Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Posted on

Harcamalarımızın şekillendiği krediler hayatın vazgeçilmezi birer parçası konumunda. Artık neredeyse tüm borçlarımızı ve harcamalarımızı ya krediler ya da kredi kartları üzerinden yapmaktayız. Yüksek oranda banka müşterisi olup; aktif olarak kredi veya kredi kartı borcu bulunan bireyler, var olan borç veya borçların birleştirilerek kapatılması amacıyla bankaların verdiği ihtiyaç kredisi anlamına gelen borç kapatma kredisini kullanabilirler. Özellikle son zamanlardaki kredi kullanımındaki artış, borç kapatma kredisinin sıkça tercih edilmesine zemin hazırlamıştır. Kredi veya kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişiler için bankalar olaya el atmış ve borç kapatma kredisi sloganıyla ihtiyaç kredi vermeye başlamıştır. Bu krediler yapılandırma ile karıştırılmamalıdır. Yapılandırmada ödenmeyen ve icraya girip yasal takip süresi içerisindeki borçlar kredilendirilirken, borç kapatma kredilerinde ise icra takibine girmeyen borç ya da borçlar birleştirilerek kapatma kredisi ile kapatılmaktadır. Yani bu kredinin verilmesindeki asıl amaç, bir çok bankaya borcu olan bireylerin, borçlarını tek bir bankada toplamasını sağlamaktır. Ayrıca ödeme tarihlerini de kendisi belirlediği için, düzenli bir ödeme planı belirlemektedir. Bu kredi sayesinde alacaklı olan banka borcunun tamamını almışken, diğer bir banka ise yeni müşteri kazanmış olacaktır.

Borç Kapatma Kredisi

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Borç kapatma kredisini alabilmeniz için ilk önemli kriter, kredi notunuzun tüm kredi işlemlerinde olduğu gibi iyi olması. Burada kredi notu çok iyi olmasa bile kredi notu değerlendirme kriterlerine göre iyi olması önemli. Bunun dışında sabit ve düzenli bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca borç kapatma kredilerinizin kapsayacağı kredilerin yasal takipte olmaması yani diğer bir anlamda toplayacağınız kredilerin batık olmaması veya icraya düşmemesi gerekiyor. Aslında kredinin işleyiş süreci, normal kredilerle aynı süreci takip ediyor diyebiliriz. Aşağıda yazılı olan bankalardan, borç kapatma kredisi alabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisini Veren Bankalar

Şekerbank :  Şekerbank borç kapatma kredisinde 100.000 TL ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. Kredi borcunuzu 60 ay vadeye kadar taksitlendiren banka bu işlemler için kredi faizi hariç 500 TL Tahsis ücreti talep etmektedir.

TEB Bankası : Banka borç transferi adı altında sunduğu kampanya ile 60 ay vadeli %1.49 faiz oranıyla kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bankanın 0850 200 0 666 TEB Telefon Şubesi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Denizbank : Transfer kredisi veren banka bu hizmetini 60 ay vade ve 50.000 TL kredi imkanı sunmaktadır. Bu kapsama giren borçlar olarak ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları kabul edilmektedir.

Akbank : BankaTaksitli Borç Tranfseri olarak adlandırdığı borç kapama kredisini sadece kredi kartı borçları için uygulamakta ve 20.000 TL limit ve 12 ay vade sunmaktadır.

QNB Finansbank : Borç Transferi kredisi veren banka bu hizmetini 60 ay vade ve 50.000 TL kredi imkanı sunmaktadır. Bu kapsama giren borçlar olarak ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları kabul edilmektedir.

Burganbank : 40.000 TL 60 ay vade ile hizmet sunmaktadır. Vakıfbank : Kredi Kartı Borç Tranfseri Kredisi adı altında borç kapama kredisini sadece kredi kartı borçları için uygulamakta ve 20.000 TL limit ve 18 ay vade sunmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Borç kapatma kredisi alabilmek için herhangi bir kredi kullanırken gerekli olan evrakların yanında, borcunuzun olduğunu belgeleyen evraklar da gerekmektedir. Bunları kısaca sıralarsak;

 • Son 3 aya ait elektrik, telefon veya doğalgaz faturalarından bir tanesi
 • Aylık düzenli gelir belgesi
 • Kredi kartı borcunun hepsini gösteren bir döküm, mevcut ödenen kredinin evrakları ve borcun olduğuna dair ekstra belgeler
 • Esnaf olarak çalışıyorsanız, işletmenize ait ticari dokümanlarınız
 • Eğer borç tutarı yüksek ise, kefil istenmektedir. Bunun dışında ipotek ile de borç kapatma kredisi verilir.
 • Nüfus cüzdanı aslıyla beraber fotokopisi
 • Serbest veya özel sektör alanında çalışıyorsanız eğer, düzenli gelir belgesi veya son aya ait onay alınmış maaş bordrosu

Borç kapatma kredisi çeken bireyler, bu krediyi veren en düşük faizli krediyi kullanmalıdır. Bu yüzden sıkı bir araştırma içerisine girmeli ve daha sonra bankalar ile görüşmelidir.

Borç Kapatma Kredisinin Koşulları Nelerdir?

 • Borç Transferi ile bankaya problem yaşamadan aktarılan ürünler: ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve aktif kullanılan kredi kartları
 • Karşı banka kredi borcunun tamamını problem yaşamadan kabul etmektedir. Şube ekranında tamamen görünen tutardan daha yüksek olan borçlar, diğer bankaya aktarılmaz.
 • Diğer bankalara gönderilen veya alınan EFT’lerde, herhangi bir ücret talep edilmez ve ödenmez
 • Borç Transferi ile bankaya herhangi bir şekilde aktarılmayacak olan ürünler: Konut kredisi, Kredili Mevduat Hesabı, Finansbank’ta yer alan borçlar.

Borç Kapatma Kredisi Kullanırken Dikkat Edilecek Hususular

Bugün ödemelerinizin aksaması veya yanlış planlama sonucunda ödemesi yapılamayacak seviyeye gelmiş borçlar için tüm borçlarınızı bir çatı altına toplayarak tek elden ödeme imkanı sunan borç kapatma kredisini inceledik. Hem kredi kartlarını hem de ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi borçlarını kapsayabilen bu yöntemde ilk önce kredilerinizin mevcut olduğu bankalarla anlaşma yoluna gitmelisiniz. Çünkü borcunuz olan banka bu sayede hem eski borcunuzu kapamış olacak ve yine size aslında aynı borç için yeni bir kredi satmış olacak. Bu sebeple borçlarınızın olduğu bankanın size daha büyük kolaylık sağlayacağını düşünmekteyiz. Bankaların kampanyalarını doğru incelemelisiniz çünkü bazı bankalar sadece kredi kartı borcu için bazıları ihtiyaç kredisi bazıları taşıt kredisi borçlarına borç kapama kredisi verebilmekte. Elbet bu borçların hepsine veya herhangi ikisine borç veren bankalarda bulunmakta. Borç kapama kredilerinin yapılandırma kredileri ile karıştırılmamaları gerekir. Borç kapama kredisinde sadece ödeme süreci devam eden ödemesi 90 günü geçmemiş yani yasal takibe takılmamış ve icra borcu başlamayan borçları kapsamaktadır. Borç kapatma kredinizi halen ödemesi devam eden ama birkaç borç kısa süreliğine üst üste gelmiş ve sizi sıkıştıran borçlarınızın daha uzun vadede ve sizin ödeyebileceğiniz tutarlara indirgemek için kullanabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir