Bankaların kara listesinden çıkmak
Bankaların kara listesinden çıkmak

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Posted on

İhtiyaçlar dahilinde bankalar aracılığıyla çekilen konut, taşıt, ihtiyaç kredilerinin geri ödemesinde veya kredi kartı borç ödemelerinde yaşanan aksaklıklar neticesi borçlarımızı ödeyemediğimiz oluyor. Fakat bu borçları ödememek sadece faiz eklenmesi ve borcun katlanması neticesini doğurmuyor. Bunun yanında kredi notunun bozulması sonucu bankaların kara listesine girme ihtimaliniz de var. Kara liste nedir? Peki kara listeye girmek nasıl oluyor? Kara listeye girdiğiniz taktir de bu listeden çıkmak mümkün mü bugün ki yazımızda bunlara değinmek istiyorum.

Kara Liste Nedir?

Genelde halk arasında kullanılan, herhangi bir resmi tanımı ve bankacılık sisteminde kullanılmayan bir tabir olan kara liste aslında kişilerin kredi sicili olarak adlandırılan bir konudur. Yani burada halk arasında kara listeye girdim gibi kullanılan tabir kişilerin ödemelerinde yaşadıkları aksaklık, gecikme ve borçların ödenmemesi sonucu kredi notlarının düşerek kredi sicillerinin bozulmasıdır. Daha önceleri sadece kurumsal kuruluşların değerlendirildiği ama artan bireysel bankacılık işlemleri sonrası bireylerinde banka kredi ve hizmetlerinden yararlanması neticesinde bireylerde kara listeye girebilmektedir. Biliyorsunuz ki kredi siciliniz bozuk olduğunda da bankaların başlıca hizmetleri olan ev kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalandırılmıyorsunuz. Fakat burada her sicilinde bozukluk olan yani düzensiz ödemelerde bulunan, kredi kartının asgari ödeme miktarını ödeyen kişiler hemen kara listede yer alacak diye bir durum söz konusu değil. Peki kara listeye girenler kimler?

Bankaların kara listesi
Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır?

Kara Listeye Kimler Girer?

Halk arasında kara liste denen aslında kredi sicilinizin bozuk olması nedeniyle bankacılık işlemlerindeki kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanmanızı engellenmesi durumu nasıl gerçekleşiyor. Mesela ev kredisi çektiniz ve ödemesini geciktirdiniz veya kredi kartı borcunuzu ödemede geciktiniz asgari ödenecek miktarı ödediniz hemen kredi notunuz sıfırlanarak kara listeye giriyor musunuz? Cevap hayır kara listeye girme süreci mevcut borcun belli bir süre ödenmemesi durumunda yasal süreç başlamasıyla başlıyor. Diyelim kredi kartı borcunuzu geciktirdiniz veya geç ödediniz bunu alışkanlık haline getirmedikçe veya borcu ödemeyip hakkınızda yasal süreç başlamadıysa kara listeye girmezsiniz.

Kara listeye girme şartı Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği”nin 18. Maddesinde kısaca; tüketicinin taksitleri ödememesi durumunda kredi veren kurumun bütün koşulları yerine getirmesi şartı ile tüketicinin birbirini izleyen en az iki ayın taksitini ödememesi ve temerrüde düşmesi durumunda; krediyi veren kurumun tüketiciye en az otuz gün süre vererek uyardığı halde tüketicinin borcunu ödememesi durumunda kara listeyi alınır. Zaten bu durumda banka size haciz işlemi başlatacaktır.

Bu da yukarıda bahsettiğimiz yasal takip süresine girdiğinizi gösterir. Borç aldığınız bankaya iki taksit ödemez ve size 30 günlük verilen uyarı süresini aşarsanız toplamda ilgili yönetmelik kapsamında 90 gün borcunuzu ödemezseniz hem hakkınızda yasal takip süreci başlayacak hem de bankaların kara listesine gireceksiniz demektir.

Kara Listede Miyim?

Ödemeleriniz düzensiz, kredi kartı limitiniz arttırılmıyor veya bazı işlemlere kapatıldı, başvuru yaptığınız krediler çıkmıyor veya istediğiniz limit kadar kredi alamıyorsunuz bankaların kara listesine mi girdiniz? Yoksa sadece ödemeleriniz düzensiz diye mi bu hizmetlerden faydalanamiyorsunuz? Kafanıza bu soru takıldıysa şunları yapmalısınız; ilk olarak bankanıza başvurup durumunuzun sorgulanmasını isteyebilirsiniz, başka bir seçenekte daha önce Merkez Bankası tarafından yapılan kara listede olup olmadığınızla ilgili hizmet şimdi Kredi Kayıt Bürosuna devredilmiş durumda. İşlemlerinizi buraya başvurarak yapabilirsiniz. Bir diğer seçenekte findeks.com’u kullanabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Gerekli başvuru ve sorgulamayı yaptırdınız ve maalesef kara listeye girmiş olduğunuzu öğrendiniz ne yapmanız gerekiyor?  Aslında ilk önce yapılacak olan bu listeye hiç girmemeye çalışmak. Bankalar müşterilerinin bu listeye girmelerini yani kredi notlarının düşmesini istemez. Çünkü banka ile bir kredi alışverişinde bulunduysanız siz sisteme girmiş potansiyel bir müşterisiniz. Banka size daha sonra tekrar bir kredi satabilecekken neden kara listeye girmenizi istesin ki? Bu sebeple bankalar size kredi borcunuzu yapılandırmayı veya borcunuzu taksitlendirme yoluna gideceklerdir. Böylece hem potansiyel bir müşteriyi kaybetmemiş olacaklar hem de yeni bir kredi satışı gerçekleştirmiş olacaklardır. Bu sebeple size yardımcı olacakları kesin. Ama ne yaptıysanız nafile kredi notunuzu sıfırladınız ve bu listeye girdiniz. İlk olarak bankanızla olan borcu hızlı bir şekilde kapatarak bu listeden çıkarılmanızı talep etmelisiniz. Merkez Bankası 2013 yılında borçlar kapatıldıktan beş yıl sonra bu listeden kişilerin isimlerinin otomatik kaldırılacağını duyurdu.

Geri ödemesi bitirilememiş borçlar için ise bu süre 10 yıl olarak belirlenmiş durumda. Eğer şanslı biriyseniz ise belki de bu süreleri beklemeniz gerekmeyebilir. Dönem dönem hükümetler bankacılık sistemin önünü açmak için belli şartlar getirerek kara listedeki isimlerin silinmesi için af getirebiliyor.  Buradaki temel şart elbette var olan tüm borcunuzun kapatılması olacaktır. Ancak unutulmamalı ki af durumunda yani çıkarılan sicil affında banklar size kredi vermek zorunda değil burada yapılan sadece bu durumdaki kişilere borç vermek isteyen bankalara izin verilmesi. Yani sicil affından faydalanmanız kesin kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor.  En son sicil affı da 2009 ve2017 yıllarında koşullu olarak çıkarılmıştı. 

Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır
Bankaların kara listesinden nasıl çıkılır

Kara Liste ile İlgili Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi sicilinizi bozmamanın yani diğer bir tabirle kara listeye girmemenin en kolay yolu tabi ki borcunuzu zamanında ve tam olarak yatırmak. İlk önce borcunuzun ödeme tarihini gelirinizin elinize geçtiği tarihten sonraki 4-5 gün içinde belirlemeniz. Daha sonra yapmanız gereken yoğunluk veya unutkanlık sebebi ile borçlarınızı takip etmekte zorlanıyorsanız bankanıza otomatik ödeme talimatı vermek. Fakat borcunuzu ödeyememe durumu doğarsa bunu yasal takip işlemleri başlamadan bir şekilde kapatmanız. Örneğin kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsunuz en azından o ay asgari ödeme kadarını kapatın. Kredi borçlarının ise yukarıda ayrıntı anlattığımız gibi 90 gün süreyi geçirmeden ve yasal takip başlatılmadan ödenmesi gerekmektedir. Eğer bunu başaramıyorsak bankamızla iletişime geçip ya kredinizi yeniden yapılandırmalı ya da taksitlendirmenizi tekrar düzenlemelisiniz. Tüm bunlara rağmen borcunuzu ödeyemediniz ve kredi siciliniz bozularak kara listeye girdiniz. Aslında yine değişen pek bir şey olmuyor yukarıda anlattıklarımız ışığında borcunuzu en hızlı şekilde kapatarak kara listeden çıkmak için başvuruda bulunun. Sicil affı gibi durumların belli dönemlerde olduğu ve yine borcunuzu kapama temeline dayandığını unutmayın.

17 thoughts on “Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

 1. Yaklaşık 5 yıldır bekliyorum ama bir türlü kara listeden çıkamadım herhalde. Hangi bankaya gitsem kredi alamıyorum. Ne yapmam gerek. Düzenli gelirim de var ama kimse kredi vermiyor. Hep olumsuz hep olumsuz nereye kadar sürecek bu böyle

  1. 2013 yılında Merkez Bankası Borcunu ödeyenlerin 5 yılda kara listeden çıkarılacağını belirtmişti. Bunu kaçırdıysanız belirli dönemlerde sicil affı çıkarılıyor. Sicil affı çıkarıldığında gerekli koşulları yerine getirerek kara listeden çıkabilirsiniz.

 2. Kara listeleri görebileceğimiz bir platform var mı? Kendimizi kontrol etmek için nereye bakmak gerekiyor?

  1. Hesabınızın bulunduğu herhangi bir banka şubesine giderek bunu öğrenebilirsiniz. Kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin diğer bir yolu ise Findeks sorgulaması yapmaktır. Findeks sayesinde hem kara liste durumunuzu hem de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 3. Benim bildiğim kara liste diye bişey kalmadı artık. Eskiden 5 yıl olarak bilinen ve silinen kara liste olayı tamamen kalktı. Artık 3 ay içinde bankalardan borçlarını sildirenler yeniden ticari faaliyetler yapabiliyorlar.

 4. Kara listelerden kolayca çıkmanın yolu var mı? Yeni iş kuracağım ancak daha önceki bu tür işlemlerin beni takip etmesini istemiyorum. Yardımcı olurmusunuz?

  1. Belirli tarihlerde ve şartlarda kara listeden çıkmanızı sağlayan af düzenlemeleri yapılmaktadır. Yakın zamanda yeni bir düzenleme yapılırsa, şartları yerine getirerek kara listeden çıkabilirsiniz.

 5. Kara liste artık BDDK’nın yeni düzenlemesi ile kalktı diye biliyorum. Artık kara liste yerine direk olarak icra ve takip çizelgeleri hazırlandığı söyleniyor. Siz böyle bir duyum aldınız mı?

  1. İsmi kara liste olmasa da bankaların aynı şekilde kullandığı kayıtlar mevcut. Bankacılık sektöründe geçmişiniz, geleceğinizi etkilemeye devam edecektir.

 6. Kara listeye düştüm. Bir türlü kurtulamıyorum. Bu sebeple de kredi ve para ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Bir ara icralık olanlara kredi diye konu başlıkları oluyordu internette baktım her yere ama yok alamıyorum. Böyle bir şey var mı gerçekten?

  1. Şuan için böyle bir kredi kampanyası bulunmuyor. Ödemelerinizi düzeltir ve borçlarınızı yapılandırırsanız, kısa sürede kredi çekebilecek duruma gelebilirsiniz.

 7. Kara listede olup olmadığımızı öğrendikten sonra yanlışlık olduğunu öğrendik. BDDK ya yazı yazdık ancak halen bir cevap alamadık. Dilekçe hakkında yanlış yeremi başvuru yaptık ki acaba?

  1. Yanlış olsa bile 30 gün içerisinde cevap vermek zorundalar. Dilekçenizi verdiğinizden evrak kayıttan verilen numarayı almayı unutmayınız. Evrak no ile evrak durumunuzu takip edebilisiniz.

 8. Bankaya iki ödeme geç yaptım diye hemen beni listeye almışlar. Normalinde 3 ay değil miydi. Nasıl sildirebilirim bunu varmı hukuki bir zemin için dilekçe örneği

  1. Evet ödemenizi 3 ay boyunca yapmazsanız kara listeye alınırsınız. Kara listeyi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tuttuğundan buraya itiraz etmeniz gerekmektedir. Bankanıza itiraz başvurusu yaparsanız, dilekçenizi yönlendirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir