Borsada Keriz Silkeleme Nedir ve Nasıl Olur?

Posted on

Borsa günümüzde yatırım olarak en çok tercih edilen platformlar arasında yer almaktadır. Çek, bono, hisse senedi gibi değerli kağıtların alımı ve devamında satımları yapılarak kar elde edilen alanlardır diyebiliriz. Bu alanlarda her gün milyonlarca yatırımcı şirket ve kuruluşlar yer alır. Yeni gelişmeler ile alımlar yapılır ve devamında satışlar gerçekleşir. Basit şekilde alım- satım arasındaki fark yatırımcının karı ya da zararı olmaktadır. Borsa bu denli bir işlem gören ve aynı zamanda işlem hacmi geniş olan bir alan olduğu için, kurnazlık yaparak para kazanmak isteyen yatırımcıların da adeta uğrak noktası olmuştur. Çeşitli manipülasyonlar ile halkı kandırarak, kağıt oranlarını kendileri belirlemektedir.

Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada keriz silkeleme denilen olay, yatırımcıların başına gelmesi en çok korktuğu olaydır. Çünkü yatırım yaptığı paranın hızlı şekilde diplere kadar inme riski vardır. Keriz silkeleme kişi veya kişilerin değer görmeyen ve işlem hacmi az olan bir hisse senetlerini bulması ve onun üzerine yoğunlaşması ile beraber başlar. Bu kişiler hiç değer görmeyen bir kağıdı almaya başlar. Fakat elinde daha bu hisse senedi olan kişiler varsa, onları da kandırmak için bazı yol haritaları çizerler. Şirket hakkında yalan haberler çıkarır ve halk deyimi ile asparagas yayınlar yaparak, kandırma yoluna giderler. Şirketin değeri herkesin gözünde küçülür ve doğal olarak elinde şirketin hisseleri olan bireyler, bu hisseleri daha fazla zarar görmeden satmaya başlar. Satılan hisseler olmasından dolayı, kağıdın değeri bir hayli düşmeye başlar. Düşen hisse senetleri, bu kişiler tarafından toplanır ve sonuç olarak çok ucuz yoldan bütün hisseler alınmış olur.

Bu kişi veya kişiler aradan 1-2 hafta geçtikten sonra, şirket hakkında güzel ve kaliteli haberler yapmaya başlar ve kar elde edeceklerini öne sürerler. Bu haberler her geçen gün yayılır ve şirketin değerinin yukarı seviyelere geldiğini gören yatırımcılar, bu şirketin hisselerini almaya başlar. Doğal olarak şirket hisseleri tavan yapar ve piyasadan hisseleri toplayan kişi veya kişiler, aldığı ucuz hisseleri neredeyse yüzde 600 fiyatına satarlar. Ortaya ise, büyük bir kar oranı çıkar. Bu yöntem halk arasında manipülasyon olarak adlandırılır ve çözüm yolu sadece dikkatli ve sabırlı hareket etmeniz dışında yoktur. Bu tarz olayların devam etmesi, hisse senetlerinin de inmesine ve hızlıca yükselmesine yardımcı olan bir noktadır.

Keriz Silkeleme Nasıl Anlaşılır?

Keriz silkelemeyi anlamak için, biraz sabırlı olmanız gerektiğini aktarmak isteriz. Yani sabırlı olan bireyler, bu işi son derece iyi şekilde kavrar. Mesela bir hisse senedi aldınız ve değerinin hızlıca düştüğünü görüyorsunuz. Asla ve asla bu hisse senedini hızlı davranarak satmayın. Çünkü eğer satarsanız, çok az zarar edeceğini düşünürsünüz. Sabır bu konuda devreye girer ve sizlerin önüne engel olarak gelir. Bırakın bu kağıt düşmeye devam etsin. Siz bekleyin ve emin olun en az 3 ay içinde aynı oranlara gelecek ve hatta sizler kar bile elde edeceksiniz. Böyle bir durumda bunu yaparsanız, hem keriz silkelemeden kurtulmuş olur hem de sizlerde bu durumdan fayda sağlamış olursunuz. Ama bunu anlamanın tek yolu, şirket hakkında olumsuz haberleri görmek ve değerlerinin hızla düşmesini incelemektir.

Yazımızı Paylaşmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir