Esnafa Hibe Verilecek

Posted on

KOSGEB girişimcilik yapmak için harekete geçecek olan esnaflara tam 1.000.000 TL’lik hibe ve kredi imkanı vermeye hazırlanıyor. Bu sayede esnaflarımız maddi olarak sıkıntılar yaşamıyor ve işletmesini açarken ağır faizi olan kredileri ödeme zorunluluğu kalmıyor. KOSGEB bu desteği Türkiye de bulunan girişimcilerin sayısında artış yaşanmasını sağlamak amacıyla yapıyor ve bu yüzden de projelerini şekilllendiren bireylere de, destek veriyor.

300.000 TL hibe desteği

KOSGEB vereceği 1 milyon TL’nin tamamını hibe olarak vermiyor diyebiliriz. Bunun 300 bin TL’sini geri ödemesiz bir şekilde girişim yapan esnaflara verecek. KOSGEB veri tabanında yer alan işlemlere bakacak olursak eğer, projesini kabul ettirmiş kişilere de bazı şartlar koşuluyor. Bu şartlardan ilki KOSGEB tarafından düzenlenecek olan ve 70 saat süren, ikincisi ise 32 saatlik olarak ayarlanan kurslara katılım göstermek. KOSGEB bu sene 300 bin TL hibe, yaklaşık olarak 250 bin işletme ve esnafa verecek ve bu da devletin kasasından çıkacak yaklaşık 7milyar TL olacağını gösteriyor.

700.000 TL %0 faizli kredi desteği

Devlet 300 bin TL’yi verdikten sonra, işletmesini kuran ve gelir elde etmeye başlayan kişilere, bu gelirini senede 300.000 TL kar şekline dönüştürenlere, ekstra olarak 700 bin TL daha faizsiz kredi desteği verecek. Bu kredi ise, esnafın işletmesindeki eksikleri ortadan kaldırmasını ve daha rahat hareket etmesini sağlayan bir kredi olacak.

Hibeye ve krediye başvurular nasıl yapılır?

Öncelikle KOSGEB’den bu maddi desteği almak isteyen bireylerimizin, 11 Eylül ile 20 Ekim tarihleri arasında belirlemiş oldukları proje ile müracaat etmeleri gerekiyor Bu başvuru sırasında bazı şartları da yerine getirmediğiniz zaman, kredi ve hibe desteğinden faydalanamazsınız. İşte aranan şartlar !

•  KOSGEB’e kayıtlı olmalı ve isminizde resmi şekilde görünmelidir.

  • Bilanço esaslarını takipte kalmalı ve buna uygun olarak defter tutmalısınız.

•  Ülke ekonomisine katkı sağlayacağınızı projeniz ile kanıt göstermeli ve değerlendirme sürecini geçmelisiniz. Orta veya yüksek teknolojiyi kullanan, imalat sektöründe bulunan bir alana yönelmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir