Banka bireysel işlem masrafları
Bankaların bireysel kullanıcılarından alabileceği masraflar ve limitleri

Bankaların bireysel kullanıcılardan alabileceği masraflar ve limitleri

Posted on

Bankaların bireysel müşterilerden alabileceği masraf kalemleri ve limitleri; son gündem konularından sonra oldukça sık bir şekilde araştırılmaya başlandı. Bankalar bireysel müşterilerden ne kadar işlem ücreti alabilir, hangi işlemler için ücret alabilir? İşte tüm detaylar…

Bankalar bireylerden birçok alanda işlem ücreti alabilmektedir. İşte kalem kalem alınan işlem ücretleri ile limitleri.

  • Kredi Kartı Yıllık Üyelik Ücreti (Aidat)

Bankalar, kredi kartı müşterilerinden yıllık olarak düzenli bir şekilde yıllık üyelik ücreti yani diğer bir deyişle aidat alabilir. Bunun herhangi bir limiti yoktur. İmzaladığınız sözleşmede yıllık kart ücreti bilgisi verilir ve sözleşme imzalandığında kabul edilmiş sayılıyor.

  • Ek Kart Yıllık Üyelik Ücreti

Bazı bankalar ek kar yıllık üyelik ücreti almazlar. Fakat bankalara bu ücret için yetki verilmiştir. Bu hususta ek kart yıllık üyelik ücreti asıl kredi kartının aidatının %50’si kadar olacak şekilde alınabilir.

  • Kart Yenileme Ücreti

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte kart yenileme ücreti artık alınmamaya başladı. Fakat 1 yıllık süre getirildi. Eğer son 1 yıl içerisinde 2’den daha fazla herhangi bir sebeple kart yeniletilirse işlem ücreti değil, sadece kart maliyeti alınabilir.

  • Kredi Tahsis Ücreti

Bankalar müşterilerinden kredi tahsis ücreti alma noktasında yetkilidirler. Fakat bu belirli oranlarla sınırlandırılmıştır. Konut kredileri için anaparanın binde beşinden daha fazla olmamak kaydıyla, yine ihtiyaç ve taşıt için de yakın oranlarda kredi tahsis ücreti alınabilir.

  • ATM İşlemleri

Bankalar ATM işlemlerinde de ücret kesintisi uygulayabilirler. Eğer işlemi kendi bankanıza ait ATM’den yapıyorsanız para yatırma / çekme gibi işlemlerden ücret istenemez. Fakat farklı banka ATM’sinden işlem yapıyorsanız bu durumda belirli ücretler alınabilir. Fakat bu onay alınması gereken bir konudur.

Bankalar bu ücretlerin yanı sıra; bireylerden şu masraf kalemleri ve limitlerini alabilirler.

(Ekran Görüntüsü Dosya İçerisinde bireysel.png)

Masraf Kalemleri ve Limitleri Yeniden Düzenlendi

Bankaların bireysel müşterilerden alabileceği masraf kalemleri ve limitleri yeniden düzenlendi. Bu çerçeve dahilinde; her banka tarafından ortak olarak belirlenen ve minimum 6 TL olan mobil – internet havale ücretinin 1 TL’ye düşürülmesine karar verildi.

Bankalar, bireysel müşteriler ve ticari müşterilerden yapılan farklı işlemlere göre ücret alıyor. “İşlem ücreti” adı altında alınan bu ücretlerle ilgili herhangi bir sınırlama olmaması; bankaların aldıkları işlem ücretlerinde oldukça yüksek fiyatlar sunmasına sebebiyet vermişti. Bundan dolayı; söz konusu işlem ücretleri düzenlemeye alındı.

Bankaların Bireysel Müşterilerden Alabileceği Tüm Masraf Kalemleri ve Limitleri

Bankaların bireysel müşterileri genel olarak EFT / Havale ücretlerinden dolayı şikâyetçiydi. Çünkü önceden bankalar; 1.000 TL’nin altında yapılan her türlü EFT için 6 TL ödetiyordu. Eğer bu işlem şube ya da diğer kanallarla gerçekleşirse tutar direkt olarak 67 TL’ye çıkıyordu. Bu sebepten dolayı söz konusu indirim uygulanmaya başlandı. Yapılan indirime göre yeni EFT tutarları şu şekilde sıralanıyor. (Düzenleme öncesinde 1.000 TL altı EFT için alınan işlem ücreti 6 TL idi)

İşlem Kanalı 1.000 TL Altı EFT 1.000 – 50.000 TL Arası EFT 50.000 TL ve Üzeri EFT
Mobil 1 TL 2 TL 25 TL
İnternet 1 TL 2 TL 25 TL
Düzenli Ödeme 1 TL 2 TL 25 TL
ATM 2 TL 5 TL 50 TL
Şube / Diğer 5 TL 10 TL 100 TL

EFT / Havale Ücretleri

EFT ücretleri; yukarıda verilen tablodaki gibi olurken, hava ücretleri de bu tablonun yarısı kadar oldu. Havale ücretlerinde 1.000 TL – 50.000 TL gibi tutarlar değil; en düşük ve en yüksek tutar başlığı altında bilgi aktarımında bulunuyor. Yani Şube / Diğer katagorisinde 1.000 TL EFT yapacak kişi yeni düzenlemeye göre 5 TL öderken, bunu havale olarak aktarması durumunda 2.5 TL ödeme yapacak.

Kart Yenileme Ücreti

Kart yenileme ücreti adı altında, geçmiş zamanlarda bankalar müşterilerden para alabiliyordu. Kayıp durumları başta olmak üzere çalıntı ve benzeri sebeplerle her yıl 2 taneye kadar kart yenileme ücretinin kaldırılmasına karar verildi. 12 aylık süre içerisinde ikiden fazla kart yenileme yapılırsa müşteriden alınacak tek ücret kartın maliyeti olabilecek. Bunun haricinde herhangi bir maliyet yansıtılamayacak.

Sadece Bireysel Müşterileri Kapsamıyor

Yapılan düzenleme yalnızca Bankaların bireysel müşterilerden alabileceği masraf kalemleri ve limitlerini kapsamıyor. Aynı zamanda Bankaların ticari müşterilerden alabileceği masraf kalemleri ve limitleri de içeriyor.

Bu hususta ticari müşterilerden alınacak olan ücretlere ve masraf kalemlerine de değinildi. Önceleri ticari müşterilerden hesap işletim ücreti adı altında bir ücret tahsil edilirken artık bu ücret alınamayacak.

Yine Bireysel müşterilerde olduğu gibi ticari müşterilerde de EFT ve havale işlem ücretlerine sınırlandırma getirildi. Yapılan sınırlama bireysel müşterilerle aynı tutarlarla gerçekleştirilecek. 1 TL ila 1.000 TL arasında EFT gönderecek kişilerden 1 TL, 1.000 TL ila 50.000 TL arasında EFT gönderecek kişilerden 2 TL, 50.000 TL ve üzeri EFT gönderecek kişilerden ise 25 TL kesim yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir