Bitcoin Cüzdanı Nedir?
Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Posted on

Bitcoin cüzdanı son zamanlarda çok fazla duyulmakta. Ancak insanlar tarafından tam olarak ne işe yaradığı bilinmemektedir. Aslında Bitcoin cüzdanı ödeme yapmak için gerekli olan özel anahtarlarınızı saklamanızı sağlayan özel bir sistemdir. Farklı tipteki cihazlar açısından farklı şekillerde olarak sizlere sunulmaktadır. Eğer sizler de bilgisayarda tutmaktan sakınıyorsanız bu durumda kağıt üzerinde de saklama şansına sahipsiniz. Elbette ki cüzdanınızı güvence altına almanız çok büyük önem arz etmekte. Bilindiği gibi günümüzde artık Bitcoin çok fazla ön plana çıkmış durumda ve bildiğimiz banknotların modern halleri olarak karşımıza çıkıyor. Artık her geçen gün işyerleri de artan bir şekilde Bitcoin ödeme sistemi olarak kabul ediyor ve bu yüzden de bu işlemler daha fazla kullanılmayan ve günlük hayatında yayılmaya başlamıştır.

Bitcoin Cüzdanı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatta nasıl paralarımızı cüzdanımızda taşıyorsa aynı şekilde buna benzer bir sistemde dijital bir cüzdan olarak sizlere sunulmakta. Bitcoinler aslında tam olarak teknik anlamda hiçbir yerde tutulmaz. Bunun yerine sizin sakladığınız şey aslında halka açık olan Bitcoin adresiniz erişmek ve işlemleri kullanmak için yapmış olduğunuz dijital anahtarlardır. Güvenlik sistemleri olduğu için herhangi bir konuda sıkıntı yaşamazsınız. Bitcoin cüzdanı denildiğinde masaüstü mobil çevrimiçi donanım gibi çeşitlerde bizlerle buluşmaktadır. Burada masaüstü dediğimiz aslında Bitcoin Core ile düzenlenmiş ve cüzdanınız oluşmuş demektir. Bunun farkında bile olmazsınız. Ancak işlem geçidini sağlamanın yanında aynı zamanda sanal paranın gönderimi alımı veya özel anahtar saklamanızı sağlayan çok geniş kapsamlı bir yazılım olarak sizlere sunulmaktadır.

Bitcoin Cüzdanı Mobil Ve Web Tabanlı

Mobil cüzdanlar ise masaüstü cüzdanlar ile göz önünde karşılaştırma yapıldığında pek çok yönden daha iyi bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ancak bir mağazada Bitcoin ile ödeme yapmak istiyorsanız pek kullanışlı değildir. Mobil cüzdan size yardımcı olabilir. Bu anlamda Bitcoin cüzdanı denildiğinde en çok kullanılan sistemlerden bir tanesi mobil cüzdanlardır. Aynı zamanda çevrimiçi dediğimiz yani Web tabanlı cüzdanlar anahtarlarınızı başkası tarafından kullanılmış olan veya internete bağlı bir bilgisayarda özel bir sunucuda çevrimiçi olarak tutar. Bu aslında pek çok sistem için uygun olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece Bitcoin adresinizi kopyalayarak mobil ve masaüstü cüzdanlarınızı da bağlantı sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir