Devlete Ait Kamusal Sermayeli Bankalar

Posted on

Devlete ait kamusal sermayeli bankalar genel bir tabir ile, kamu bankaları olarak da geçmektedir. Devlete ait bu bankaların bazılarının hisse oranları, halka açıktır.

T.C Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, ülkemizde aktif olarak faaliyet gösteren üç devlet mevduat bankasından en köklü ve en büyük olanıdır. Öyle ki bankanın kuruluş tarihi 1863’tür ve ülkemizin yaşından bile büyüktür. Ziraat Bankası Osmanlı Devleti zamanında Mithat Paşa tarafından kurulmuştur. 152 yaşında köklü bir banka olan Ziraat Bankası, ilk kurulduğunda Memleket Sandıkları adında hizmet vermiştir. Ziraat Bankası devlet teşvikli hayvan ve çiftçi kredisi imkanları ile hafızalarımıza kazınmıştır. Ayrıca sahip olduğu düşük faiz oranlarıyla da bir çok bireyi etkilemeyi başarmıştır. T.C. Ziraat Bankası 4603 sayılı Kanun ile Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi’ne dönüştürülmüştür.

Türkiye Halk Bankası

Halkbank yapısı nedeniyle, Kamu İktisadi Teşebbüsü özelliklerini değiştirmeden taşımaktadır ve her Kamu İktisadi Teşebbüsünde olduğu gibi, 1933 yılında bir kanun ile kurulmuştur. Bankanın kuruluş amacı, diğer özel bankaları özendirmek, kolaylıkla kredi vererek sanayi ve ticarete tamamen katkıda bulunmaktır. Ziraat Bankası’na oranla, Halk Bankası’nın devlet desteği daha fazladır. Halk Bankası genel olarak, devletin vermiş olduğu hibe ve faizsiz kredi imkanlarını iletme ile bilinmektedir. TOKİ ve devlet tarafından satışa sunulan tüm gayrimenkullerin satışları, Halk Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Bu bankanın %51’lik oranı başbakanlığa, %49 oranı da halka açıktır.

Türkiye Vakıflar Bankası

Genel bir ifadeyle Vakıfbank olarak bilinen banka, Adnan Menderes’in bir talimatıyla 1954 yılında kurulmuştur. Vakıfbank devlete ait bankaların en son üyesidir. %58 oranı başbakanlığa, %25 oranı halka açık, %17’lik kısmı ise, bazı devlet vakıflarına açıktır. Birçok emekli, maaşını Vakıfbank üzerinden almaktadır.

İLBANK A.Ş

İLBANK, İller Bankası olarak da bilinmektedir. İl Özel İdareleri ve Belediyelere ait gibi çalışma göstererek, yalnızca katı atık, depolama ,atık su, kanalizasyon, kentsel dönüşüm ve belediye hizmetler için destek ve kredi olanakları sunmaktadır.

Türk Eximbank

Türk Eximbank’ın halk tarafından bilinen adı, Türkiye İhracat Kredi Bankası’dır. 1980’li yılların sonuna doğru ekonomi üzerinde ihracat payının yükseltilmesine yönelik ekonomik değişimine göre 1987 yılında  Bakanlar Kurulu tarafından kurulmuş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Türkiye Kalkınma Bankası

1975 yılında DESİYAP bilinen adıyla Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası isminde Kanun Hükmünde Kararname ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak işleve geçmiştir. Amacı Türkiye’de devam eden kalkınma amacıyla ihtiyaç duyulan finansmana olanaklar sağlamak ve sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan dış kurumlarla iletişimi kuvvetlendirmek veya danışmanlık görevi görmektir.

Devlete Ait Katılım Bankaları

Devlete ait katılım bankalarını, kamu bankalarının bir alt hizmeti olarak tanımlanabilir. T.C. Ziraat Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’na bağlı olarak hizmete devam eden bankalar;

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıflar Katılım Bankası

Devlete Ait Olmayan Bankalar

Aslında yukarıda ismi yazılmayan bankalar, devlet bankası değildir. Bu bankalar da içerisine gruplara ayrılmaktadır. Aşağıda yazılmış olan bankalar devlet bankası değildir ve yerli-yabancı sermayeli olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yabancı Sermayeli Bankalar; Alternatif Bank, HSBC, Citibank, ING Bank, Denizbank, Odeabank, QNB Finansbank ve Garanti VVBA Bankası

Yerli Sermayeli Bankalar: Akbank, Şekerbank, Fibabanka, Anadolubank, İş Bankası, Teb, Turkish Bank ve Yapı Kredi Bankası

Ayrıca katılım bankası olarak özel şahıslara ait 3 adet banka vardır. Bu bankalardan ilki Albaraka Türk’tür ve %54 kendisine %8 islam kalkınma bankasına ve %25’i halka açıktır. Diğer bir banka Kuveyt Türk’tür. %62 oranı kendisine, %19 başbakanlık, %9 kuveyt sosyal güvenlik, %9 islam kalkınma ve %1’i diğer ortaklara aittir. Son olarak Türkiye Finans Bankası vardır. Bu bankanın da %67 kendisine %10 gözde girişime ve %23’ü diğer ortaklarına aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir