Destek ve Direnç Çizgileri

Posted on

Fiyat değişimlerinde kritik seviyeler tanımlanmaktadır. Fiyatın aşmakta zorlandığı genellikle aşamadığı bir eşik değeri bulunmaktadır. Bu değer “direnç çizgisi” olarak ifade edilmektedir. Tersi durumda, fiyat değişiminin altına düşmediği taban değerine de “destek çizgisi” denilmektedir.

Fiyat değişimlerinin iniş çıkış hareketleri bu değerler sayesinde grafikler rahatlıkla incelenmektedir. Genel tahminler ve piyasa hakkındaki güncel yorumlar bu değerler sayesinde yapılabilmektedir. Takip edilen fiyat hareketinin destek ve direnç değerlerine uyum göstermesi yatırımcı açısından kazançlı bir durumdur. Kritik değerlerde ise analizlerin yanında yatırımcının aldığı risk de belirleyici faktör olmaktadır. Yatırımcı açısından en tercih edilir durum fiyat hareketinde eğilim çizgisinin söz konusu olduğu durumdur. Eğilim çizgisi, iniş halindeki fiyat hareketinin tepe noktalarının ya da yükseliş halindeki fiyat hareketinin dip noktalarının genel bir doğruyu belirtmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Kısa vadede eğilim çizgileri yatırımcıya güvenilir bir veri sağlamaktadır. Fiyatın destek veya direnç değerlerine ulaşması halinde göstereceği davranış yeni destek seviyesini oluşturur ya da önceki seviyelere dönüş gerçekleşir.

Destek ve Direnç Çizgilerinde Yapılması Gerekenler

Eğer trend sürekli olarak destek çizgisini deneyip aşağı inmiyorsa güçlü bir desteğin olduğu anlaşılabilir. Bu tarz durumlarda bir miktar alım yapılarak seviyenin yükselmesi beklenebilir. Trend çizgisi direnç seviyesine hızlı bir çıkış yapıyorsa beklenmeli ve karın sizi tatmin ettiği noktada kurdan çıkış yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir