Bankaların Geç EFT Saatleri ve Geç EFT Ücretleri

Posted on

Para transfer işlemleri, hesaplar arasında paraların hızlı şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Havale ve EFT’de yapılan iş aynı olmasına rağmen, aralarında farkın olduğunu söylemek isteriz. Havale de aynı bankanın farklı şubeleri veya hesaplar arasında yapılırken, EFT’ler tamamen bankalar arası yapılmaktadır.

Kısa adıyla EFT (olarak bilinen bu transfer şeklinin hayatımızı kolaylaştıran pek çok yönünün olduğunu sizlere söylemek isteriz. Örneğin kişinin yapacağı acil bir ödemesi varsa veya ev kirasını ödemek istiyorsa bankanın sitesine girerek, ödemesini yapabilir .Aynı şekilde çalışılan bankanın telefon bankacılığı kullanarak da, EFT ya da havale talimatı verebilirler.

EFT Saati ve Geç EFT Ne Demek?

EFT bankaların kendi mesai saatleri içerisinde yapılan bir para transfer işlemidir. EFT saatleri bankanın çalışma saatleri içinde gerçekleştirildiğinden dolayı, bankalara göre değişiklik göstermektedir. Yani bankanın çalışma saatleri 9:00 -16:30 saatleri arasında ise, EFT sadece bu saatler arasında gönderilir. Bir de GEÇ EFT vardır ki o da bu saatler dışında kalan gönderimleri kapsar. Örneğin kişi saat 17.00’dan sonra EFT talimatı vermişse, para bir sonraki takip eden günde karşıdaki kişiye geçecektir. Geç talimat vermiş olmak ise, masrafın artmasına neden olur. Bu ücret talimatın cep,bilgisayar,bankamatik veya şube vasıtası ile yapılışı veya hangi bankadan yapılmış olduğuna göre farklılık göstermektedir.  Bu faktörleri göz önünde bulundurulmazsa eğer, 7,5 ile 15 TL arasında değişen bir ücretin olacağını hatırlatmak isteriz.

Geç EFT Ücretleri 2019 Yılında Ne Kadardır?

  • Türkiye İş Bankası; 7,5 TL,
  • QNB Finansbank; 7,75 TL,
  • Akbank; 8 TL,
  • Yapı Kredi Bankası; 7,5 TL,
  • Akbank; 7,5 TL,
  • Garanti BBVA Bankası; 20 TL,
  • ING Bank; mobil uygulama 7,75 TL
  • Yapı Kredi Bankası; 9,5 TL
  • Odeabank; internet şubesi, ATM ve mobil bankacılık 8 TL, şubelerden 55 TL olarak tahsil edilir.
  • Ziraat Bankası 12 TL
GEÇ EFT

Geç EFT Yapıldıysa, Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT ile transfer edilen para, işlem sırasında yoğunluk olmadığında 5 ile 7 dakika içerisinde karşı hesaba geçer. Yoğunluktan kastedilen genellikle pazartesi günü mesai saatinin başlangıç saati ile Cuma günleri mesai bitiş saatine kadar geçen dönemdir. Özellikle 16.00 ile 17.00 arası oldukça yoğun olan vakitlerdir. Bankaya EFT talimatı verdiğinizde banka sizi işlem sırasına sokar. Yani sizden 5 veya 10 dakika önce verilmiş EFT talimatı sizin tamamen önünde yer alır ve sizlerin işlemi bir sonraki güne sarkabilir. Bu gibi yoğunlukların olduğu dönemlerde maksimum yarım saat içinde aktarılan tutar karşı hesaba geçer. EFT’nin karşı hesaba geçmemesi halinde talimatın verildiği banka değil para transferinin yapılacağı banka aranıp, konu ile ilgili detaylı bilgi istenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir