E-devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Posted on

Bilindiği üzere kredi notu bankacılık sistemi üzerindeki en temel parametredir. Kredi kullanma ihtimalinizi belirleyen kredi notu kredi başvurunuzda belirleyici etmen olacaktır. 14.03.2019 tarihi itibariyle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporuna e-Devlet üzerinden erişilebileceği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından geçtiğimiz günlerde kamu oyuna duyurulmuştu. Peki Risk Merkezi Raporu nedir? Risk Merkezi Raporu finansal kiralama, banka, finansman şirketi ve varlık yönetim şirketlerinden gibi finansal kuruluşlardan kullanılan kredi bilgilerinin yer aldığı kişinin bir nevi borçluluk durumunu gösterir bir rapordur.

e-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için; öncelikle e-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirerek arama kısmına  “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak bu hizmeti seçiniz. Daha sonra Çıkan ekranda Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından biri talep edilir. Siz “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” kısmını seçiniz ve Devam Et butonuna basınız. Talebiniz alındıktan sonra Türkiye Bankalar Birliğine iletilir, talep yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile bir gün arasında hazırlanarak sisteme düştükten sonra SMS ile raporun hazır olduğu bilgisi ilgili talepte bulunana iletilir. Gelen SMS içerisinde hazırlanan raporu indirmek için gerekli olan rapor şifresi yer almaktadır. 

e-Devlet Üzerinden Risk merkezi Raporunu Ayda Sadece 1 Kez Sorgulayabileceğinizi Unutmayın!

Talepte bulunan kişi, bu bilgilendirmenin ardından e-Devlet sistemine giriş yaparak Risk Merkezi Raporu Başvurusu kısmına giriş yaptıktan sonra Türkiye Bankalar Birliğinin doğrulama ekranına yönlendirilerek gelen SMS’teki şifre ile raporu görüntüleyerek indirebilir. Bu hizmet için herhangi bir bedel talep edilmezken bu sorgulama işlemini ayda sadece bir defa yapma hakkınız bulunmaktadır. Tekrar raporu talep etmeniz durumunda ayda bir kez yapabileceğin ile ilgili bir uyarı alacaksınız.

Risk Merkezi Raporunda Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

Risk Merkezi Raporunun içeriğini inceleyecek olursak; Banka ve finansal kuruluşlardan alınan bireysel ve ticari nitelikteki kullanmış olduğunuz tüm kredileriniz ve mevcut kredi kartı limitlerinizin yanı sıra, borç bilgileriniz ve faiz ile komisyon bilgileriniz yer almaktadır. Bu borçlar dışında kalan resmi yollarla edinilen tüm borçlar ile son 10 yıla ait banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe düşmüş bulunan tüm açık veya kapalı durumdaki borçlar yer almaktadır.

Risk Merkezi Raporu Yardımıyla Kredi Notu Öğrenmek Mümkün mü?

e-Devlet aracılığı ile edinilen Risk Merkezi Raporunda tüm borçlarınız yani geçmiş ve mevcut olan borç durumu ile kişinin risk durumu sorgulanmaktadır. Fakat bankalar tarafından tüm kredili ürün satışlarında bir değerlendirme aracı olarak kullanılan kredi notunun ise Risk Merkezi Raporu aracılığı ile görünmesi mümkün değildir.

Kredi notunuzu öğrenmek için ya banka şubelerinden ya da Findeks’in internet sitesi üzerinden, belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir