En İyi Öğrenci Kredi Kartları

Posted on

Öğrencilerin birçoğu, sabit ve düzenli bir geliri olmaması sebebi ile, eğitim masraflarını karşılarken çeşitli problemler yaşarlar. Günümüzde neredeyse bütün bankalar, öğrencilere düşük limitteki kredi kartlarını vermekte ve ödeme kolaylığı ile, eğitimlerine yardımcı olarak avantajlar sunmaktadır. Bankaların öğrencilere kredi kartı sunmasındaki diğer bir sebep, üniversitelilerin ileride büyük potansiyele sahip bir müşteri profilinde yer alıyor olmalarıdır.

Öğrencilere Verilen Kredi Kartlarının Avantajları

Bankalar tarafından öğrencilere sunulan kredi kartlarının limitleri, son derece düşük tutulmaktadır. Bu durum aslında birçok öğrenci tarafından kötü bir durum gibi gözükse de, aslında büyük bir avantajdır desek yanlış olmaz. Çünkü bu durum ile, borçlanma kapasiteleri düşük ve kredi kartlarını ödememeleri durumunda ortaya çıkacak olan faiz tutarları da en azından düşük seviyelerde olacaktır. Buna ek olarak öğrenci kredi kartlarında, ek indirimler, anlaşma üye iş yerlerinde fırsatlar verilmektedir. Bunun dışında, öğrencilerin kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda düşük faiz uygulanmaktadır ve yıllık kart aidatları ya yoktur ya da çok düşüktür.

Öğrenci Kredi Kartlarına Başvuru Koşulları

 • Tüketici sözleşmesini detaylı okuyup ardından imzalamak,
 • 18 – 25 yaş arasında yer almak, (25 yaş üst sınırını bazı bankalar pek önemsemez ve 1-2 yaş esneklik gösterebilirler.)
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi fotokopisi,
 • TC vatandaşı olmak,
 • Öğrenci belgesi, (Açıköğretim fakültelerinde okuyan birçok öğrencinin başvuruları, olumsuz sonuçlanabilir)

Öğrenci Kredi Kartlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Öğrenci kredi kartlarına başvurmak için, en yakın banka şubesine gitmenizi öneririz. Bunun dışında, internetten kredi kartı başvurusu veya telefon bankacılığını kullanarak da başvuru yapılabilmektedir. Üniversitelerin açılış dönemlerinde kampüslerde kurulan stantlardan da kolayca temin edilebilmektedir. Hangi yol ile kredi kartına başvuru yaparsanız yapın, istenilen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Fakat önceden bankayla çeşitli sebeplerden dolayı çalışma gösterdiyseniz, sadece tüketici sözleşmesi imzalamanız yeterlidir.

Bankaların Verdiği Öğrenci Kredi Kartları

Günümüzde birçok öğrenci tarafından avantajlı öğrenci kredi kartı olarak nitelendirilen, kredi kartları aşağıdaki listede sunulmuştur Aşağıda yazılmış olan bilgiler, 2017 yılına ait kredi kartlarıdır. İlerleyen zamanlarda bazı değişiklikler olabilir. Aşağıda yazılan bankaların kredi kartları arasında en çok tercih edilen kredi kartı, İş’te Üniversiteli’dir. Bu kartın devamında Yapı Kredi Play geliyor.

 • Yapı Kredi Play Kart.
 • Garanti Bankası Genç Bonus.
 • Vakıfbank Like Card.
 • Akbank Axess Exi26.
 • İş Bankası İş’te Üniversiteli.
 • Ziraat Bankası Bankkart Genç
 • Denizbank D-Şarj Bonus.
 • TEB ÜniversiTEB Kredi Kartı
 • QNB Finansbank Cardfinans GO

Yapı Kredi- Play

Yapı Kredi Play kartın yıllık ücreti 76 TL olmakta ve 1000 TL kadar ulaşmaktadır. Öğrenci belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde, yıllık kart ücreti hiçbir şekilde alınmaz ve böylece kredi kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Garanti- Bonus Genç

Bonus özelliğini içerisinde barındıran Bonus Genç için, yıllık bir aidat alınmaz. Gençlere yönelik avantajlı ve fırsat dolu bir kredi kartı olduğunu söyleyebiliriz. Yaygın bulunan ATM’leri sayesinde, nakit ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde giderme olanağı vardır.

Vakıflar Bankası- Like

World özelliği gösteren Like kart ile, World anlaşması olan tüm üye işyerlerinde taksitlendirme yapabilir ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Kredi kartının yıllık 15 TL gibi düşük bir ücreti bulunuyor. Fakat gelen ekstrenizi posta yoluyla değil de, elektronik mail yoluyla almak isterseniz 15 TL’yi ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ziraat Bankası- Genç Bankkart

Maximum kart özelliğini içerisinde barındıran bir kredi kartıdır. Bu banka öğrencilerden 5 yıllık bir süre zarfı boyunca kart ücreti almamaktadır. Lisans öğrencilerine 600 TL, yüksek lisans öğrencilerine 900 TL, doktora öğrencilerine ise 1100 TL limit vermektedir.

İş Bankası- İş’te Üniversiteli

Öğrencilerin neredeyse çoğunun kullandığı kredi kartı olan İş’te Üniversiteli, Maximum kart özelliği göstermekte ve hiçbir şekilde kart ücreti alınmamaktadır. İş’te Üniversiteli Kredi kartı için maksimum limit, 600 TL olarak belirlenmiştir. Fakat ödemelerinizi her ay düzenli bir şekilde yaparsanız, limitinizi de eş zamanlı olarak artabilir.

Akbank- Exi26

Akbank tarafından sunulan ve axess özelliği bulunduran bu kart için, yıllık bir aidat veya ekstra ücret istenmiyor. Fakat daha sonralardan yıllık kart ücreti, 20 TL olarak tahsis ediliyor. Öğrencilere özel 12 aya kadar taksit imkanı ve 3 ay gibi bir süre erteleme imkanı veriyor.

TEB- ÜniversiTEB

Bonus özellikli bir kredi kartı olmasından ötürü, Bonus kampanyalarının olduğu alanlarda bu kredi kartını kullanabilirsiniz. Bu kartın da yıllık ücreti 8 TL olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak haftaiçi 100 TL civarında bir harcama yaparsanız, hafta sonu için geçerli sinema ve tiyatro biletlerinizi %50 indirim ile alabiliyorsunuz. Bunun dışında havale işlemleriniz de ücretsiz.

HSBC- Advantage Campus

Üniversite öğrencilerine en kolay kredi kartı veren banka HSBC Bankası’dır. Advantage kart özelliklerini içerisinde barındıran bir kredi kartıdır. Yıllık ücreti ise, 42 TL olarak açıklığa kavuşturulmuştur. Aynı şekilde ödemelerinizi düzenli yaparsanız eğer, kart limitiniz üst seviyelere çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir