Çiftçilik destekleri Krediler ve Hibeler

Posted on

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan veren bireylerimiz, KOSGEB çiftçi desteği alabiliyorlar. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan tüm çiftçilerimize KOSGEB den hibe ve faizsiz kredi imkanları sağlanıyor. Şartları yerine getiren tüm çiftçilerimiz, KOSGEB’in sunmuş olduğu bu kredileri ve geri ödemesiz hibeleri alabilir.

KOSGEB çiftçi desteği başvuru işlemleri

Yukarıda maddeler halinde yer verilen iş kollarından bir tanesini yapmak için destek almak isteyen çiftçilerimiz, ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Eğitim başvuruları ilgili birimlerden alınmaktadır ve bizzat başvuru şartı vardır. Başvurusu kabul gören ve eğitimleri alan çiftçimiz eğitim sonunda hazırlayacağı iş planı projesi ile birlikte Girişimcilik Destek Programı kapsamında devlet destekleri imkanlarından sorunsuz olarak faydalanmaktadır. Ayrıca çiftçilik kayıt sistemine de, mutlaka kayıt olunması gerekiyor.

KOSGEB çiftçi desteği nasıl veriliyor?

Hemen hemen sektörü destekleyen KOSGEB, tarım ve hayvancılık ile uğraş vern çiftçilerimize, gerekli şartların tamamlanması durumunda kredi ve hibe veriyor. KOSGEB oluşturmuş olduğu destek formu ile aşağıdaki sektörde faaliyet gösteren veya göstermek isteyen tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizi desteklemektedir.

  • Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
  • Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
  • Hazır ve çiftlik hayvan yem imalatı
  • Tarım ve ormancılık makinelerinin imalatı
  • Tarımsal ham maddelerin, canlı hayvanların, tekstil ham maddelerinin ve yarı mamul malların satışı ile ilgili aracılar
  • Tarımsal ham madde ve canlı hayvanların toptan ticareti
  • Tarımsal amaçlı makine ve ekipmanlar ile aksam ve parçalarının toptan ticareti
  • Tarımsal makine ve ekipmanların kiralanması ve leasingi
  • Canlı hayvan ve hayvan yemi toptan ticareti

Bu sektörlerde faaliyet gösteren tüm çiftçilerimiz devlet destekli olan hibeleri ve krediler alabilirler. Peki KOSGEB çiftçi desteği başvuruları nasıl yapılıyor?

Çiftçilere 30 bin TL hibe

Daha önce genç çiftçilere hibe olarak verilen 30 bin TL destek 2017 yılında da verilmeye 7 nisan 2017 tarihi itibarı ile başlayacak ve mayıs ayının sonlarına kadar devam edecektir. Desteklerin başlama kararı 31 mart 2017 tarihinde resmi olarak duyurulmuştur. Köye geri dönüş projesi kapsamında verilecek olan hibe desteği imkanlarından yararlanmak isteyenlerin başvuru işlemleri, genc ciftci tarım gov tr adresinden yapılacaktır ve nasıl yapacaklarını, başvurunun ne zaman olacağını ve hatta şartlarını bu site üzerinden öğrenilebilmektedir. Resmi gazetede yayımlanan projenin ayrıntılarını sizler için yazımızda yer verdik. Geçen seneye göre değişiklik nüfusun 20 bin kişiden daha az yerleşim birimlerine öncelik tanınmasıdır. Ayrıca yine daha önce 15.000 çiftçimize verilen destek bu yıl tam 16.100 genç çiftçimize verilecektir. 30 bin TL hibe desteğinin dışında, herhangi bir hibe desteği yoktur. İlgili bankalara başvuru yaparak da, düşük faizli çiftçi kredilerinizi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir