Bitcoin Yasal Mıdır?
Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoin Yasal Mıdır?

Posted on

Birçok kişinin aklında bir soru olarak beliren Bitcoin alım satımı yasal mı ya da Bitcoin aldığımda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılır mı, bir ceza alır mıyım gibi soruların cevaplarını size bu yazımızda paylaşacağız. Devletlerinin kanunen olarak dijital para birimleri, Bitcoin ya da diğer sanal para birimleri için herhangi bir düzenlemesi şu anda bulunmamaktadır. Bu nedenle Bitcoin alım satımı gibi durumlarda herhangi bir şekilde cezaya maruz kalmanız imkânsızdır diyebiliriz. Eğer hükümet tarafından ülkemizde dijital paralar konusunda bir kanun çıkarsa ve alım, satım veya bulundurma gibi konular yasak haline gelir ise bu durumlarda ceza alabilirsiniz. Ancak şu anda görünen kanunlara göre bununla ilgili herhangi bir yasa yoktur.

Bitcoin Alım Satımı Yasal mı?

Bitcoin alım satımında bulunuyorsanız ve hesabınıza sürekli olarak para giriş çıkışı bulunuyor ise bu durumlar da bankaların ilgisini çekebilir. Bu durumlarda banka tarafından çağırılabilir ve para girdi çıktıları hakkında size sorular sorabilirler. Maliye tarafından bu konuda eğer çağırılırsanız yapmış olduğunuz tüm işlemleri en doğru bir şekilde izah ederek anlatmanız yeterli olacaktır. Çünkü siz burada herhangi bir yasal olmayan bir şey yapmadığınızdan dolayı herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Eğer Bitcoin alım satımınızda bir kazanç sağlıyorsanız sizden vergi talebinde bulunabilirler. Ancak bu durumda karar verilmeden önce bir heyet toplanır ve sizin lehinize karar alınması da büyük ihtimal olur. Çünkü ülkemizde bu konuda herhangi bir yaptırım yoktur.

Bitcoin Alım Satımı Yasal Mı?
Bitcoin Alım Satımı Yasal Mı?

Yüksek miktarlarda para bozdurup çekmeniz durumunda bankaya paranız takılır ve banka tarafından en fazla maliyeye iletilirsiniz. Daha sonrasından bu para girdisinin size kaynağı sorulur ve herhangi bir para aklama gibi bir olay olup olmadığı sorulur. Eğer öyle bir durumda yok ise kripto para ve madencilik ile gelir elde ettiğinizi açıklarsanız herhangi bir sorun olmadan paranızı alabileceksiniz. Örnekleyecek olursak bu durumu altın bozdurmak veya arsa satmak gibi bir şeye benzetebiliriz.

Bu nedenle ülkemizde Bitcoin veya diğer kripto paralar ile uğraşmak veya kazanç sağlamak şu anda herhangi bir suç teşkil etmemekte ve yasallığını korumaktadır.

2 thoughts on “Bitcoin Yasal Mıdır?

  1. Herhangi bir yasa yok diye yazıda belirtmişsiniz ancak bu işe girsek ve mağduriyet yaşasak acaba şikayet halinde devlet bize sahip çıkar mı?

    1. Mağduriyetten kastınız yatırımınızın değer kaybetmesi ya da tamamen yok olması ise, devlet hiçbir şekilde yardımda bulunmaz. Fakat çeşitli dolandırıcılık ya da bitcoin cüzdanının soyulması gibi durumlarda Bilişim Şube’ye başvurarak şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetiniz sonucunda bitcoinlerinize tekrar kavuşmanızın çok zor olduğunu da belirtmekte fayda var. Blockchain ağı kullanıldığından kripto paralarınızın nereye transfer edildiği bilgisine ulaşılamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir