Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Posted on


Kredi kartı ürünleri, günümüz modern bankacılık sisteminin önemli parçalarından birisidir.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de kredi kartı kullanıcılarının sayısı her geçen gün önemli oranda artış gösteriyor. Ancak bankacılık sektöründe tüketicilerin kredi kartı ürünlerini kullanabilmeleri için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notu / kredi puanı yüksek olmalıdır.

Aksi halde bankanın sunduğu kredi kartı ürünlerinden faydalanamaz. Günümüzde kredi notu düşük olan, yasal takipte bulunan veya icradan çıkmış olması nedeni ile kredi kartı ürünlerini kullanamayan tüketiciler, bloke teminatlı kredi kartı ile kredi kartı alabiliyor.

Ancak kredibilitesi bu şekilde kötü durumda olan tüketiciler, bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır bilmiyor.


Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Günümüzde kredi puanı ve kredibilite durumu kötü olan tüketicilerin kredi kartı kullanabilmesine olanak veren bloke teminatlı kredi kartı hizmetlerinden yararlanmaya yardımcı olacak bazı bankalar bulunuyor.

Yani Türkiye’ de her bankacılık kuruluşu tarafından tüketicilere bloke teminatlı kredi kartı hizmeti verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda da Türkiye’ de bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır sorusunun yanıtından önce bu kredi kartlarının hangi bankalardan alınacağının biliniyor olması gerekir.

Tüketicilerin bloke teminatlı kredi kartı alabilecekleri bankalar arasında;
Garanti Bankası,
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB),
Ziraat Bankası,
KuvetyTürk,
Denizbank,
Finansbank,
Gibi bankalar yer alır.

Tüketiciler bu bankalar aracılığı ile bloke teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilir.


Bloke Teminatlı Kredi Kartı Limitleri


Günümüzde tüketicilerin yaygın olarak kullandıkları kredi kartlarını, finansal durumu dolayısı ile kullanmayan kullanıcılar için sunulan bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır bilmeyenler, bankalara bu yönde başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Bu şekilde tüketicilerin kolay ve hızlı bir şekilde teminatlı da olsa kredi kartı kullanımı gerçekleştirebilmeleri mümkündür.


Bankaların bloke teminatlı kredi kartı ürünlerinin limitleri, tüketicinin açacağı vadesiz banka hesabı ile paraleldir.

Yani kullanıcıların hesaba yatırmış oldukları bakiye üzerinden teminatlı kredi kartı limiti belirlenir.

Örneğin tüketicinin açtığı vadesiz banka hesabına 2000 TL yatırması durumunda, banka tarafından otomatik olarak bloke uygulanarak, otomatik şekilde 1.500 TL ile 1.800 TL aralığında bir kredi kartı limiti oluşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir