Emekliler Ne Kadar Limitli Kredi Çekebilir?
Emekliler Ne Kadar Limitli Kredi Çekebilir?

Emekliler Ne Kadar Limitli Kredi Çekebilir?

Posted on

Ülkemizde yaklaşık on iki milyon emekli bulunuyor. Emekli maaşlarının güvence altında olması haciz gibi herhangi bir kesinti uygulanmaması bankaların iştahını kabartan ve minumum riskli müşteri gözüyle baktıkları kişiler olup bu kişiler bahsettiğimiz güvencelerden dolayı rahatlıkla bankaların verdikleri konut, taşıt, ihtiyaç kredilerinden faydalanabilmektedir.  Ancak kredi alırken bankaların bazı koşulları bulunmakta. Bunlar devlet eliyle düzenlenmiş veya belli bir çerçeve çizilerek bazı konular bankaların kendi düzenlemesine bırakılmıştır. Bugünkü makalemizde emeklilerin aylıklarıyla ne kadar kredi kullanabilecekleri? Kaç yaşına kadar kredi kullandırıldığı? Ve benzeri konulara değineceğiz.

Emekliler kredi kullanırken çekebilecekleri limit ne kadar?

Emeklilerin maaşları çalışırken kesilen prim, bağlı oldukları emeklilik kanununda yer alan şartlara göre farklılıklar göstermektedir. Doğal olarak her emekli aldığı emekli maaşı düzeyinde bir kredi limitine sahiptir. Bankalar emekliler için ayrı kampanyalar düzenlemekte ve düzenli gelir sahibi olarak gördükleri emeklilere bazı fırsatlar sunmaktadırlar. Bazı bankalar emekli maaşını bankadan alması koşuluyla emeklileri ekstra kampanyalar düzenleyerek kredi fırsatları sunmaktadırlar. Peki kredi çekerken hangi miktarda kredi çekme fırsatınız var? Emekliler hangi limitlerde kredi kullanabilir? Bankaların emekliler için kampanyalarını incelerken maksimum şu kadar TL ye kadar kredi gibi ibareler bulunmaktadır. Yani orada yazan rakam herkesin istediğinde o limite kadar kredi kullanabileceği anlamına gelmemektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yaptığı düzenlemeler sonrasında kredilerin taksit tutarının, aylık gelirin % 70’ini geçemeyeceğini belirlemiştir. Fakat Kurum bu tutarı en yüksek değer olarak belirlediğinden bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Yani bazı bankalar kredilerin taksit tutarının, aylık gelirin % 50’sini geçemez diyebilir. Fakat bankalar arasındaki rekabet ve bankaların kredi kullandırmada yıllık bazda satışlarına göre genelde bu tutarı % 70 olarak belirlerler. Yani 2.500 TL emekli maaşına sahip bir kişi en fazla aylık ödemesi 1.750 TL olan bir kredi kullanabilir. Mesela 2.500 TL maaş alan biri 60 ay vadeli bir kredi kullandığında geriye ödeyeceği meblağ olan  1750*60= 105.000 TL geri ödemesi olan bir kredi kullanabilirsiniz. Tabi ki buradaki 105.000 TL kullanılabilecek kredi değil kullandığınız kredi sonrası geri ödeyeceğiniz paradır. Bu kredinin kredi oranı %1,49 olarak düşünürsek elinize geçecek para yaklaşık 65.000 TL dir. Yani siz 2.500 TL maaş ile 60 ay vadeli maksimum en fazla 65.000 TL kredi kullanır ve maaşınızın % 70 i olan 1750 TL ile ödemenizin sonunda bankaya yaklaşık 105.000 TL ödersiniz. Bura da emeklilerimizin dikkat etmesi gereken nokta bankların belli bir yaş üzeri müşterilere kredi vermemesi veya daha yaşlı müşterilere hayat sigortası ücretlerinin yüksek çıkması olarak gözükmektedir. Ayrıca bu kredileri kullanmanız için kredi notu ve ödemelerinizin her zamanki gibi temiz olması gerekmektedir. Yani burada iki kıstas önemli aylık emekli maaşınız ve yaşınız.

Burada başta da söylediğimiz gibi emekli maaşınızı kredi almak istediğiniz veya emekli maaşı alan müşterilere daha avantajlı kampanyalar sunan bankalara taşıyarak daha avantajlı kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Bu yüzden bankaların sundukları emekli kredilerini takip etmeniz gerekiyor. Biz bugün için bazı bankaların kredi fırsatlarını araştırdık.

Emekliler Ne Kadar Limitli Kredi Çekebilirler?
Emekliler Ne Kadar Limitli Kredi Çekebilirler?

Denizbank: Tüm Emekli müşterilere 55.000 TL ye kadar ve 60 aya varan vade oranlarıyla ihtiyaç kredisi hizmeti sunmaktadır. Banka sigorta primi hesaplamalarında ortalama 50 yaşı baz almıştır. Ayrıca banka emeklilere özel kredi kartı hizmeti de sunmaktadır.

HalkBank: Emekli maaşını bankadan alan müşterilere 100.000 Tl ye kadar ve 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Banka sigorta primi hesaplamalarında ortalama 50 yaşı baz almıştır.

Ziraat Bankası: 100.000 Tl ye kadar ve 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Ayrıca banka emeklilere özel konut kredisi hizmeti de sunmakta olup 1-1.000.000 Tl arası ve 180 aya kadar vade ile konut kredisi hizmeti vermektedir.

Şekerbank: 100.000 Tl ye kadar ve 3-60 ay vadeli ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Fakat krediden faydalanabilmek için emekli maaşınızı bankadan almanız gerekiyor.

İş Bankası: 50.000 Tl ve 3-48 ay vadeye kadar ihtiyaç kredisi sunan banka, sigorta primi hesaplamalarında ortalama 60 yaşı baz almıştır.

Emekliler Kredi Çekerken nelere dikkat etmeli?

Makalemizde de gördüğünüz gibi bankalar emeklilere diğer müşterilerinden ayrı kredi fırsatları sunmaktadır. Çünkü bankalar emeklilere özel kredi vererek geri dönüşü garanti altında olan kredi satmış oluyorlar. Ayrıca emekli maaşını bankalara taşıyan müşterilere de ayrıca değişik kredi kampanyaları düzenlemekteler. Aslında kanuni düzenlemeler ile sadece emekliler için değil diğer tüm müşteriler için bazı kısıtlamalar getirilmiş. Burada da emekli maaşlarının daha düşük olmasından dolayı emeklilerin daha çok araştırdığı ve her yerde emekliler ne kadar kredi çekebilir sorusuna neden olan aslında kredilerin taksit tutarının, aylık gelirin % 70’ini geçemeyeceği düzenlemesi. Yazımızda da örnek verdiğimiz bir emeklinin 2.500 Tl emekli maaşına sahip olması ayda 1.750 TL taksitle sınırlandırılması anlamına gelmektedir. Burada dikkat edilecek husus bankaların 100.000 TL ye kadar kredi sunsalar da sizin bundan faydalanıp faydalanamayacağınız.  Yazımızda verdiğimiz örnekte 2.500 TL maaşa sahip birisi aslında yaklaşık olarak 60 ay vade ve %1,49 oran sadece 65.000 TL ye kadar kredi kullanabilmesi. Yani bankanın size 100.000 TL kredi sunmasının bir anlamı bulunmuyor. İkinci dikkat edilecek husus bankalara göre değişse de yaş sınırlaması. Yani bir banka 80 yaş üzeri müşterilere kredi hizmeti sunmayabiliyor. Bu da 60 ay yani 5 yıl süreli bir kredi kullanmak için en fazla 75 yaşında olmanız gerekli. Bankalar yaşınız artı kullanacağınız kredinin yılını topladıklarında 80 yaşını geçmemeniz gerekli. Buradan 78 yaşında iseniz en fazla iki yıl vadeli kredi kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Birde yaşınız ilerledikçe bankların kredi için yaptıkları sigortalarda daha riskli grupta yer almanızdan kaynaklı doğacak maliyet artışı mevcut.

4 thoughts on “Emekliler Ne Kadar Limitli Kredi Çekebilir?

  1. Çalışanlar için de aynı oranlar bankalar tarafından kabul görüyormu? Mesela aylık 6000 TL maaşı olan birisi toplamda ne kadar krediyi bir anda çekebilir.

    1. Kredi taksitiniz maaşınızın %60’ını geçmeyecek şekilde kredi kullanabilirsiniz. 6000 TL maaş alıyorsanız, kredi taksidiniz en fazla 3600 TL olabilir. 60 ay vadeli kredi alacaksanız 100 bin liranın üzerinde kredi alabilirsiniz. Fakat bazı bankalar ihtiyaç kredilerine üst sınır koymaktadır. Bu nedenle bankanın size verebileceği kredi bu rakamlara çıkmayabilir.

    1. Maaşınızın yüzde 70 ini aylık ödeme olarak hesapladığınızda şu anki kredinizden fazla bir meblağ ediyorsa ikinci bir kredi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir