Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Posted on

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çalışan annelerin durumunu düzeltmek ve belirli bir yardım yapabilmek için, kollarını sıvadı. Bu kapsamda aslında teşvik edici bir fırsat sunan bakanlık, çalışan annelere zengin olmaması koşulu ile yani gelirine bakarak, kreş yardım parası verilmektedir. Ayrıca bu kreş yardımı, sadece çocuğunun masraflarını karşılamakta zorlanan annelere yapılacak. Kısa bir zaman önce duyurusu yapılan bu proje, son günlerde yerini hala koruyor.

Kreş Parası Nedir?

Çalışan anneleri maddi konuda her türlü rahatlatmak isteyen devletimiz, çocuk sahibi olan anneler yardım yapacak. Öncelik olarak dul annelere, eşleri ölen veya eşinden boşanan annelere ve son olarak geçim sıkıntısı yaşayan babalara verilecek. Bu yardımı alan anneler hiç düşünmeden işine devam edebilecek ve çocuğunu sorunsuz olarak kreşe gönderebilecek. Fakat bu kredinin sorunsuz olarak alınabilmesi için, çocuğun 0 ile 5 yaş aralığında olması gerekiyor.

Kreş Yardımı Şartları Nelerdir?

Ev kirası ve daha birçok ekstra masraflarından dolayı sorun yaşayan anneler, artık bu proje ile derin bir nefes alacak. Bu kapsamdan tamamen yararlanabilmeniz için ilk olarak aranan şart, az öncede belirtmiş olduğumuz gibi çocuğunuzun 0 ile 5 yaş aralığında olması gerekiyor. Öncelikli olarak durumu kötü olan aileler seçilecek ve aylık net gelir değerlendirilmesi yapılacak. Çalışan annelerin çocuğu olduğu zaman işinden ayrılması ve devam etmemesi gibi durumlar da, bu sayede ortadan kalkacak.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Kreş desteğinden yararlanabilmek için, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Uygun görülmesi durumunda, çocuğun belirli bir yaşa kadar gelene kadar kreş masrafları karşılanacak. Bu projeye TUBİTAK da dahil olacak ve 0 ile 100 puan arası olan bir değerlendirme yapılacak. Sınav gibi bir komisyon kurulacak ve 100 puana en yakın olan aileler, kreş yardımını almaya hak kazanacak. Ücret konusunda ise önerilen tutar, 300 TL fakat bu tutarın 500 TL olması için, bazı çalışmalar başlatıldı diyebiliriz. Çünkü halkın tepkisi, 300 TL’nin çok düşük olduğu ve en düşük kreş ücretlerinin 500 TL’den başladığını dile getirmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir