EFT İptal Etme
EFT İptal Etme

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Posted on

Günümüzde nakit kullanımı, bankacılık sisteminin yaygınlaşması ve elektronik bankacılık dediğimiz bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamaları sayesinde günden güne azaldı. Artık ödemelerimizi bir yere para gönderme işlemini elden veya banka şubesine giderek değil de oturduğumuz yerden tek tıkla halledebiliyoruz. Hatta alışveriş işlemlerinde kredi kartı yerine havale veya EFT işlemi gerçekleştirdiğimizde satıcıdan komisyon kesilmediği için alışverişimizi birkaç lira daha ucuza yapmamız bile mümkün. Aynı banka içerisinde bir hesaba para gönderecekseniz yaptığınız işlem Havale adını almakta ve alıcı kişinin ismi ve bazı bilgiler görünmektedir. Fakat EFT işleminde bu bilgileri görünmemekte ve yanlış yazdığınız IBAN sonucu para yanlış bir alıcıya gidebilmektedir. Yanlış bir alıcıya EFT veya yanlış bir meblağ gönderdiğinizde EFT işlemini iptal etmek mümkün mü? EFT İptal işlemi nasıl yapılır.

EFT Nedir? Nasıl Yapılır? EFT Sistemi nasıl çalışır?

Ödeme, para transferi gibi işlemler için en çok kullanılan yöntem EFT. Elektronik Fon Transfer Sistemi’nin kısaltması olarak kullanılan EFT farklı bankalar arasında para transfer etmek için kullanılmaktadır. Örneğin A bankasında bulunan bir hesabınızdan B bankasında hesabı olan bir alıcıya para göndermek istediğinizde yapmanız gereken işlem EFT işlemidir. İlk olarak 1992 yılında faaliyete geçmiş ve 2000 ile 2013 yılında ikinci ve üçüncü nesil olarak işletime alınmıştır. EFT işleminizi nasıl iptal edeceğinizi anlatmak için bu sistemin kısaca nasıl çalıştığına değinelim. Aslında EFT sisteminin sahibi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası. Bu sisteme Bankalar Kanunu uyarınca özel finans kuruluşları ve bankalar dahildir. İşlemler mesai saatleri içerisinde 08:00 ile 17:30 arasında gerçekleşmektedir. Yarım gün mesai olan günlerde işlem kapanış saati 13:00 dır. Bu saatler dışında yaptığınız EFT işlemleri emir olarak bankalar tarafından kaydedilerek daha sonra yine bu saatler içerisinde işlem görmektedir. Diyelim A bankasındaki hesaptan B bankasındaki bir başka hesaba EFT yapmak istediniz de ilk olarak banka sizden EFT işlemi için alıcının ad soyadı, IBAN numarası, transfer edilecek tutar ve açıklama girmenizi ister. A bankası bu bilgileri EFT sistemine ödeme mesajı olarak iletir.

EFT sisteminde bu ödeme mesajı kontrol edilerek işleme konur ve B bankasına yönlendirilir. B bankası gelen ödemeyi alıcının hesabına aktarır. Bu işlem paranın kısa sürede alıcının hesabında olmasını sağlar. Yaptığınız işlemden sonra bankanız size bir EFT sorgu numarası verecektir. Bu numara ile EFT işleminizi sorgulayarak daha ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca işleminizi iptal ettirmek istediğinizde müşteri hizmetleri veya banka şubesinden bu numarayı talep etmektedirler.

EFT İptali Nasıl Yapılır
EFT İptali Nasıl Yapılır

EFT İşlemini nereden Yapabilirim?

EFT işlemleri daha önceleri sadece banka şubelerinden gerçekleşmekteydi. Geliş teknoloji ve bankacılık sistemi sayesinde artık bu işlemler birçok değişik yoldan gerçekleştirilebilmektedir. Yine EFT işlemini banka şubesi aracılığı ile yapmanız mümkün. Bunun yanında bankanızdaki hesabınıza bağlı internet bankacılığı veya bankanızın mobil şubesi aracılığı ile bu işlemi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca artık ATM makinelerinden bu işlemi yapmak mümkün. Hesabınıza bağlı bankamatik kartınız yardımıyla ATM makinelerinden faydalanabilirsiniz.

EFT İşlemimi iptal etmek istiyorum ne yapmalıyım?

Alıcıya parayı gönderdiniz. Fark ettiniz ki alıcı yanlış veya bir sıfır fazladan yazdınız. EFT işlemini iptal etmek için ne yapmalısınız? Öncelikle EFT işleminiz mesai saatleri içerisinde ise yani yukarıda belirttiğimiz saatler içerisinde ise çabuk hareket etmeniz gerekmekte. Çünkü EFT yaptığınız para işlem yoğunluğuna göre 15 ile 30 dakika içerisinde karşı hesapta olacaktır. Eğer bu saatler dışında bir işlem yaptıysanız işleminiz EFT emri olarak sistemde kayıtlı olduğu için iptal işlemi daha kolay olacaktır. Ayrıca yanlış IBAN gibi durumlarda banka yazılan IBAN numarası eşleşme hatası veya IBAN ile alıcı ismi uyuşmazlığından işlemi sizin herhangi bir girişiminiz olmadan iptal edecektir. Fakat doğru kişi yanlış meblağ gibi durumlarda hızlı hareket etmeniz gerekmekte. Burada var olan 3 durumu genel olarak inceleyerek bankalar özelinde iptal işlemini nasıl yapacağınıza bir bakalım.

  1. Gönderdiğiniz hesaba henüz ulaşmayan EFT İptali: Bir EFT işlemi yaptınız hatalı veya yanlış olduğunu anladınız hemen EFT yaptığınız internet bankacılığı veya diğer EFT yaptığınız yollara başvurarak veya müşteri hizmetlerine başvurarak henüz EFT işlemi kendi bankanızın havuzundaysa kolayca işlemi iptal ettirebilirsiniz.
  2. Gönderdiğiniz hesaba ulaşan EFT işlemi: Eğer EFT işlemi sonucu para karşı bankanın havuzuna düştü ise, işlemler biraz daha zorlaşacak demektir. Bankanız EFT işlem talebinizi alarak karşı bankaya iletiyor. Karşıda ki banka işlemi kontrol ederek başvurunuzda haklı iseniz karşı hesap sahibinden de teyit alarak para iadenizi gerçekleştirmektedir. Bu aşamada karşı bankanın müşteri hizmetleriyle görüşerek süreci biraz kısaltma şansınız mevcut.
  3. EFT Emri yani EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemlerinde: EFT işlem saatleri olan mesai günleri 08:00-17:30 saatleri dışında yapılan EFT işlemlerinin EFT emri olarak sistemde beklediğini söylemiştik. Eğer bu EFT emrinde bir hata var ise en kolay düzeltebileceğiniz durum bu işlem olmaktadır. EFT yaptığınız internet bankacılığı vb. uygulamalarda gerçekleştirilecek emir olarak görünen bu işleme tıklayıp seçeneklerden emri iptal et dediğinizde zaten sisteme girmemiş bir işlem olduğu için otomatik iptal edilecektir.

Bazı bankalar için EFT iptal işlemlerini nasıl yapacağınızı inceleyelim;

– ZİRAAT  BANKASI :  Birinci yol olarak şubenize gidip başvurarak yapılmış olan EFT işlemini iptal ettirebilirsiniz. 0850 222 07 24 ve 444 0 724 numaralı müşteri hizmetleri servisi aracılığı ile kimlik bilgilerinizin doğrulanması kaydıyla eft iptal işleminizi başlatabilirsiniz.  Eğer yukarıda bahsettiğimiz EFT Emri verdiyseniz bankanın internet bankacılığından, Ziraat ATM cihazlarından veya mobil bankacılık işlemlerinden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

-Vakıfbank: Yine ilk yöntem olarak hesabınızın olduğu şubenize gidip EFT iptal işlemini başlatabilirsiniz. 444 00 00 – 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetleri servisinden eft iptal işleminizi başlatabilirsiniz. EFT Emri verdiyseniz bankanın internet bankacılığı  https://subesizbankacilik.vakifbank.com.tr adresine girerek veya mobil uygulamasından, Vakıfbank ATM cihazlarından iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası : 0850 724 07 24444 02 02 nolu müşteri hizmetleri numarasını arayarak EFT işlemini iptal ettirebilir paranız karşı tarafa ulaştı ise para iade işlemi başlatabilirsiniz. Geniş banka şubesi ağına sahip bir banka olduğu için banka şubesi aracılığı ile iptal işlemi başlatabilirsiniz. İş Bankası internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden Para transferleri menüsüne girerek EFT işlemleri sekmesine tıklayın burada çıkan işlemleri takip ederek işleminizi iptal ettirebilirsiniz.

Akbank: Müşteri hizmetlerinden iptal işlemini yapmanız gerektiğinde 444 25 25 numaralı telefondan iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki yine banka şubesi aracılığı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Akbank Direct internet şubesi veya mobil bankacılık ile işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır
EFT İptal Etme Nasıl Yapılır

EFT İptal işleminde nelere dikkat etmelisiniz?

İki farklı banka arasından para transferini sağlamaya yarayan EFT işleminin nasıl olduğunu, sistemin nasıl işlediğini, para transferinin hangi aşamada iptali için ne yapmamız gerektiği ve bazı bankaların iptal işlemleri için hangi yolları kullanacağımıza baktık.

İlk önce EFT işlemi sırasında hangi yolla işlemi yaparsak yapalım ilk olarak alıcı ad ve soyadının doğru yazıldığından; TR ile başlayan toplamda 26 hane olan IBAN numarasını doğru girdiğimizden emin olmalı ve açıklamayı anlaşılır şekilde yazmalıyız. Eğer yine de yanlış bir EFT işlemi başlattıysak hemen iptali için harekete geçmemiz gerekiyor. Çünkü paranın karşı tarafın hesabına geçmesi EFT iptal işlemi yerine para iade işlemi başlatmamıza ve daha çok uğraşmamıza neden olacaktır. Yaptığımız EFT işlemleri sonrası EFT sorgu numarasını iptal işlemi gerekli durumlarda kullanacağımızı unutmadan muhakkak kaydetmeliyiz. EFT işleminde en kolay yol hızlı davranarak EFT işleminin kendi bankamızın havuzunda dururken iptal edilmesini sağlamaktır. Diğer bankanın havuzuna düştüğünde iptal işlemi daha da uzamaktadır. Genel olarak iptal işlemini EFT işlemini yaptığımız yollar aracılığıyla ;  yani internet bankacılığı, mobil şube, ATM ve banka şubeleri ve müşteri hizmetleri numaralarında yapabilmekteyiz.

4 thoughts on “EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

  1. Eft işlem iptali için belirli saat aralığı var diye biliyorum. Naklettiğiniz nakitlerin belirli bir süre sonra gittiği için iptalinde bir okadar vakit doldurduğunu duymuştum. Ama yazı aksini söylüyor. Demek ki her duyduğumuza inanmayacağız. Bilgilendirme için teşekkürler. Takipteyim.

  2. Eft hakkında bir sorum olacak. Deminden beri uğraşıyorum eft bir türlü gitmiyor. Para hala bekliyor banka da. Bu eft denilen iş illaki mesai saatlerinde mi olmak zorunda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir