Genel

Belediye Para Yardımı Ne Kadar ve Nasıl Alınır?

Ülkemizde çeşitli nedenlere bağlı olarak sürekli ya da geçici olarak yapılan yardımlar Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Kaymakamlıklar ile Valilikler bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) yapılmaktadır. Fakat sosyal devlet anlayışı içerisinde Belediyelerde vatandaşlarına nakdi yardımlarda bulunabilirler.Belediye bünyesinde kurulan Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü yardıma ihtiyacı olan vatandaşların başvurusunu almak, değerlendirme komisyonuna sunmak, çıkan sonucu başvuru sahibine bildirmek ve yardım almaya hak kazanan insanlara para yatırılmasını sağlamakla yükümlüdür.

Belediye para yardımına o belediyenin sınırları içerisinde resmi olarak ikamet eden her yardıma ihtiyacı olan başvurabilse de başvuru sahibinin geliri ve sahip olduğu taşınır ve taşınmaz mallarının incelenmesi sonucu Belediye Değerlendirme Komisyonundan onay alması gerekir. Son yıllarda yapılan yardım ağının genişlemesiyle sosyal yardımların bakış açısı farklı bir yapıya büründü. Her ne kadar bazı kesimlerce taraflı olarak görünüyor olsa da gerçekten nakdi yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşılıyor olması en sevindirici tarafı olarak söylenebilir.

Belediye Para Yardımına Başvuru Yapma

İkamet edilen ilçenin ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına bizzat yapılmasında fayda vardır. Belediye ilk etapta kişinin ikamet adresini teyidini yaparak başvurusunu alır. Gerekli bilgilere ulaşıyor olsa da Belediye para yardı yapılmadan önce uzman incelemeciler yardım talebinde bulunan vatandaşın evine giderek yerinde inceleme yapabilir. Ama illa ki gelip inceleme yapacak diye bir kural yoktur.

Yapılan Başvurunun Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Belediye Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kurulu belediyelerin çalışmalarına göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak haftalık toplanmaktadır. Evinize gelinip incelenmesi ve komisyona girmesi başvuru sayısına göre ve ilçenin nüfusuna göre uzayabilir. Bazı yardımlar Belediye Meclisinden geçmesi gerekebilir. Belediye Meclisleri her ay’ın ilk haftası toplanır ve bu durumda bir ay kadar sürebilir.

Yardım Tutarı Ne Kadardır?

Sınırları içerisindeki vatandaşlarına nakdi ve fiziki yardımda bulunabilen belediyeler başvuru sahiplerinin ve ihtiyaç sahiplerinin durumlarını göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarına ve belediyenin verebileceği miktarları dikkate alarak yardımda bulunduklarından yapılacak yardım miktarında kesin rakamlar bulunmaz.

One Response

  1. zeynep

Yorum Yap