Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır ?

Posted on

Ülkemizde hayvancılığa verilen önem çerçevesinde çalışmalar devam etmektedir. Üretimde sürekliliği sağlamak, tarım ve hayvancılığı arttırmak için yeni önlem ve geliştirme paketleri hazırlandı. Pakete göre üretimde süreklilik sağlanması için hayvan üreticilerine destek paketleri hazırlandı. Süt üretimini ve hayvan sayısını arttırmak için çok önemli adımlar atılmaya başlandı. Küçükbaş hayvancılık üretimi ve süt ihtiyacı ülkemizde giderek artmaktadır.  Süt üretimi ve satışı yapmak isteyen kişilerin tercih ettikleri ve devlet tarafından da destek verilen hayvan, herkes tarafından süt üretimi ve kalitesi ile bilinen saanen cinsi keçileridir.

Saanen cinsi keçiler et ve süt üretiminde dünya genelinde en çok tercih edilen keçi türüdür. Beslemesinin kolay olması ve veriminin yüksek olmasından dolayı bu tür keçiler çok tercih edilmektedir. Bölgesel olarak ülkemizde birçok coğrafi bölgenin bu tür keçi için uygun olmadığı görüşü hakim olsa da şartlar düzeldiği taktirde bu keçi türü rahatlıkla ülkemizde yaygın olarak beslenebilir.  Saanen keçileri için yeterli koşullar sağlandığı taktirde yıllık bir saanen türü keçiden 600 litre süt elde edilebilir. Bu da keçi üreticileri için oldukça iyi bir rakamdır. İsviçreden ithal edilen bu keçi türü için devletten kredi alan kişiler en az 10 adet keçi için destek kredisi alabilir.  2019 saanen türü keçi fiyatları göz önüne alındığında bu işin maliyeti 15 bin TL ile 20 bin TL arası değişmektedir.

Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kredisi İçin Yapılması Gerekenler

1- Saanen keçi yetiştiriciliği destek kredisi almak için kişi TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu tarafından belirtilen il veya ilçe merkezlerinde olup olmadıklarına bakmaları gerekmektedir. Kişi kırsal bölgede yaşıyorsa bu krediyi kullanma hakkına sahiptir.

2- Adayların ilk olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na giderek ya da kurumun

internet sitesine girerek bulundukları bölgede programın uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmeleri gerekir. Çiftçilik için mi yoksa yalnızca keçi yetiştiriciliği için mi destek kredisi verildiğine bakmaları gerekir.

3- Son olarak kredi için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna dilekçe vererek mürcat etmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir