Ethereum Classic
Ethereum Classic

Ethereum Classic Nedir?

Posted on

Ethereum Classic, uygulamaların çalışması için güvenlik odaklı, sansürlenemez ve halka arz edilmiş merkezi olmayan bir Blockchain platformudur.

Ethereum Classic, Ethereum’un hard fork uygulanmamış olan bir hali olarak karşımıza çıkar. Ethereum Classic’in ilk ortaya çıkışını bilmek için yaşanmış olan Dao saldırısından bahsetmemiz gerekiyor. Dao yani merkezi olmadan kendi kendine çalışabilen bir organizasyon olan, herhangi bir evrak istenmeden oylama sistemli çalışabilen bir toplu karar verme mekanizması anlamına gelmektedir. Daolar en başta akıllı sözleşmeler yardımı ile fon toplar ve katılımcılarına token dağıtır. Fon toplanmasına sona ermesinin ardından Dao çalışmasını başlatarak token sahipleri organizasyonla ilgili kararlarında oy kullanabilir hale gelir ve Dao ile toplanmış olan paranın harcama planında bir söz hakkına sahip olabilir. Yani Daolar sadece bir topluluk tarafından yönetilebilir.

Ethereum ve Ethereum Classic’in ayrılmasına sebebiyet veren Dao, Airnb benzeri merkezsiz çalışan bir uygulamaydı. Bu uygulamanın ocsu kurucusunun bile tahmin edemeyeceği büyük bir hızla büyüdü ve 11 bin katılımcıdan yaklaşık olarak 150 milyon dolar toplamayı başardı. O sıralarda geliştiriciler Dao kodunda bir açık olduğunu ve herhangi bir saldırı durumu yaşanırsa felaket yaşanabileceğini dile getirdi. Tüm bunlara rağmen Ico sahibi uyarıya kulak asmayarak herhangi bir tehlike olduğunu belirtti. 28 günlük Ico’nun ardından kimliği belirlenemeyen bir hacker tarafından Daodan Ethereumları çekerek Daonun içine bu Ethereumları yerleştirdi. Dao kullanıcıları sayıca fazla olduklarından Etherleri kurtarmak için herhangi bir kod değişikliğini zamanında gerçekleştiremedi. Proje Tokenlerinin değeri yaklaşık olarak 20 dolardan 13 dolara kadar geriledi. Hackerlerin çalmış olduğu Ether tokenleri ikiz Daoda tutulduğundan 28 gün boyunca tokenlerin herhangi bir başka hesaba aktarımı söz konusu değildi. Ayrıca Daolar halka da açık olduğundan herkes bu tokenleri rahat bir şekilde görebiliyordu. Bu yüzdün hackerler çaldıkları Ethereumları başka bir hesaba çekemediler.

Ethereum Classic geliştiricileri bir arada toplanıp sansürlenemez ve gerçek olarak bir merkezi bulunmayan bir platform yaratmak için kollarını sıvadı. ETC topluluğu eğer bir kod değişimi olacak ise herkesin bu görüşe katılması gerektiğini savunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir