kurumsal müşterilerden alınabilecek masraflar
kurumsal müşterilerden alınabilecek masraflar

Bankaların Ticari Müşterilerden Alabileceği Masraf Kalemleri ve Limitleri

Posted on

Bankaların ticari müşterilerden alabileceği masraf kalemleri ve limitleri yapılan yeni düzenleme ile tekrardan belirlendi. Bunun üzerine hangi masraf kalemlerinden ne kadar ücret alınabileceği, bu ücretlerin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Bankalar ticari müşterilerin hangi işlemlerine ne kadar ücret uyguluyor? İşte detaylar…

Banka müşterileri ticari müşteriler ve bireysel müşteriler olarak iki kola ayrılmaktadır. Genel olarak bankaların aldıkları işlem ücretleri aynı olsa da; ticari müşterilerin bireysel müşterilerden daha fazla işlemi bulunduğu için farklı masraf kalemleri ortaya çıkmaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte söz konusu ticari müşterilerden alınabilecek masraf kalemleriyle limitleri yasayla sınırlandırıldı. Peki, Ticari müşteriler hangi kalemlere ne kadar ücret ödeyecekler?

  • EFT Ücretleri

Hem ticari, hem de bireysel müşterilerin tamamı EFT için bir ücret öderler (Enpara, Cepteteb gibi sistemler hariç) Söz konusu ücret fiyatları daha önceden yasayla sınırlandırılmadığı için oldukça yüksek fiyatlara çıkabiliyordu. Fakat yeni yapılan düzenleme ile birlikte artık bir sınır getirildi. Bu hususta EFT ücretleri için 1.000 TL altı, 1.000 TL ila 50.000 TL arası ve 50.000 TL üzeri tablosu oluşturuldu.

Farklı bir bankaya 1 – 999 TL aralığında herhangi bir EFT aktarımı yapacak ticari müşteriler yaptıkları işlem başına 1 TL ödeme yapacaklar. Eğer bu tutar 1.000 ila 50.000 TL aralığındaysa ödenecek tutar 2 katına çıkarak 2 TL olacaktır.

Eğer EFT’si gerçekleştirilecek olan para 50.000 TL ya da daha üzeriyse; bu durumda ilk ücretler 25 kat artıyor. Çünkü 50.000 TL ve üzeri yapılacak EFT işlemlerinde normalde çok daha yüksek fiyatlar EFT ücretleri artırılıyordu.

  • Ticari Kart Nakit Avans Komisyonu

Bankaların ticari müşterileri, kullandıkları ticari kartta yer alan nakit avans için bir komisyon ödüyorlardı. Bu komisyon yapılan harcamaya; bulunan ücrete; haftalık gelir durumuna göre değişen bir şeydi. Yapılan düzenleme ile birlikte hiçbir ayrım yapılmadan ticari kredi kartları içerisinde yer alan %3 – %4’lük orana sahip nakit avans komisyonu %1’e düşürüldü. Yani bugün 50.000 TL ticari kart nakit avansınız varsa, bu tutarın maksimum 3.000 TL’si çekilebiliyor. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte tutar bir tık daha ucuzladı.

  • Ticari Kredi Kullanım Ücreti

Ticari kredi kullanım ücreti de; bankalar tarafından normalde %2 seviyelerinde belirlenmişken, yayınlanarak uygulanmaya başlayan güncellemeyle birlikte ticari kredi kullanım ücretinin maksimum %1 oranında tahsil edilmesi gerektiği açıklandı.

  • Hesap İşletim Ücreti

Ticari müşterilerden alınmakta olan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti tamamıyla kaldırıldı. Ticari müşterilerin başta kredi tahsisi, kredi kullanımı, kredinin erken kapatılması, EFT gibi ücretler; getirilen yeni sınırlama sayesinde oldukça azaldı. İşte Hesap işletim ücretlerinde uygulanan ücretler:

  • İstihbarat ve Mali Analiz Ücreti – Tahsis edilen limitin maksimum 25/10.000’i kadar alınabilecek.
    • Limit Revize ve Değerlendirme Ücreti – Tahsis edilen limitin, diğer İstihbarat ve Mali Analiz ücretinde olduğu gibi 25/10.000’i kadar tahsil edilebilecek.

Ücret ve Komisyonlara Yeni Düzenleme Yapıldı

Bireysel müşteriler ve ticari şirketler için; bankalar tarafından alınan masraf kalemleri ve limitleriyle ilgili düzenleme yapılmasına karar verildi. Yapılan düzenleme 10 Şubat 2020 tarihinde yürürlüğe girerken; yukarıda yer alan tüm masraf kalemleri ve limitleri yeni düzenlemeye göre yazılmıştır.

Normalde 6 TL olarak alınan mobil ve İnternet havale ücreti, yapılan düzenleme sonucunda 1 TL’ye indirildi. Ticari kredi kartlarında %3-4 seviyelerine kadar çıkabilen nakit avans komisyonu da %1 ile sınırlandırıldı.

Ayrıca kayıp, çalıntı ve benzeri sebeplerden dolayı yılda iki taneye kadar alınan kart yenileme ücreti de kaldırıldı. Kişi sadece, yılda 2’den fazla kart alırsa “kart maliyetini” ödeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir