Ethereum Nedir?

Posted on

Kripto para ekosisteminin hayatımızın her alanına yavaş yavaş girmesi, Bitcoin yatırımcılarının yaptıkları karlar ile birlikte Bitcoin benzeri bir altyapı ile blockchain(blok zinciri) sistemi ile işleyen ve BitCoinden sonra 27 Milyar dolarlık piyasa hacmi ile en büyük kripto para birimi olan Ethereum(ETH) nedir?

İlk defa kurucusu Viralik BUTERIN tarafından Kuzey Amerika Bitcoin konferansında tanıtılan Ethereum kendilerinin bile beklemediği büyük bir ilgi ile karşılanmıştı.İlk bakışta bir altcoin gibi görünen Ethereum sisteminde getirdiği devrimsel yenilikler ile bambaşka bir sistem olduğunu kabul ettirmekte zorlanmadı. Ethereum’u kurucusu Viralik BUTERIN şu cümle ile kısaca anlatıyor ‘Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırırsak Bitcoin’i altın Litecoin’i gümüş olarak kabul ediyorsak Ethereum Petroldür.’

Bitcoin Magazine internet sitesinin kurucularından olan aynı zamanda Ethereum’un kurucusu Buterin’in bu Ethereum Nedir sorusuna bu cevabı vermesinin en önemli sebebi Ethereum’un sahip olduğu altyapıdır.

Ethereum altyapısı ile birçok şifrelenmiş ve tek merkez gerektirmeyen sistem kurulmasına olanak sağlıyor.Bunların en büyük örneklerinden birisi Sanal kedi oyunu CyrptoKitties. Bu oyunda oyuncular kedi alıp yetiştirip satabiliyorlar tüm işlemler ethereum ile yapılıyor.Diğer bir örnek ise S7 Airlines tarafından Ethereum BlockChain kullanılarak satılan biletler.Bu iki örneği verme sebebimiz Ethereum altyapısını gelecekte kullanılabileceği sistemlerin ne kadar fazla olabileceği hakkında küçük bir görüş kazandırmak içindi.

Sonuç olarak Ethereum BlockChain sistemi ile kendi altyapısını kullanan, kripto para piyasasında en büyük ikinci işlem hacmine sahip, hızla değer kazanan bir kripto para birimidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir