Coin Fiyatı Nasıl Belirlenir?
Coin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Coin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Posted on

Bilinen en çok yanışlardan biri ise Bitcoin’in fiyatını borsaların belirlemiş olduğunun düşünülmesidir. Aksine Bitcoin ya da diğer kripto paraların piyasa değerlerini o coinin satıcıları belirler.

Borsalarını bir nevi araba pazarlarına benzetebiliriz. Araba pazarlarına gitmiş iseniz alıcı ve satıcıların bir araya gelmiş olduğunu görürsünüz. Ancak hiçbir satıcı araçların fiyatları hakkında bir karışmaya hakkı yoktur. Borsalarda böyle çalışıyor diyebiliriz. Borsalar da tıpkı araba pazarları gibi anlık Bitcoin fiyatları satıcının en düşük olarak ödemiş olduğu fiyat diyebiliriz.

Örnekten devam edecek olursak bir pazarda aynı modelde toplam beş adet araba olduğunu varsayalım. Bir satıcı aracını on bin TL’ye diğeri yirmi, diğeri otuz bin, diğeri kırk bin diğeri de elli bin TL’ye sattığını düşünelim ve araçlarında tipe tip aynı model ve özelliklerin olduğunu farz edelim.

O zaman araba pazarlarında arabanın fiyatı on bin TL’dir. Bunun nedeni ise aynı model ve aynı özelliklere sahip olan modelli arabanın en ucuz fiyatının bulunmasıdır. Eğer o araba satılır ise bu sefer arabanın piyasa fiyatı da yirmi bin Türk lirası olacaktır.

On bin TL’lik araç satıldığında piyasanın yükselmesi ile yirmi bin TL’ye arabayı satan kişi seviniyor olabilir ama şunu unutmamalıdır ki, başka birisi gelip arabayı yirmi bin TL’den daha ucuza satar ise arabanın piyasa fiyatı o olacaktır.

Yani açıklamak gerekir ise eğer piyasayı her ne kadar birileri yüksek tutarsa tutsun, eğer onların haricinde birisi daha düşük fiyat veriyor ise piyasadaki durumu o belirliyor diyebiliriz.

Eğer arabayı on bin TL olsa bile alıcı bulamazsa piyasa fiyatı orada sabit kalır ancak eğer on bin Türk lirasından daha ucuza bir satıcı çıkar ise piyasa fiyatı da o miktara düşecektir.

Kısaca özetler isek, kripto paralarda piyasa fiyatı borsa tarafından değil alıcı veya satıcı tarafından belirlenmektedir. Bitcoin’deki düşüşün sebebi ise bazı kişilerin Bitcoin fiyatını düşük fiyattan satmasıdır. Bu sebeple de Bitcoin’in fiyatı düşer.

Tam tersini düşünürsek ise, eğer piyasada Bitcoin fiyatı az ise ve herkes pahalıya satıyorsa Bitcoin’in piyasadaki fiyatı aynı oranda artmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir