Çocuk Parası Hakkında Tüm Bilgiler

Posted on

Devlet yeni doğan çocuklar için doğum parası vermektedir. Genç nüfusu arttırmak, ailelere maddi olarak destek vermek amacıyla verilen bu yardımdan, birçok vatandaşımız yararlanmaktadır. Doğum yardımı devlet tarafından doğum yapan anneye verilen bir tür destektir. Ancak annelerin doğum yardımı alabilmesi için öncelikli olarak başvuru yapması ve aranan şartları sağlaması gerekmektedir.

Çocuk Parası Ücretleri Ne Kadardır?

Öncelikle doğum yardımından yararlanabilmek için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmanız gerekmektedir.  Buna göre;

  1. çocuk için: 300 TL
  2. çocuk için: 400 TL
  3. ve sonrasında doğan çocuk için: 600 TL doğum yardımı verilir.

Buna göre, doğum yardımı ikiz doğum gerçekleşirse doğum için 700 TL tutarında yardım, üçüz doğum gerçekleşirse doğum için 1300 TL, dördüz ve üstü doğumlar için de her bir çocuk için 600 TL daha eklenerek devam etmektedir. 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar için herhangi bir yardım yapılmaz. Fakat belirlenmiş olan tarih sonrasında doğan çocuklar için verilecek olan doğum yardımı hesaplaması daha önce doğan çocuklar için yapılır. Yani bu tarihten önce 1 çocuğunuz dünyaya gelmiş ve bu tarihten sonra bir çocuğunuz daha olmuş ise 2. çocuk için toplamda 400 tutarında bir yardım alırsınız. Fakat görüldüğü gibi kanun belirtilen tarihten sonraki doğumları kapsadığı için ilk doğan çocukta yardım alınamıyor.

Çocuk Parası Nasıl Alınıyor?

Doğum yardımı devlet tarafından annelere verilmiş olan hediye gibidir. Bu sebepten devletten bu yardım parasını almak için mutlaka bireysel başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum yardımı almak isteyen anneler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ni doldurarak başvurmalıdırlar. Dilekçeyi tam bir şekilde dolduran anneler, başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri veya yurt dışında yaşayan vatandaşlar da Büyükelçilikler ile Konsolosluklar vasıtası ile yapabilmektedir. Başvurular şahsen veya posta yolu ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çocuk parasını Kimler Alabilir?

Doğum yardımı parası memurlar da dahil olmak üzere, yeni doğum yapan tüm annelere verilmektedir. Fakat doğum yardımı almak için bazı ekstra şartların tamamlanması gerekmektedir. Doğum yardımı yasasından faydalanarak doğum yardımı alabilmek için annenin ve bebeğinin sağ olması zorunluluğu vardır. Aynı zamanda yalnızca Türk vatandaşı olan anneler bu yardımı alabilmektedir. Öte yandan doğum yardımı sadece 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan annelere verilmektedir.

Memur Anneler Ne Yapmalıdır?

Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışmakta olanlar, doğum yardımı başvurularını görev yaptıkları kurum ve kuruluşlar üzerinden başvuru yapabilirler. Ayrıca doğum yapan kişinin eşi de devlet memuru ise eşi de kendi kurumuna eşinin adına gerekli evraklarla da başvuru yapabilmektedir.Doğum yardımı ile aklınıza gelen her türlü istek, öneri ve aklınıza takılan takılan soruları sormak için, 144 veya 183 numaralı hattı arayabilir ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir