E-devlet Soy Ağacı Uygulamasına Nasıl Bakılır?

Posted on

E-devlet uygulamasının geçtiğimiz günlerde hayata geçirildi. Yeni uygulaması soy ağacı sorgulamasına olan ilginin çok fazla olması sistemin bir anda çökmesine neden olmuştu. E-devlet üzerinden yapılacak olan bu soy ağacı sorgulamasının nasıl yapılacağı konusunda sizlere bilgi veriyoruz.

E-devlet üzerinde yer alan kurum ve kuruluşlar arasında Nüfus Müdürlüğü sayfasında yer almaktadır. Soy ağacı uygulamasının aktif olarak hayata geçmesinden sonra kısa süre içerisine 5 Milyona yakın sorgulama yapıldı. Kişilerin soy ağacının çıkartarak 1800’lü yıllara kadar gitmektedir. Soy ağacı uygulamasına talebin bu kadar fazla olmasından E-devlet sisteminde uzun süreli sisteme girmeme hataları meydana geldi.  Ancak kısa süre içerisinde E-devlet üzerinden soy ağacı detaylarına bakan 200 Bin’den fazla kişi oldu. Soy ağaçları ile ilgili çıktı alarak bu konuda meraklarının giderilmesini sağladı.

Soy Ağacına Nasıl Bakılıyor?

Soy Ağacı Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bunun için E-devlet üzerinde kayıtlı kullanıcı adınızın ve şifrenizin bulunması gerekiyor. E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Nüfus Müdürlüğü bölümü içerisinde Alt-Üst Soy Bilgisi sorgulama ekranına gitmelisiniz. Buradan detaylar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Ancak sisteme olan talebin bu kadar fazla olması kısa süre içerisinde E-devlet sisteminde meydana gelen yavaşlamalardan sonra; vatandaşların tepkisi giderek büyümeye devam etti. Özellikle Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından uygulamanın kısa sürelide olsa kaldırılmasından hemen sonra vatandaşların birçoğu uygulamanın ne zaman hayata geçeceğini merakla beklemeye başladı.

Şu ana kadar toplamdan 200 Binden fazla kişinin Soy ağacı sistemi üzerinden bilgilerine erişti. Ancak 5 Milyona yakın talep olmasından bu uygulamanın geçici olarak kaldırılmasından sonra gözler Nüfus Müdürlüğü’nden gelecek olan açıklamaya çevrildi. Sadece E-devlet sisteminde meydana gelen bu yavaşlamadan sonra kaldırıldığı açıklanan soy ağacı uygulamasını tekrardan yakın zaman içerisinde sisteme tekrardan eklenmesi bekleniyor.

Nüfus Müdürlüğü’nden Soy Ağacı Açıklaması

8 Şubat 2018 tarihinde E-devlet üzerinde kullanıcıların erişmesine imkan verilen soy ağacı uygulamasında 14.00’dan gece 02.00’a kadar toplamda 200 Bin adet soy ağacı sorgulaması yapıldığı açıklandı. 02.00’dan sonra sistemde azalma bekleyen Nüfus Müdürlüğü’nün aksine 02.00 ile 04:00 arasında en yoğunluğun yaşanmasının açıklanmasından sonra E-devlet sisteminde zaman zaman çökmeler meydana gelmiştir. Sistemin daha stabil çalışır hale getirilmesinin sağlanmasından hemen sonra soy ağacı uygulamasının kısa süre içerisinde tekrar hizmete sunulacağı açıklandı.

Aynı zamanda kısa sürede açılması beklenen bu hizmete olan talebin bu kadar fazla olmasından sonra Nüfus Müdürlüğü’nün hizmeti kısmı olarak hizmete açacağını da duyurması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir