Eft Hesaba Düşmedi Ne Yapılmalı

Posted on

Günümüzde bankalar arası transfer için kullanılan EFT, basit bir işlem ile yapılabilmektedir. İnternet bankacılığının da artık hayatımıza tamamen girmesi, bankalar arası para transferlerini daha kolay bir hale getirmiştir. Kelime anlamına bakacak olursak Elektronik Fon Transferi anlamına gelen EFT, belirli bir komisyon ücreti alınarak bankalar arası para gönderimi yapar. EFT konusunda yaşanan problemler her ne kadar azalsa da bazen aksaklıklar yaşanmaktadır. Herhangi bir sebeple EFT karşıdaki kişiye ya da size gelmediyse, izlenmesi gereken bir kaç adım mevcuttur. Aşağıdaki adımları takip ederek, EFT’nizin neden hesaba düşmediğini görebilirsiniz.

EFT Sorgulaması Yapmak

EFT’ler gönderildikten sonra, gönderi yapan kişiye EFT numarası verilir. Bu numarayla EFT’nin gönderilip gönderilmediği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Banka internet şubesinde bulunan EFT sorgulama ekranına, EFT numarasını kolaylıkla yazabilirsiniz. Yazmanızın devamında gönderilen EFT’nin durumu hakkında sizlere detaylı olarak bilgi ekranı gelecektir. EFT sorgulaması yapmak tamamen ücretsizdir ve günün her saatinde yapabilirsiniz.

Çalışma Saatlerine Dikkat Etmek

Bildiğiniz gibi EFT hesaba geçme süresi 09.00 ile 16.45 arasında aktif olmaktadır. Bankaların bu saatler altında kabul ettiği EFT’ler, bu saatlerin dışında hiçbir şekilde alınmaz. Eğer siz bu saatlerin dışında bir gönderim yaptıysanız, EFT gönderilmez ödeme emri olarak sisteme kaydedilir. Gönderiniz ertesi gün belirtilen saatler içerisinde işleme alınarak para transferi gerçekleştirilir.

Hesap Kontrolü

Bazı durumlar EFT işleminin gerçekleştirilmemesinin sebebi alıcı kısmına girilen bilginin yanlış olmasıdır. Böyle bir durumda gönderdiğiniz EFT işlemi kontrol edilerek bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır. Eğer böyle bir durum olduysa, bankanızı aramanızı şiddetle önermekteyiz. Banka yanlışlıkla gönderdiğiniz paraya bakacak ve yanlış durumu görürse, parayı geri talep edecektir.

EFT’nin Geri Gelmesi

EFT eğer karşıdaki kişiye ulaşmadıysa veya herhangi bir yanlış bilgi girildiyse para geri iade edilecektir. Yapılan EFT’nin geri dönmesindeki başka bir sebepte IBAN numarasının yanlış yazılma olması olabilir. Örneğin siz 3 yerine 7 rakamına bastıysanız ve böyle bir hesap karşılığı yoksa EFT işlemi gerçekleşmeyecektir. Eğer yanlış yazılan IBAN numarası başka bir hesapla uyuşuyor ise açıklama kısmına alıcının adını yazdığınızdan hesap ile kişi eşleşmediği için yine EFT işlemi gerçekleşmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir