Devlet desteği alan özel okullar

Posted on

Bilindiği üzere kısa bir süre önce, istihdam projesi kapsamında devlet tarafından özel okul yardımı yapılacağı bizlere duyurulmuştu. Bazı şartlara bakarak verilen özel okul desteklerinde, öğrencilerin eğitim hayatına problem yaşamadan devam edebilmesi hedef alındı. 2017 yılında hangi özel okulun bu destek kapsamında olduğu henüz belirli değilken, 4 ağustos tarihinde bir açıklama yapıldı. Resmi gazetede yazılan tebliğe göre, bazı yeni olan durumlar ve ekstra olaylar ortaya çıktı.

Yazılan tebliğde, destek verilecek olan okul türü, ilk defa destek alacak öğrenci sayısı ve okulun türüne göre verilecek destek tutarları tamamen netliğe kavuşturuldu. Ayrıca okul öncesi eğitimi için verilecek olan özel okul destek ücreti de, sevindirici şekilde geldi.

Okul öncesinde sadece 1 kez verilecek

Özel okul teşvik projesi kapsamında son zamanlarda devletten verilen destek, 2017-2018 yılında da devam edecek. Çocuklarını özel okullara kayıt yapan aileler, kendilerine özel okul teşvik ücreti çıkması durumunda, okul türlerien göre hakettiği tutarları alacak. 2017 ve 2018 yılında dair destek teşvik ücreti kesin olarak belliyken, hangi okul türü ne kadar öğrenci alacak gibi sonuçlar da ortaya çıktı.

Destek tutarlar ve kontenjan sayıları

Verilen bilgilere göre okul öncesi eğitim alan öğürencilerimize 3060 TL tutarında yardım yapılacak ve kontenjan sayısı 6.000 olarak belirlendi. Bunun yanı sıra ilkokula devam eden öğrenciler için 15.000 kontenjan belirlenirken,  verilecek olan destek tutarı da 3680 TL olarak bizlere duyuruldu. Ayrıca ortaokula devam eden öğrenciler için 4280 TL yardım bedeli verilecek olurken, kontenjan sayısı ilkokulda olduğu gibi 15.000’de sınırlı kaldı. Ek olarak liseye devam edecek öğrencilere de 15.000 kontanjan oluşturuldu ve alacakları yardım bedeli 4280 TL. Son olarak temel liseye devam eden öğrenciler 3680 TL tutarında özel okul yardımı alacaklar ve kontenjan sayısı ise 24.000 olarak aktarıldı. Toplam açılmış olan kontenjan sayısı da, 75.000 oldu.

İllerin dağılımı da belli oldu ve doğal olarak ailenin sosyo-ekonomik seviyelerinin de dikkatte alındığının bilgisi verildi. 2017-2018 yılında okul öncesi eğitim özel okul teşvik ücreti çevresinde 48-66 ay arasında olan öğrenciler ise, 1 defaya mahsus bu yardımı alabilecek.

Sosyo- Ekonomik gelişmişlik katsayı planlamaları

Resmi gatede verilen sosyo-ekonomik gelişmişlik katsayıları ise şöyle, 1. Ve 2. Bölge 0.95, 3. Ve 4. Bölge 1.00, 5. Bölge 1.20 ve 6. Bölge 1.30.

Talebin çok olduğu alanlarda veya az olduğu bölgelerde, duruma göre Milli Eğitim Bakanlığı’nca bazı kontenjanlar yer değiştirebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, talebin az olduğu illerin kontenjanı, talebin çok olduğu illerdeki kontenjanlar üzerinde de kullanabilecek. 2017 ve 2018 yılı kapsamı boyunca yaklaşık 340 bin öğrenci, özel okul teşvik programında yararlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir