Bankalar

Eft Hesaba Düşmedi Ne Yapılmalı

Günümüzde bankalar arası transfer için kullanılan EFT, kısa bir işlem ile yapılabilmektedir. İnternet bankacılığının da artık hayatımıza tamamen girmesi, bankalar arası para transferlerini daha kolay bir hale getirmiştir. Kelime anlamına bakacak olursak eğer elektronik fon transferi anlamına gelen EFT, belirli bir komisyon ücreti alınarak bankalar arası para gönderimi yapar. Fakat eft konusunda yaşanan problemler ve sorunlar da, son zamanlarda bir hayli yüksek seviyelere gelmiştir. Herhangi bir sebeple eft karşıdaki kişiye ya da size gelmediyse, izlenmesi gereken bir kaç adım mevcuttur. Aşağıdaki adımları takip ederek, eftnizin neden hesaba düşmediğini görebilirsiniz.

EFT Sorgulaması Yapmak

Eft’ler gönderildikten sonra, gönderi yapan kişiye eft numarası verilir. Bu numarayla eft’nin gönderilip gönderilmediği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Banka internet şubesinde bulunan eft sorgulama ekranına, eft numarasını kolaylıkla yazabilirsiniz. Yazmanızın devamında gönderilen eft’nin durumu hakkında sizlere detaylı olarak bilgi ekranı gelecektir. Eft sorgulaması yapmak tamamen ücretsizdir ve günün her saatinde yapabilirsiniz.

Çalışma Saatlerine Dikkat Etmek

Bildiğiniz gibi EFT hesaba geçme süresi 09.00 ile 16.45 arasında aktif olmaktadır. Bankaların bu saatler altında kabul ettiği eftler, busaatlerin dışında hiçbir şekilde alınmaz. Eğer siz bu saatlerin dışında bir gönderim yaptıysanız, eftnin gitmeme ihtimali yüksektir. Büyük bir ihtimal ile, gönderim ertesi gün olacaktır. Ertesi gün saat 10.00 civarında kontrol yapmanız durumunda, eftnin gittiğini göreceksiniz.

Hesap Kontrolü

Bazı durumlar eftlerin alıcı kısmına girilen bilgi yanlış oluyor. Böyle bir durumda gönderdiğiniz eftye bakıp, hesap bilgilerini tamamen kontrol etmenizi öneririz. Eğer böyle bir durum olduysa, bankanızı aramanızı şiddetle önermekteyiz. Banka yanlışlıkla gönderdiğiniz paraya bakacak ve yanlış durumu görürse, parayı geri talep edecektir.

EFT’nin Geri Gelmesi

Eft eğer karşıdaki kişiye ulaşmadıysa, geri dönme ihtimali oldukça yüksektir. Yapılan efnin geri dönmesindeki sebep, olmayan bir hesap yazılmasıdır. Örneğin siz 3 yerine 7 rakamına bastıysanız ve böyle bir hesap karşılığı yoksa eft yüksek oranla geri gelecektir. Geri gelme süresi de, genel olarka 3 iş günüdür.

Yorum Yap