En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Posted on

Hayatımızın her alanında kullandığımız kredi kartları artık nakit paranın önüne geçerek tüm ödemelerimizi yaptığımız araçlar haline geldi. Alışveriş, fatura ve tüm ödemelerde kullandığımız kredi kartları sayesinde ister tek çekim nakit ödeme isterse kampanyalara göre peşin fiyatına veya vade farkı ile taksitlendirme yaparak alışverişlerimizi yapmaktayız. Tüm bankaların çeşitli adlar altında ve limitlerine göre kredi kartları mevcut. Peki En iyi kredi kartı hangisi ? hangi kredi kartı bizim için daha avantajlı? En avantajlı kredi kartı hangisi? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Aslında hangi kredi kartının daha avantajlı olduğu sizin harcamalarınız ve bankaların kredi kartları için yaptıkları dönemsel kampanyalara göre değişiklik göstermektedir. Bu açıdan genel olarak bir kredi kartının avantajlı olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Bunun yerine dönemsel olarak avantajlı demek daha doğru bir ifade olacaktır. Kullanım amacına göre kredi kartlarının avantajlı olanını belirlemek için yıllık aidat ücreti, ATM sayısı, üye işyerleri, gecikme faizi, nakit avans ve alışveriş faizi; bonus, TL, puan kazandırma gibi kriterler belirlemeniz sizin için en garanti yol olacaktır.

En Avantajlı Kredi Kartı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti:

2014 yılından sonraki mevzuat değişikliği ile bankaların almış oldukları yıllık ücret diğer adıyla kredi kartı aidatları yasal bir zemine oturtulmuş oldu. Aynı zamanda yapılan değişiklik ile bankaların aidat ücreti olmayan kredi kartı hizmeti sunmaları da bir zorunluluk haline getirildi. Fakat bankalar aidat ücreti olmadan sundukları bu kartların bankamatik kartından pekte bir farkı bulunmamaktadır. Bazı banka kartları bile bu kredi kartlarından daha fazla taksit imkanı sunmakta. Bu yüzden bildiğimiz anlamda bir kredi kartına sahip olmak istiyorsanız bankanın belirlediği aidat ücreti olan kredi kartlarından birini almanız gerekmektedir. Çoğu Banka maaş müşterilerinden, otomatik ödeme emri veren müşterilerinden ve aylık belli bir limit üzerinde harcama yapan müşterilerinden bu aidat ücretlerini almamaktadır. Yani aidat ücretine tabi kredi kartlarına maaş müşterisi olmanız, otomatik ödeme talimatı vermeniz veya aylık belli bir limit üzerinde harcama yapmanız koşuluyla yıllık aidat ücreti ödemeden kullanmanız mümkün.

ATM Sayısı:

Bir diğer dikkat etmeniz gereken huşu ise bankaların adeta artık bir banka şubesi gibi işlem yapabildiğiniz ATM’lerinin sayıları. Yapacağınız işleme göre kullandığınız kredi kartının her köşe başında bir ATM si bulunması sizin için bir avantaj. Nakit avans çekme, taksit ödeme gibi işlemleri yapmak için  bu kritere de dikkat etmenizi öneririz. Şu an için bu kriterde İş Bankası diğer bankalara göre daha önde gözükmektedir. Son dönemde devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası anlaşarak ortak ATM ye geçerek bu alanda en çok ATM ye sahip bankalar olmuşlardır.

Anlaşmalı Üye İşyeri Sayısı:

Banka kartınızın size sunduğu imkanlardan faydalanmak için bir dikkat edeceğiniz hususta kredi kartınızın anlaşmalı üye işyeri sayısı. Belki de kriterlerden en dikkat etmeniz gereken huşu anlaşmalı üye işyerleridir. Çünkü kredi kartınız ne kadar çok üye işyeri sayısına sahipse sizin için o kadar avantajlı alışveriş imkanı sunmaktadır. Kredi kartları  anlaşmalı üye iş yerlerinden yapılan alışverişlerde peşin fiyatına taksit imkanı, ekstra indirim, daha fazla bonus, TL, puan kazanma şansı sunmaktadır. Bu açıdan kredi kartınız ne kadar çok anlaşmalı üye işyerine sahipse size sunacakları avantajlar o denli artmaktadır. Bu kriterde de yine en eski kredi kartları olan Garanti BBVA Bonus ve İş Bankası Maximum kredi kartları diğer kredi kartlarına açık ara fark atmaktadır. Unutmayın kredi kartınızın anlaşmalı olduğu işyerlerinden her zaman daha avantajlı alışveriş yapma imkanına sahipsiniz ve bu kampanyaları kredi kartınızın uygulaması, kredi kartı ekstrenizi fiziksel alıyorsanız ekstrenizle gelen broşür ve e postanızdan güncel olarak takip etmeniz mümkün.

Gecikme Faizi, Nakit Avans ve Alışveriş Faizi:

Kredi kartınızın aylık ödemesinin zamanında yapılmaması ve geciktirilmesi durumunda banka borca faiz uygulamaktadır. Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz dönem için asgari ödeme tutarına kadar olan kısma gecikme faizi, asgari ücretin dışında kalan kısım kadarına da akdi faiz uygulanmaktadır.  Gecikme ve akdi faiz oranları ilgili mevzuat çerçevesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 3 aylık dilimler halinde tavan oranlar belirlenmektedir.

Aslında bu temel kriterler ışığında kullanım amacınıza göre en uygun kredi kartını seçmeniz sizin için en avantajlı kartı kullandığınız anlamına gelmektedir. Çünkü kredi kartları firmalarla 2-3 ay için kısa dönemler için anlaşmalar yaparak ekstra kampanyalar düzenlemektedir. Bir ayakkabı veya telefon için kredi kartı talep etmek yerine bu temel kriterler ışığında kredi kartı sahibi olmanız hem harcamalarınız hem de bütçe dengeniz açısından sizler için daha avantaj sağlayıcı olacaktır. Aşağıdaki listede Ülkemizde en yaygın ve yukarıda saydığımız kriterleri sağlayan banka ve kredi kartlarının listesini sizler için derledik. Bu tablodan kullanım amacınıza en uygun kredi kartını seçerek avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti ATM Sayısı Üye
 İşyeri
Gecikme
 Faizi (%)
Nakit Avans ve Alışveriş Faizi
Akbank Axess 175 TL  4.199 350.000 2 1,6
Denizbank Bonus 121 TL  3.054 250.000 2,4 2
QNB Finansbank  145 TL  2.822 120.000 2 1,6
Garanti BBVA Bonus 144 TL  4.973 575.000 2 1,6
Yapı Kredi World  125 TL  4.300 360.000 2,4 2
Odeabank Axess  108 TL  65 250.000 2,4 2
Halkbank Paraf 64 TL  3.741 297.000 2 1,6
İş Bankası Maximum  78 TL 6.500 500.000 2,4 2
TEB MasterCard  95 TL  1.728 2,4 2
Vakıfbank World  86 TL  4.025 200.000 2 1,6
HSBC VİSA  119 TL  3.078 200.000 2 1,6
İng Bank Bonus  102 TL  1.537 200.000 2 1,6
Enpara.com 0 2.891 120.000 2 1,6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir