Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır
Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

Bireysel Emeklilik nedir? İptali Nasıl Yapılır?

Posted on

Daha önceleri bankaların bir hizmeti olan bireysel emeklilik sistemi planlamalar tartışmalar derken düzenlemeler yapılarak fiilen 2017 yılında uygulanmaya başladı. Ülkemizde 45 yaş altı memurların ve 250 ile bin arası (bu sayı kademeli düşerek günümüzde 5-9 çalışan olmuştur) çalışanı bulunan özel sektördeki firma çalışanlarının sisteme otomatik dahil edilmesiyle çoğu kişinin aklına zorunlu bireysel emeklilik olarak kazındı. Peki bu sistem ne kadar zorunlu? zorunlu bireysel emekliliğin iptali mümkün mü?

Bireysel Emeklilik nedir?

Bu sistemle Ülkemizin sanayileşmeye başlaması ve yaşam sürelerinin uzaması elde mevcut sosyal güvenlik sisteminde tıkanma ve zorlamaları getirmesiyle emeklilikte daha rahat bir yaşam sürülmesi ve düşük emekli aylıklarına bugünden birikim yaparak bir ek gelir elde edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yabancı yatırımcıların bankalar aracılığıyla kendi ülkelerindeki bir nevi emeklilik kültürünü ülkemize getirmeleri ve mevcut sosyal güvenlik sistemimizdeki tıkanma ve ağır yük devletin bu sistemi teşvik etmesini sağlamıştır. Mevcut sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcı parçası haline gelen bireysel emeklilik birikim yapmakta zorlanan bireyler içinde teşvik edici bir araç olarak gözükmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik ve Devlet Katkısı

Çıkarılan yasalarla 45 yaş altı memurların ve 250 ile bin arası(bu sayı kademeli düşerek günümüzde 5-9 çalışan olmuştur) çalışanı bulunan özel sektördeki firma çalışanlarının Bireysel Emeklilik Sitemine dahil edilmesiyle doğan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine ayrıca devlet tarafından teşvik amaçlı bazı yatırımlar getirilmiştir. Yaklaşıl 2,5 milyon memur ve 1,5 milyon özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon çalışanın gelirlerinin en az yüzde üçü kesinti yapılarak sisteme dahil edilmiştir. Devlet çalışanların katkı paylarının %25 i oranında katkı sağlamayı taahhüt etmiştir. Yani her 100 tl birikiminize Devlet 25 tl katkı sağlamaktadır. Sistemden çıkılması durumunda bu katkı payı sistemde durulduğu süre göz önünde bulundurularak belli oranlarda kesilmektedir.

Bireysel Emeklilik İptali
Bireysel Emeklilik İptali

Zorunlu Bireysel Emekliliğin iptali nasıl yapılır?

Sisteme zorunlu katılan çalışanlar Zorunlu Bireysel Emekliliklerini iptal etmek isterlerse bu mümkün mü? Bu elbette mümkün ama bazı şartları var. Zorunlu emeklilik sisteminin iki çeşit iptali mevcut birincisi; Yönetmelikte “Çalışanın, emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi izleyen iki aylık süre olarak tanımlanan” Başlangıç dönemi içerisinde işyerinize başvurmanız durumunda hiçbir kesintiye uğramadan cayma bildiriminin gerekli birime ulaşmasını müteakip on iş günü içinde ödediğiniz katkı payları,  varsa hesabınızda bulunan yatırım gelirleri ile birlikte tarafınıza iade edilir. Eğer bu iki aylık süre içerisinde başvuru yapmasanız bile ilgili Yönetmelikte “Başlangıç döneminden  sonra da çalışan dilediği zaman sistemden ayrılabilir. “ denmektedir. Fakat bu aşamada artık bireysel emeklilik sisteminden çıkış kuralları geçerli olacaktır. İptal işlemini başlatmak için emeklilik şirketiyle bağlantıya geçmeniz gerekecek. Telefon, faks, e posta gibi yollarla başvuruda bulunmanız ve doldurmanız için gönderilecek ; ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu gibi evrakları doldurup tekrar şirkete göndermeniz gerekecektir. Bu işlemlerden sonra 20 iş günü içerisinde ödemeniz hesabınıza yatırılacaktır.

Sistemden çıkmak için Banka ve Emeklilik şirketlerinin müşteri hizmetlerinin aranması sizi vazgeçirmeye çalışsalar bile en yönlendirici yol olacaktır. Bazı banka ve emeklilik şirketleri müşteri hizmetleri numaraları;

Allianz BES  0850 399 99 99

AvivaSA BES  444 11 11

Groupama BES  0 212 367 67 67

Ziraat Bankası BES  0850 222 97 00

Garanti Bankası BES  444 0 336

Yapı Kredi BES  0850 222 0 444

İş Bankası BES 0850 724 55 00

Zorunlu Bireysel Emekliliğin iptali sonrası ne kadar para alırım?

Sistemden emekli olabilmek için 10 yıl boyunca sistemde kalmış olmanız ve 56 yaşı doldurma şartlarının her ikisinin de gerçekleşmesi gerekiyor. Bu durumda birikiminiz ve devlet katkı payınızın tamamını alarak isterseniz paranızı aylık olarak alabilir isterseniz de paranızın tamamını çekebilirsiniz. Emekliliği hakketmeden ayrıldığınız durumlarda devlet katkı payından faydalanmak şu durumlara bağlanmıştır;

– Üçüncü yılı ile altıncı yılı arasında, çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarın yüzde on beşini

–  Altıncı yılı ile onuncu yılı arasında, çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarın yüzde otuz beşini

– Onuncu yılından itibaren, çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarın yüzde altmışını hak eder ve hesabına bu oranda para yatırılır.

Çalışanın emeklilik hak kazanması, vefat, maluliyet halinde ise çalışanın devlet katkısı hesabındaki tutarın tamamı hesabına ödenir.

3 thoughts on “Bireysel Emeklilik nedir? İptali Nasıl Yapılır?

  1. Bireysel Emeklilik sisteminin iptali için dilekçe verdim.Bana en az 3 yıl beklemem gerektiği söylendi. Sizce ben bu sistemden nasıl çıkabilirim. Yaklaşık 9 aydır kesiliyor.

    1. Bireysel emeklilik sisteminden istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 3 yıl bekleme şartı yalnızca devlet katkısından yararlanabilmeniz için geçerlidir.

  2. Emeklilik sisteminden ayrılmak için kayıttan bir ay sonra vazgeçme hakkı vardır. Yoksa devam edildiğinden en az üç yıl zorunlu olarak ödemelere devam ediyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir