Bankalar

Bankaların geç EFT saatleri ve geç EFT ücretleri

Para transfer işlemleri, hesaplar arasında paraların hızlı şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Havale ve EFT’de yapılan iş aynı olmasına rağmen, aralarında farkın olduğunu söylemek isteriz. Havale de aynı bankanın farklı şubeleri veya hesaplar arasında yapılırken, eftler tamamen bankalar arası yapılmaktadır.

Kısa adıyla eft(olarak bilinen bu transfer şeklinin hayatımızı kolaylaştıran pek çok yönünün olduğunu sizlere söylemek isteriz. Örneğin kişinin yapacağı acil bir ödemesi varsa veya ev kirasını ödemek istiyorsa bankanın sitesine girerek, ödemesini yapabilir .Aynı şekilde çalışılan bankanın telefon bankacılığı kullanarak da, eft ya da havale talimatı verebilirler.

Eft Saati ve Geç EFT Ne Demek?

Eft bankanın kendi mesai saatleri içerisinde yapılan bir para transfer işlemidir. Eft saatleri bankanın çalışma saatleri içinde gerçekleştirildiğinden dolayı, bankalara göre değişiklik göstermektedir. Yani bankanın çalışma saatleri 8:30 -16:30 saatleri arasında ise, eft sadece bu saatler arasında gönderilir. Bir de geç eft vardır ki o da bu saatler dışında kalkalan gönderimleri kapsama altına alır. Örneğin kişi saat 17.00’dan sonra eft talimatı vermişse, para bir sonraki takip eden günde karşıdaki kişiye geçecektir. Geç talimat vermiş olmak ise, masrafın artmasına neden olur. Bu ücret talimatın cep,bilgisayar,bankamatik veya şube vasıtası ile yapılışı veya hangi bankadan yapılmış olduğuna göre farklılık göstermektedir.  Bu faktörleri gözönünde bulundurulmazsa eğer, 5 ila 7 TL arasında değişen bir ücretin olacağını hatırlatmak isteriz.

Geç EFT ücretleri 2019 yılında ne kadardır?

  • Türkiye İş Bankası; 6,5 TL,
  • QNB Finansbank; 7 TL,
  • Akbank; 7,5 TL,
  • Yapı Kredi Bankası; 6 TL,
  • Akbank; 7,5 TL,
  • Garanti Bankası; Cep Bank 5 TL, Cep Şubesi 6,5 TL, Alo Garanti 45 – 90 TL,
  • ING Bank; mobil uygulama 6,5 TL, internet şubesi 7 TL, telefon bankacılığı 30 – 54,5 TL,
  • Yapı Kredi Bankası; 6 TL
  • Odeabank; internet şubesi, ATM ve mobil bankacılık 8 TL, şubelerden minimum 15 TL olarak tahsil edilir.

Geç EFT yapıldıysa, para ne zaman hesaba geçer?

Eft ile transfer edilen para, işlem sırasında yoğunluk olmadığında 5 ila 7 dakika içerisinde karşı hesaba geçer. Yoğunluktan kastedilen genellikle pazartesi günü mesai saatinin başlangıç saati ile Cuma günleri mesai bitiş saatine kadar geçen dönemdir. Özellikle 16.00 ila 17.00 arası oldukça yoğun olan vakitlerdir. Bankaya eft talimatı verdiğinizde banka sizi işlem sırasına sokar.Yani,sizden 5 veya 10 dakika önce verilmiş eft talimatı sizin tamamen önünzde yer alır ve sizlerin işlemi bir sonraki güne sarkabilir. . Bu gibi yoğunlukların olduğu dönemlerde maksimum yarım saat içinde aktarılan tutar karşı hesaba geçer. EFT’nin karşı hesaba geçmemesi halinde talimatın verildiği banka değil para transferinin yapılacağı banka aranıp, konu ile ilgili detaylı bilgi istenmelidir.

Yorum Yap