Bitcoin Güvenli Midir ? Riskleri Nelerdir.

Posted on

Kripto para birimleri sosyal medya platformlarında, haber sitelerinde ve  geleneksel medyada karşımıza çıkıyor. Bu durum insanları Bitcoin hakkında düşünmeye itiyor, özellikle yatırım açısından konuya yaklaşan insanlar bitcoin riskleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu yazımızda konu dahilindeki bilgilerimizi sizlere aktaracağız. İlk olarak Bitcoin sisteminde doğabilecek sorunlara göz atacağız, bunun ardından kullanıcı tarafındaki risklere değineceğiz.

Bitcoin, sistemsel olarak zarar görmesi mümkün olan bir sistem değil fakat son dönemlerde bu sisteme dış müdahalelerde büyük bir artış gözüküyor. Yapılan müdahalelerin ardından Bitcoin %20’lik bir düşüş ile karşı karşıya kaldı. Herhangi bir dış kuvvet uygulanmasaydı böyle bir düşüşün yaşanması söz konusu olamazdı.

Yaşanan düşüşlerin önemli sebeplerinin başında ülkelerin, hükümetlerin ve bankaların Bitcoin’in önüne geçme çabaları bulunuyor. Birçok ülkenin Bitcoin’i yasaklamasına rağmen bu durum fiyatlara etki etmemişti. Ancak büyük yatırımcılar ülkelerin ve hükümetlerin bu tavrını görünce yatırımlarını çektiler ve Bitcoin değer kaybı yaşadı.

Bitcoin sizin için ne kadar riskli?

Kullanıcı Tarafındaki Riskler

Bitcoin sahibi olan kullanıcıların dikkatli olması gereken hususlar mevcut. Bunların en başında cüzdan güvenliğini sağlamak geliyor. Basit şifreler, otomatik kayıtlı girişler gibi basit hatalar Bitcoin hırsızlığına kapı açabilir. Bu durumları engellemek için birden fazla güvenlik aşamasının kullanılması gerekiyor.

Hesabınızın güvenliğini sağladığınız gibi hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinizin güvenliğine de dikkat etmek zorundasınız.

Riske Değer Mi?

Borsa piyasalarında bile her şeyin düşme ve yükselme ihtimali olduğunu ve gelir farkını düşündüğümüzde Bitcoin günümüzde yatırımsal olarak tercih edilebilir bir konumdadır.

Bitcoin Farkı Nedir?

  • Herhangi bir kurumun Bitcoin’i denetlemesi şu an için mümkün değildir.
  • Son derece basit bir kuruluma sahiptir. Basit bir banka hesabı oluşturmak yeterlidir. Ödeme için ticari hesaplar açmak, bürokrasiyle ilişkili farklı bir durumdur. Bunun dışında, bir dakika içerisinde bit adresi alıp, Bitcoin cüzdanı sahibi olabilirsiniz.
  • Kullanıcılar birden fazla bit adresine sahip olma imkanına sahiplerdir. Genel olarak anonim bir sistemdir.
  • İşlemler blokçu adındaki bir sistemde saklanır. Herkes tarafından görülebilen bir bit posta adresine sahipseniz, kaç tane hızlı bit posta kutusunun depolandığını kontrol edebilir ancak sahiplerini bilemezsiniz.
  • İşlem ücretleri minimum düzeydedir.
  • Standart şartlar altında uzun zaman alabilecek işlemler saniyeler içinde halledilebilir.
Yazımızı Paylaşmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir