı Kredi Bankası. Yapı Kredi bankasının da, ekonomik düzenlemeleri mevcut. Yapı Kredi Bankasının yaptığı açıklamaya göre Tüzel ve Bireysel müşterilerin 30 Nisan tarihine kadar talep ettikleri durumda; ana para, taksit ve faiz ödemeleri 30 Hazirana kadar ertelenecek. Ticari müşteriler için ise, ihtiyaç duyulduğu takdirde; ek kredi limiti çıkartılacak.

Deniz Bank Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Borç erteleyen bankalar arasına katılan Deniz Bank, 30 Nisan tarihine kadar ana para, taksit ve faiz ödemelerini 3 aya kadar erteleyeceğini duyurdu. Ertelemelerin yanı sıra, mobil bankacılık ile yapılacak tüm EFT ve Havale işlemlerinden de komisyon ücreti kesilmeyecek.

QNB Finans Bank Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Diğer bankalar gibi Finans Bank da kredi erteleyen bankalar arasında yer alıyor. Fakat diğer bankalardan farklı olarak; Kredi borçlarınızı erteleyebilmek için müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Cep şubeden erteleme talepleri işleme alınmaktadır. Ayrıca, dönemsel olarak etkilenen firmalar ve sektörler nakit akış sorunu yaşadıkları takdirde, 1 yıl ila 6 ay arasında ödemesiz dönem yapılandırmalarından da faydalanabilecek.

Akbank Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Kredi borçlarını erteleyen bankalar arasında Akbank yer almasa da, EFT ve Havale ücretleri 30 Nisan tarihine kadar ücretsiz olacak. Buna ek olarak ATM para limitleri konusunda artış yapan AkBank, kredi erteleme konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Garanti Bankası Kredi Borçlarını Erteledi Mi?

Garanti bankası, kredi kartı ödeme ertelemesi yapan bankalar arasında bulunmaktadır. Yapılan açıklamalara göre faiz, taksit ödemeleri, kredi ana para ödemeleri herhangi bir ek şart olmaksızın 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenebilecek.

Ticari kredi kullanan müşteriler ise, bulunan kredilerin ana para ödemelerini 6 ay süreye kadar erteleyebilecek. Bunun ardından firmanın nakit akış durumuna göre yeniden yapılandırma söz konusu olacak.

Banka Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Banka kredi borçlarının ertelenmesinin ardından, birçok banka müşterisi banka kredi borcu nasıl ertelenir sorusuna yanıt arıyor. Borçların nasıl erteleneceği konusunda henüz net bir bilgi yok. Fakat ilerleyen günlerde, bankaların yapacağı açıklamalara göre borç erteleme başvurusu yapılabilir. Alınan duyumlara ve tahminlere göre kredi erteleme başvuruları, yalnızca şubelerden işleme alınacak. Mobil kanallar ve çağrı merkezleri, ödeme erteleme için kullanılmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir